SAP udostępnia nowe narzędzie społeczności deweloperskiej Open Source Eclipse

Zaawansowane funkcje analizatora pamięci umożliwiają programistom Eclipse tworzenie aplikacji biznesowych w ramach wiodącego środowiska biznesowego Open Source

Monachium, NiemcyW ramach wsparcia dla społeczności programistów Open Source, firma SAP AG (NYSE: SAP) ogłosiła dzisiaj, że po raz pierwszy udostępni społeczności Eclipse nowe możliwości rozwoju oprogramowania. Nowe narządzie umożliwi programistom budowanie bardziej wydajnych aplikacji biznesowych w środowisku Eclipse, które jest jednym z wiodących zintegrowanych środowisk programistycznych (Integrated Development Environment – IDE) Open Source. Programiści społeczności Eclipse korzystający z technologii Java będą mogli korzystać z możliwości, jakie daje analizator pamięci. Wcześniej były one dostępne tylko w ramach platformy technologicznej SAP NetWeaver. Świadczy to o większym zaangażowaniu ze strony firmy SAP w rozwiązania technologiczne Eclipse, poza wieloletnim wsparciem dla środowiska Eclipse IDE oraz programów typu plug-in, co pomaga programistom połączyć Eclipse z aplikacjami procesów biznesowych. Informacja ta została opublikowana w czasie trwającej w Monachium w dniach 17-19.10.2007 konferencji SAP® TechEd ’07.

Dzięki tym nowym możliwościom programiści Java będą w stanie określić z większą łatwością stopień zużycia pamięci dla aplikacji utworzonych w środowisku Eclipse IDE. Zazwyczaj w procesie tworzenia aplikacji cześć pamięci zostaje alokowana na serwerze przeznaczonym dla danej aplikacji. Jednakże aplikacje biznesowe często działają nieustannie i wraz z upływem czasu mogą doprowadzić do całkowitego zużycia pamięci, co często wymaga wyłączenia serwera. Sytuacje te są wyjątkowo trudne do przeanalizowania, wziąwszy pod uwagę, że po awarii serwera miliony obiektów mogły zostać zachowane w bardzo dużym obszarze pamięci. Dzięki nowym możliwościom analizatora pamięci firmy SAP programiści Eclipse mogą z większą łatwością używać narzędzia graficznego, opartego na platformie Eclipse Rich Client Platform (RCP) do analizy wzorców zatrzymywania obiektów w pamięci oraz określania najlepszego sposobu optymalizacji zużycia pamięci, bez konieczności wyłączania serwera i przerywania procesów biznesowych o krytycznym znaczeniu.

“Jako jeden z założycieli Fundacji Eclipse w roku 2004, firma SAP od zawsze istotnie wspierała środowisko Eclipse – powiedział Mike Milinkovich, Dyrektor Generalny Fundacji Eclipse. – Udostępniając programistom Eclipse nowe narzędzia do analizy pamięci, firma SAP pomaga im tworzyć w bardziej wydajny sposób aplikacje komercyjne oparte na rozszerzalnej platformie rozwojowej i aplikacyjnej Eclipse. Niezmiernie cieszy nas fakt, że firma SAP nieustannie wspiera środowisko programistów Open Source”.

SAP bezustannie wspiera nowe rozwiązania, aby zapewnić społeczności programistów elastyczność potrzebną do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań na dowolnej platformie procesów biznesowych. Nowe możliwości rozwoju oprogramowania dla Eclipse umożliwią programistom modelowanie procesów biznesowych oraz tworzenie aplikacji kompozytowych opartych na otwartych standardach, co odpowiada potrzebom różnych społeczności użytkowników. Dzięki możliwości skorzystania z zaawansowanych funkcji udostępnionych przez firmę SAP środowisku Eclipse, programiści mają łatwy dostęp do wszystkich narzędzi, które są im niezbędne do budowania aplikacji na dowolnej platformie biznesowej.

Na konferencji technologicznej SAP TechEd ’07 firma SAP poinformowała o wprowadzeniu na całym świecie platformy SAP NetWeaver® Composition Environment – zintegrowanego zestawu narzędzi, których klienci, partnerzy i firma SAP mogą używać do tworzenia i rozmieszczania aplikacji kompozytowych opartych na standardach w heterogenicznych środowiskach IT. Zgodnie z dzisiejszym oświadczeniem firma SAP decyduje się na udostępnienie swoich innowacyjnych rozwiązań związanych z SAP NetWeaver Composition Environment całej społeczności Eclipse.

“Firma SAP jest zaangażowana we wspieranie otwartych rozwiązań, będąc jednocześnie liderem w zachowywaniu standardów branżowych i wyposażając społeczności programistów w narzędzia niezbędne im do rozwoju ich branży – powiedział Zia Yusuf, Dyrektor Global Ecosystems i Grupy Partnerskiej, SAP AG. – Obecnie Eclipse stało się jednym ze środowisk IDE wybieranych przez programistów Java, a nowe możliwości udostępnione przez firmę SAP zainicjują powstawanie dalszych innowacyjnych rozwiązań pochodzących ze środowiska programistów. Swoim zaangażowaniem firma SAP wspiera programistów w tworzeniu aplikacji biznesowych dla zróżnicowanych środowisk informatycznych.”

Firma SAP ogłosiła ponadto, że ostatnio dołączyła do grupy OSGI Alliance, która jest zaangażowana w tworzenie standardów promujących współdziałanie pomiędzy aplikacjami i sieciami, jak również w dostarczanie podstaw dla architektury Eclipse. Firma SAP dostrzega korzyści, jakie jej klienci i partnerzy czerpią ze zwiększonej otwartości i współdziałania poprzez przestrzeganie standardów branżowych. W związku z tym SAP aktywnie udziela się w społecznościach zajmujących się tworzeniem standardów, aby pomóc zdefiniować standardy branżowe dla architektury biznesowo zorientowanej na usługi, zarządzania procesami biznesowymi i modelowania, jak również dla rynków branżowych.