Od szkła przemysłowego po artystyczne: SAP ERP w Grupie Kapitałowej Krosno

Warszawa, PoznańW sierpniu br. rozpoczął się projekt kompleksowego wdrożenia systemu SAP ERP w trzech spółkach Grupy Kapitałowej Krosno, realizowany przez poznańską spółkę BCC.

Spółki objęte wdrożeniem to notowane na warszawskiej giełdzie Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO SA, powstała na bazie Zakładu Włókna Szklanego spółka Krosglass SA oraz Huta Szkła Gospodarczego TARNÓW SA.

Celem projektu jest wzrost efektywności całej grupy. Żadna ze spółek Grupy Kapitałowej nie posiada w pełni zintegrowanego systemu informatycznego, a zarządzanie zestawem rozproszonych aplikacji w miarę gromadzenia coraz większej liczby danych stało się trudne i bardzo pracochłonne. Wdrożenie SAP ERP pozwoli na konsolidację informacji o najważniejszych procesach w firmie oraz zapewni szybszy dostęp do kluczowych informacji zarządczych.

System będzie wspomagać różne rodzaje produkcji, w tym bardzo specyficzne. Oprócz produkcji szkła gospodarczego, formowanego mechanicznie (głównie: szklanki, wazony, kieliszki, świeczniki, dzbanki) oraz przemysłowego (rury sodowe i włókno szklane), SAP ERP obsłuży także produkcję wyrobów użytkowych i dekoracyjnych, formowanych tradycyjną metodą ręczną, według zasad rzemiosła znanych od setek lat.

“Zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu SAP, który jest wiodącym i stale rozwijanym standardem ERP, zapewniającym oczekiwaną elastyczność i szerokie możliwości rozwoju. Z kolei szukając partnera wdrożeniowego, braliśmy pod uwagę doświadczenie w złożonych projektach w branży przemysłowej, ze szczególnym naciskiem na niestandardowe i skomplikowane procesy produkcyjne” – powiedział Roland Szałowski, Dyrektor ds. Kontrolingu KROSNO SA.

Projekt obejmie następujące funkcjonalności SAP:

  • finanse i księgowość majątku trwałego
  • kontroling i zarządzanie płynnością
  • gospodarka materiałowa i zaopatrzenie
  • planowanie i sterowanie produkcją
  • sprzedaż i dystrybucja
  • zarządzanie kapitałem ludzkim

Kontrakt dotyczy także sprzedaży Grupie Kapitałowej Krosno licencji na system SAP oraz dostawy platformy sprzętowej i systemowej. Start produktywny systemu został zaplanowany na czerwiec 2008 r.

Pozyskując kolejnego klienta z regionu Podkarpacia, BCC umocniło pozycję lidera w usługach SAP w tym regionie Polski. Do klientów spółki z tego regionu należą m.in. Zakład Metalurgiczny WSK Rzeszów, Browar Van Pur, Fabryka Urządzeń Mechanicznych Kamax, WSK PZL Rzeszów, Leżajsk (Grupa Żywiec), Cefarm Rzeszów (Grupa Orfe).

Grupa Kapitałowa Krosno utworzona została z połączenia kilku hut szkła, tworząc w ten sposób największego i najbardziej wszechstronnego producenta wyrobów szklanych w Polsce i jednego z ważniejszych producentów w Europie.

KROSNO SA jest firmą o długiej tradycji i doświadczeniu – została założona w 1923 roku w Krośnie i od lat zajmuje się produkcją sodowego szkła gospodarczego. Firma zatrudnia blisko 3500 pracowników. Wizytówką KROSNA jest szkło formowane tradycyjną metodą ręczną. Znaczącą pozycję w ofercie handlowej firmy stanowi również szkło stołowe formowane mechanicznie. Ponad 90% produkcji ręcznej oraz około 60% produkcji mechanicznej jest eksportowane do 60 krajów na świecie. Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO SA posiadają własny Ośrodek Wzornictwa, w którym powstają autorskie kolekcje wyznaczające kierunki wzornictwa przemysłowego.
Huta Szkła Gospodarczego TARNÓW SA od ponad 70 lat jest dostawcą szkła gospodarczego formowanego mechanicznie i ręcznie. Krosglass SA zaś produkuje wyroby przemysłowe (włókno szklane ze szkła typu E w postaci mat szklanych, rowingów ciągłych, ciętych i teksturowanych, jedwabiu szklanego oraz tkanin rowingowych), mające szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym i budowlanym.
Więcej informacji: www.krosno.com.pl, www.hsg-tarnow.pl, www.krosglass.pl