Strategia SAP dotycząca aplikacji „on-demand” dla dużych firm

AmsterdamW czasie swojego pierwszego wystąpienia publicznego w nowej roli, John Wookey przedstawił strategię firmy SAP dotyczącą rozwoju oprogramowania dostarczanego w modelu on-demand. Wookey jest w SAP odpowiedzialny za stworzenie i realizację koncepcji rozwoju aplikacji „na żądanie”, które odpowiadałyby potrzebom dużych klientów.

Strategia zakłada stworzenie aplikacji, które będą komplementarne w stosunku do flagowego produktu SAP – platformy SAP Business Suite. Będą one hostowane przez SAP i udostępniane klientom na zasadzie subskrypcji. „Chodzi nam o stworzenie ściśle wyspecjalizowanych modułów, które będą funkcjonalnym uzupełnieniem SAP Business Suite.” powiedział Wookey. Aplikacje oferowane przez SAP nie będą więc konkurować z produktami takich firm jak Salesforce.com, Concur i Ariba.

Ściśle wyspecjalizowane moduły oprogramowania, które integrowane są z posiadanym już środowiskiem SAP Business Suite pomogą klientom uzyskać bardzo szybką wartość w konkretnym obszarze biznesu i do maksimum wykorzystać dokonane już inwestycje w rozwiązania SAP. „Klienci szukają teraz oprogramowania, które szybko odpowie na konkretne wyzwania. Aplikacje SAP on-demand służą właśnie do tego” powiedział Wookey.

Istotną rolę w nowej strategii SAP będą miały technologie nabyte drogą akwizycji. Aplikacje on-demand oparte będą na architekturze zbudowanej przez firmę Frictionless, dostawcę usług związanych z zarządzaniem relacjami z dostawcami, którego SAP przejął w 2006 roku.

Aplikacje on-demand dla dużych firm udostępniane będą przez SAP w falach. Trzy z czterech produktów zaplanowanych na pierwszą z nich są już dostępne. To CRM on-demand, moduł e-sourcing i funkcjonalność zarządzania emisją związków węgla. Ostatnia aplikacja pierwszej fali – zarządzanie wydatkami – dostępna będzie jeszcze w tym roku.

Do tej pory w ofercie SAP znajduje się kilka produktów, dostarczanych w modelu „on-demand”: SAP Business ByDesign dla firm średniej wielkości i niektóre narzędzia Business Intelligence z portfolio SAP BusinessObjects.