Nowy wymiar mobilności z SAP i RIM

Liderzy branż oprogramowania i łączności mobilnej dla przedsiębiorstw nawiązują współpracę, dzięki której zmieni się sposób pracy użytkowników rozwiązań korporacyjnych.

Nowy JorkFirmy SAP AG oraz Research in Motion (RIM) poinformowały o nawiązaniu współpracy partnerskiej, która ma na celu zapoczątkowanie nowej ery mobilności w przedsiębiorstwach. SAP – lider branży oprogramowania dla przedsiębiorstw oraz RIM – czołowy dostawca rozwiązań łączności mobilnej dla przedsiębiorstw zamierzają zmienić sposób pracy w firmach, umożliwiając mobilny dostęp do aplikacji SAP w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca za pomocą popularnej platformy BlackBerry®.

Platforma bezprzewodowa BlackBerry zmieniła już sposób używania poczty elektronicznej. Firmy SAP i RIM wprowadzą dodatkowo możliwość korzystania z aplikacji SAP, przy zachowaniu równie wysokiego poziomu niezawodności oraz przyjazności dla użytkownika. Pracownicy mobilni już niedługo będą mogli korzystać z systemów SAP do realizowania swoich zadań, nie będąc przywiązanymi do komputerów stacjonarnych ani biur. Likwidując bariery między informatyką korporacyjną a łącznością mobilną, firmy SAP i RIM zwiększą produktywność pracowników.

Pierwszym wynikiem tej współpracy będzie klient do smartfonów BlackBerry, który połączy funkcje aplikacji do zarządzania kontaktami z klientem SAP® Customer Relationship Management (SAP CRM) z podstawowymi aplikacjami smartfonów BlackBerry (m.in. obsługą poczty elektronicznej, książki adresowej i terminarza), oferując wyjątkowe możliwości wszystkim pracownikom działów sprzedaży. Nowa aplikacja mobilna SAP CRM charakteryzować się będzie takimi samymi możliwościami w zakresie zabezpieczeń, zarządzania i wydajności, jak platforma BlackBerry, a także będzie wyposażona w intuicyjny interfejs użytkownika smartfonów BlackBerry. Firmy i instytucje, które wdrożą rozwiązania SAP CRM i BlackBerry, będą musiały przeprowadzić tylko podstawowe szkolenia użytkowników oraz ponieść minimalne koszty inwestycji w rozbudowę infrastruktury informatycznej.

Firma badawcza IDC przewiduje, że liczba użytkowników mobilnych zwiększy się z 800 milionów w roku 2007 (25,7% pracowników na świecie) do 1 miliarda w roku 2001 (30,4% pracowników na świecie).

“Zadania związane z udostępnieniem aplikacji korporacyjnych pracownikom mobilnym oraz zabezpieczeniem dostępu do nich stanowiły dotychczas spore wyzwanie”, powiedziała Mary Wardley, wiceprezes działu aplikacji do zarządzania kontaktami z klientem w firmie IDC. “Najciekawsze rozwiązania wymagały od użytkowników poznania nowych aplikacji i sposobów nawigacji przy użyciu urządzeń mobilnych, zaś od działów informatycznych – wdrożenia i obsługi złożonej infrastruktury. Aplikacje na smartfonie BlackBerry, które rozszerzają jego funkcjonalność, ale są łatwe w użyciu, to prosty i skuteczny sposób przeniesienia systemów takich jak CRM na platformy mobilne. Jest to interesujący przypadek współpracy partnerskiej oraz szansa zmiany sytuacji rynkowej”.

Przełomowa współpraca liderów branż wykorzystuje najlepsze w swojej klasie aplikacje oraz technologie mobilne, aby zapewnić użytkownikom następujące korzyści:

  • Rozszerzony dostęp do aplikacji SAP® Business Suite – użytkownicy korzystają ze smartfonów BlackBerry aby podczas pracy w terenie uzyskać dostęp i możliwość modyfikacji informacji. Wprowadzenie istotnych danych jest teraz znacznie łatwiejsze i szybsze.
  • Automatyczna synchronizacja danych – nowe rozwiązanie wykorzystuje architekturę serwera BlackBerry® Enterprise Server do automatycznej synchronizacji danych między systemami biznesowymi i aplikacjami mobilnymi. Użytkownicy smartfonów BlackBerry mogą korzystać z aplikacji mobilnych nawet będąc poza zasięgiem sieci. Po ponownym wejściu w zasięg sieci, wszystkie aktualizacje kolejkowane w urządzeniach mobilnych i serwerach zaplecza są przesyłane automatycznie, bez ingerencji użytkownika – w sposób podobny do działania poczty elektronicznej w smartfonach BlackBerry.
  • Łatwość wdrożenia – funkcje i możliwości zarządzania urządzeniami mobilnymi w serwerze BlackBerry Enterprise Server umożliwiają działom informatycznym centralne zarządzanie i bezprzewodowe wdrażanie aplikacji mobilnych na smartfonach BlackBerry.
  • Najlepsze w branży zabezpieczenia klasy korporacyjnej – połączenie sprawdzonych zabezpieczeń aplikacji korporacyjnych SAP oraz zabezpieczeń sieci bezprzewodowych na platformie BlackBerry gwarantuje bezpieczeństwo całego rozwiązania na najwyższym poziomie wymaganym przez przedsiębiorstwa.
  • Niski koszt posiadania – firmy, które wdrożyły już serwer BlackBerry Enterprise Server i aplikacje SAP mogą wykorzystać istniejące inwestycje, przy minimalnym poziomie kosztów wdrożenia i utrzymania.

“Firma SAP jest bardzo zadowolona z możliwości współpracy w zakresie tej przełomowej oferty z naszym długoletnim partnerem – RIM”, powiedział Bill McDermott, prezes oddziału SAP Americas and Asia Pacific Japan. “Łącząc doświadczenie firmy RIM w zakresie rozwiązań dla pracowników mobilnych z wiedzą firmy SAP w zakresie rozwiązań dla biznesu mamy szansę zapewnić pracownikom łatwiejsze i wygodniejsze sposoby realizowania swoich zadań. Nasza współpraca z firmą RIM zapewni nowe możliwości pracownikom mobilnym na całym świecie, potrzebującym bezpiecznego, mobilnego, realizowanego w czasie rzeczywistym dostępu do aplikacji korporacyjnych”.

“Dzięki aplikacjom SAP możemy rozszerzyć wyjątkowe korzyści płynące z użycia platformy BlackBerry. Pozwoli to zapewnić firmom i instytucjom wyspecjalizowaną aplikację, zintegrowaną z naszą platformą oraz charakteryzującą się wysokim poziomem zabezpieczeń, łatwością zarządzania, wydajnością i możliwościami synchronizacji platformy BlackBerry”, powiedział Jim Balsille, prezes firmy Research In Motion. “Współpraca z firmą SAP pozwoli dostarczyć naszym wspólnym, wymagającym klientom wyjątkowe produkty, spełniające wszystkie potrzeby w zakresie mobilnych rozwiązań dla firm. Dzięki tej współpracy mamy możliwość umocnić pozycję platformy BlackBerry jako najlepszego rozwiązania do łączności mobilnej na potrzeby dostępu do informacji korporacyjnych. Dostęp do aplikacji korporacyjnych SAP z praktycznie dowolnego miejsca i w dowolnym czasie to wizja reprezentująca nowe możliwości”.

W ramach prac partnerskich, firma RIM rozbuduje platformę do tworzenia intuicyjnych aplikacji mobilnych z funkcjami przepływu pracy dla platformy BlackBerry. Platforma ta będzie stanowić podstawę do opracowywania aplikacji mobilnych, pozwalających korzystać z innych rozwiązań wchodzących w skład pakietu SAP Business Suite.

Firmy SAP i RIM przedstawią swoje mobilne aplikacje do zarządzania kontaktami z klientem na konferencjach z serii SAPPHIRE® w Orlando (4-7 maja br) i w Berlinie (19-21 maja br.), a także na sympozjum Wireless Enterprise Symposium (WES) 2008 (13-15 maja br., Orlando).