Wyniki SAP Polska za 2008 rok

Firma przedstawiła także nowy, przełomowy produkt i plany na 2009 rok

WarszawaW czasie dzisiejszej konferencji prasowej, firma SAP Polska ogłosiła wyniki finansowe za rok 2008, a także przedstawiła kluczowe założenia na rok 2009.

Całkowity przychód SAP w Polsce wzrósł o 21,7% w porównaniu do roku 2007. Blisko 84% tej sumy jest efektem sprzedaży oprogramowania i usług związanych z oprogramowaniem. Wynik tego segmentu jest równie imponujący – stamowi wzrost o 23,9% rok do roku.

Niezmiennie istotnym elementem działalności SAP w Polsce jest świadczenie usług – zarówno związanych z wdrożeniem i serwisem systemów SAP, jak również obejmujący szkolenia konsultantów i użytkowników rozwiązań firmy. W roku 2008, ten obszar działalności zanotował wzrost o 11,1% w skali roku.

„Jestem bardzo zadowolony z wyników SAP w Polsce w 2008 roku. Osiągnęliśmy największy przychód w ciągu całej naszej 13-letniej obecności w Polsce” powiedział Grzegorz Rogaliński, Prezes SAP Polska. „Jest to dla mnie wynik szczególnie satysfakcjonujący, jako że został osiągnięty w roku, który na długo pozostanie w naszej pamięci, jako najbardziej zaskakujący i pełen przykrych niespodzianek.”

Wśród największych kontraktów zawartych przez SAP Polska w 2008 roku znalazły się między innymi kontrakty z AGORA S.A., PKP CARGO, Bauer Media Group, Zakładami Azotowymi Puławy, PKP S.A., firmą Tuplex, Narodowym Funduszem Zdrowia czy Pocztą Polską.

Do najpopularniejszych w ubiegłym roku produktów, obok flagowego rozwiązania SAP ERP, należał system SAP SRM do integracji i zarządzania procesem zakupów, a także systemy SAP BusinessObjects – linii produktów, która dołączona została do portfolio SAP po przejęciu firmy Business Objects na początku 2008 roku.

„Rok 2008 wyznaczył, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać w następnych kilkunastu miesiącach. Wyraźnie widać, że zachowania klientów zmieniły się. Zdecydowanie częściej poszukują oni infomacji o rzeczywistej wartości biznesowej, jaką oprogramowanie da ich firmie. W związku z tym postanowiliśmy, że bardzo istotnym elementem każdego projektu sprzedażowego, jaki będziemy realizować w roku 2009 będzie usługa Value Assesment.” powiedział Grzegorz Rogaliński.

Value Assesment jest usługą, w ramach której klienci otrzymują precyzyjne wyliczenie korzyści, jakie wdrożenie systemu SAP przyniesie ich organizacji. Są to badania oparte na rzeczywistych danych, udostępnionych przez dane przedsiębiorstwo, dzięki czemu stanowią dobry wyznacznik realnie spodziewanych wyników.

W planach sprzedażowych SAP na najbliższe miesiące znalazło się wiele projektów w sektorze publicznym. Do najważniejszych należą: system elektronicznych podatków dla Ministerstwa Finansów, platforma bezpieczeństwa dla służb mundurowych, zbudowana z wykorzystaniem doświadczeń SAP w pracy nad systemami na EURO 2008, a także systemy dla Ministerstwa Obrony Narodowej i rozwiązania dla ubezpieczeń społecznych.

„Mamy rozwiązania, które sprawdziły się w sektorze publicznym w innych krajach. Naszą przewagą jest także doświadczenie i dogłębne zrozumienie potrzeb instytucji publicznych. W naszych tegorocznych wynikach widać, że sektor publiczny coraz częściej traktuje SAP jako swojego poważnego partnera” powiedział Leszek Bartłomiejczyk, ekspert SAP ds. Sektora Publicznego.

Początek roku 2009 to także przełom w portfolio produktowym SAP. Zaprezentowana została nowa wersja SAP Business Suite – kluczowego produktu w ofercie SAP. Nowa edycja to przede wszystkim:

  • Ujednolicony interfejs wszystkich aplikacji (SAP ERP, SAP CRM, SAP CRM, SAP SCM, SAP PLM)
  • Wbudowane funkcjonalności analityczne, będące teraz integralną częścią narzędzia
  • Koniec upgrade’ów. Dzięki pakietom aktualizacji, klienci będą mogli sami wybierać, jakie funkcjonalności chcą zaimplementować w swojej firmie.
  • Usługi SOA – nowa wersja jest w całości zgodna i zaprojektowana w oparciu o architekturę zorientowaną na usługi.
  • Najlepsze praktyki branżowe – wbudowane w rozwiązanie, wystarczy je aktywować i zacząć używać
  • Podejście procesowe – koncentracja na całościowych procesach biznesowych, a nie na transakcjach realizowanych w poszczególnych aplikacjach (np. proces zakupu: od zamówienia, przez dostawę, płatność, księgowanie kosztów i kontrolę wykorzystania materiału).

„To rozwiązanie to ogromny krok w kierunku poprawy komfortu pracy użytkowników z naszymi systemami. Postawiliśmy na funkcjonalność i łatwość korzystania z systemu. Pierwsze sygnały z rynku potwierdzają, że właśnie takiego ruchu oczekiwali nasi klienci” powiedział Arkadiusz Sikora, Dyrektor ds. Produktów w SAP Polska

Informacje dla prasy:

Ewa Kwiecień,
SAP Polska Sp. z o.o.
ul. Wołoska 5
02-675 Warszawa
tel (22) 541 67 34,
fax. (22) 541 66 07
e-mail: ewa.kwiecien@sap.com