SAP po raz kolejny zdecydowanym liderem polskiego rynku aplikacji biznesowych

Udziały konkurentów stopniały do kilku procent, SAP posiada udział w rynku równy udziałom pięciu kolejnych dostawców

WarszawaFirma SAP Polska, w czasie zorganizowanej dziś konferencji prasowej, zaprezentowała wyniki raportu IDC pt. “Poland Enterprise Application Software 2008 – 2012 Forecast and 2007 Vendor Shares”. Według niego, największym dostawcą aplikacji biznesowych w Polsce po raz kolejny została firma SAP, zwiększając swój udział w rynku do 39,2%, co stanowi wzrost o 2,3 punkta procentowego. Tak znaczący udział w rynku firmy SAP daje jej ponad 30-procentową przewagę nad bezpośrednim konkurentem – firmą Comarch. Oracle, trzeci dostawca ujęty w zestawieniu IDC zmniejszył swój udział w polskim rynku aplikacji biznesowych do 7,5%.

Zestawienie to stanowi najlepsze potwierdzenie dominującej pozycji SAP na polskim rynku. Zgodnie z opinią analityków IDC, baza klientów SAP wśród dużych przedsiębiorstw nie ma sobie równych i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec zmianie. Duża przewaga także nad firmami, które tradycyjnie są dostawcami rozwiązań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że także i w tym segmencie rynku, obecność SAP jest dobrze widoczna.

Rok 2007 SAP w Polsce zakończył wynikiem o 20% lepszym niż rok poprzedni. Głównym motorem wzrostu przychodów firmy była sprzedaż do firm produkcyjnych, która stanowiła przeszło 40% całości sprzedaży oprogramowania w zeszłym roku. Równie ważnym sektorem były przedsiębiorstwa użyteczności publicznej – tradycyjnie jeden z największych odbiorców rozwiązań SAP w Polsce.

Pierwsza połowa roku 2008 to dla SAP czas podpisywania dużych kontraktów z najbardziej znaczącymi instytucjami i przedsiębiorstwami w Polsce. Do grona klientów firmy dołączyli między innymi: Grupa Wydawnicza Agora S.A., Ministerstwo Obrony Narodowej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Zakłady Azotowe Puławy. Wśród średniej wielkości firm, klientami SAP stały się między innymi: Farby KABE, Stelmet, Aquanet czy Oceanic.

W czasie konferencji, Grzegorz Rogaliński, Prezes SAP Polska zaprezentował także plany firmy na drugą połowę roku 2008. Sektory priorytetowe dla SAP na najbliższe lata to banki, zakłady energetyczne i instytucje sektora publicznego. “Wiemy, że te segmenty rynku planują milionowe wydatki na informatyzację i chcemy dotrzec do nich z naszymi rozwiązaniami branżowymi. Z tradycyjnego dostawcy systemów ERP stajemy się partnerem biznesowym klientów, który wspiera ich w obszarach związanych z ich podstawową działalnością, niezależnie od tego, czy jest to dystrybucja prądu czy usługi bankowe,” powiedział Grzegorz Rogaliński.

W sferze produktów, zwłaszcza dedykowanych większym przedsiębiorstwom, kluczowe znaczenie miec będą w najbliższych latach rozwiązania SAP CRM (Customer Relationship Management) i SAP SRM (Supplier Relationship Management). “Dojrzałośc polskiego rynku, zwłaszcza w segmencie dużych firm skłania je do poszukiwań rozwiązań wykraczających już poza tradycyjny back-office. Coraz większe zorientowanie na klienta i globalizacja współczesnego rynku, również w sferze zakupów korporacyjnych to te obszary, w których chcemy w najbliższych latach najbardziej wspierać naszych klientów,” powiedział Grzegorz Rogaliński.

W czasie konferencji, Prezes SAP Polska zaprezentował także konfigurator SAP Business All-in-One – pierwsze w Polsce narzędzie, które pozwala oszacowac cenę wdrożenia rozwiązania ERP w średniej wielkości firmie. Pod tym adresem www.sap.pl/konfigurator każdy potencjalny klient SAP może dowiedzieć się, jaki będzie zakres rozwiązania dla jego firmy oraz całkowita cena wdrożenia, wraz z kosztem usług i infrastruktury sprzętowej.