SAP przedstawia przyszłość rozwiązań analitycznych: działających w czasie rzeczywistym, mobilnych i społecznościowych

Dzięki wersji 4.0 rozwiązań analitycznych (BI) i zarządzania informacją w organizacji (EIM)
z portfolio SAP BusinessObjects wizja dostępu do wiedzy o biznesie w czasie rzeczywistym staje się realna

Klienci uczestniczący w testach nowej generacji rozwiązań analitycznych już zyskują znaczną wartość biznesową

Nowy JorkW świecie biznesu coraz więcej jest organizacji globalnych i wirtualnych, które korzystają z technologii mobilnych i sieci społecznościowych. Organizacje te muszą być przygotowane do coraz lepszej oceny olbrzymich wolumenówy danych, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz organizacji, a także do podejmowania na tej podstawie zdecydowanych działań. W odpowiedzi na te trendy firma SAP AG ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek nowej wersji 4.0 rozwiązań z portfolio SAP® BusinessObjects™: analizy informacji (Business Intelligence – BI) i zarządzania informacją w organizacji (Enterprise Information Management – EIM). Nowe rozwiązania są owocem trzech lat wytężonej pracy nad rozwojem oprogramowania. Zostały po raz pierwszy przedstawione podczas konferencji SAP Run Better Tour, która odbyła się dziś w Nowym Jorku.

Nowe wersje rozwiązań BI i EIM opierają się na wspólnej, jednolitej infrastrukturze, a korzystanie z nich cechuje przyjazność, charakterystyczna dla sieciowych narzędzi społecznościowych. Jednocześnie nowa wersja rozwiązań BI i EIM wykorzystuje szeroki zakres innowacji technologicznych, które kształtują przyszłość analityki biznesowej, a więc: analizę w czasie rzeczywistym, przetwarzanie „in-memory”, natychmiastowy dostęp do wszechstronnych narzędzi BI za pomocą niespotykanej dotychczas różnorodności podręcznych urządzeń mobilnych, czy też nieprzerwany dostęp do informacji z biznesu i ze źródeł społecznościowych, łączący dane strukturalne i niestrukturalne oraz zapewniający narzędzia do zarządzania informacjami. Możliwości zastosowań nowych rozwiązań z portfolio SAP® BusinessObjects™ są znakomicie dopasowane do potrzeb rynku: wdrożenie jest szybkie i możliwe w dowolnym modelu: jako system wewnątrz firmy, jako oprogramowanie na żądanie (on-demand), jako element osadzony w operacjach biznesowych lub w dowolnym modelu hybrydowym, łączącym powyższe sposoby.

“W przeszłości firmy podchodziły do aplikacji BI na zasadzie pojedynczych projektów, oddzielonych od siebie nawzajem i niezwiązanych z pomysłami na spójne zarządzanie informacją, przez co nie było szans na zebranie danych w jednym miejscu” – stwierdził Carl W. Olofson, Wiceprezes ds. Badań w Dziale Rozwoju i Zastosowań Oprogramowania, IDC. „Najnowsze rozwiązania BI i EIM, zaprezentowane przez SAP, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby uporać się z dużymi zbiorami danych, integrować dane strukturalne i niestrukturalne, a nawet informacje z sieci społecznościowych. Nowe możliwości uzyskania wiedzy o zdarzeniach i zarządzania informacjami przynoszą klientom korzyści w postaci wiarygodności danych i skrócenia procesów przetwarzania. Wszystkie te czynniki powinny w efekcie stanowić podstawę do stworzenia środowiska informacyjnego, które reaguje błyskawicznie i promuje kulturę wiedzy. Dzięki takiemu środowisku każdej osobie w organizacji będzie łatwiej zrozumieć kontekst i znaczenie, z większą pewnością podejmować decyzje, realizować działania oraz przyczyniać się do wyższej rentowności.”

Dziś CN, jedna z najsprawniejszych i najbardziej dochodowych spółek kolejowych w Ameryce Północnej, używa oprogramowania SAP BusinessObjects w celu zwiększania produktywności.

“Mamy jedną z najlepszych w branży platformę BI, zbudowaną w oparciu o SAP BusinessObjects, która pomaga nam zwiększać wydajność i poprawiać jakość usług” – stwierdził Alan Capes, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu IT i Planowania Strategicznego w CN. „Do tej platformy dodamy funkcjonalność przetwarzania złożonych wydarzeń (CEP – Complex Event Processing) w oparciu o rozwiązanie SAP BusinessObjects Event Insight. Posłuży nam to do tego, aby przestawić się z myślenia „co zdarzyło się wczoraj?” na „co dzieje się dziś?”. Ponieważ posiadamy ogromne zasoby – wiele z nich w ruchu – na terenie całej Ameryki Północnej, potrzebujemy funkcjonalności CEP, aby zintegrować telemetrię środków trwałych w czasie rzeczywistym i systemy operacyjne z solidnymi rozwiązaniami analitycznymi. Wyniki otrzymamy za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu użytkownika, także w postaci graficznej z wykorzystaniem map.”

Więcej nt. zastosowań SAP BusinessObjects w CN można znaleźć w artykule „CN wprowadza innowacje i podnosi efektywność z pomocą SAP BusinessObjects Event Insight” (jęz. angielski, link: CN Innovates With SAP BusinessObjects Event Insight Software to Run More Efficiently). Aby dowiedzieć się, dlaczego niezależne studio rozrywki filmowej Lionsgate z entuzjazmem podchodzi do wersji 4.0, proszę przeczytać artykuł „Lionsgate działa lepiej z SAP” (jęz. angielski, link: “Lionsgate Runs Better With SAP.”)

Ujednolicona infrastruktura oferuje nowe funkcjonalności i zwiastuje nową generację rozwiązań analitycznych

Wersja 4.0 pomaga skuteczniej redukować złożoność środowiska informatycznego i przyśpiesza korzystanie z rozwiązań IT poprzez większą integrację aplikacji BI i EIM w oparciu o jednolitą infrastrukturę. Co więcej, spójność interfejsu oraz wzbogacone możliwości obrazowania graficznego powodują, że oczekiwania użytkowników są spełnione w prosty, samoobsługowy sposób za pomocą nowych wersji rozwiązań SAP® Crystal, jak np. SAP® Crystal Reports®, a także innych aplikacji BI, takich jak SAP® BusinessObjects™ Explorer, SAP® BusinessObjects™ Dashboards i SAP® BusinessObjects™ Web Intelligence®, aż po aplikację SAP® StreamWork™. Wersja 4.0 umożliwia także łatwą integrację z rozwiązaniami zarządzania efektywnością przedsiębiorstwa (enterprise performance management – EPM) oraz rozwiązaniami SAP z zakresu zarządzania ładem korporacyjnym, ryzykiem i zgodnością (governance, risk, and compliance – GRC). Dzięki temu w łatwy sposób można uzyskać biznesowe scenariusze analityczne, zawierające przejrzyste wizualizacje wyników i ryzyk.
Nowe cechy wersji 4.0 rozwiązań BI i EIM obejmują:

 • Przetwarzanie “in-memory” w czasie rzeczywistym – optymalizacja pod kątem stosowania wraz z oprogramowaniem SAP® High-Performance Analytic Appliance (SAP HANA) umożliwia błyskawiczne wykonywanie operacji na dużych zbiorach danych z wykorzystaniem technologii „in-memory”. Ten sposób przetwarzania pozwala przetwarzać ogromne ilości danych w mgnieniu oka, przez co rodzi się nowa generacja rozwiązań analitycznych, które w sposób natychmiastowy zamieniają złożone dane w wiedzę, będącą podstawą do szybkiego działania. Aby dowiedzieć się więcej, w jaki sposób systemy analizujące dane w czasie rzeczywistym budują wartość firmy z branży budowlanej, proszę przeczytać artykuł „Najnowsza analityka w czasie rzeczywistym w Hilti” (jęz. angielski, link: Cutting-Edge Real-Time Analytics at Hilti)
 • Łatwo dostępne, mobilne rozwiązania BI na dowolnym urządzeniu przenośnym – Za pośrednictwem różnych platform i urządzeń mobilnych pracownicy mają dostęp do intuicyjnego oprogramowania BI, które przetwarza wyniki w czasie rzeczywistym. Mogą dzięki temu na bieżąco reagować na rozwój wydarzeń. Nowe, interaktywne obrazowanie graficzne i wzbogacone funkcje obsługi ułatwiają korzystanie z aplikacji w dowolnym czasie i miejscu. Wersja 4.0 zyskuje na akwizycji firmy Sybase przez SAP i wykorzystuje platformę Sybase Unwired Platform, aby zaoferować kompleksowy zestaw rozwiązań BI dla urządzeń mobilnych, obsługujący treści pochodzące zarówno z aplikacji biznesowych SAP, jak i innych producentów.
 • Pewność danych biznesowych i społecznościowych – Pogłębiona integracja analizy tekstu uzupełnia tradycyjną wiedzę o biznesie o myśli i wrażenia, które ludzie wyrażają w mediach społecznościowych, na blogach i w e-mailu. Dzięki temu można monitorować, analizować, badać i raportować nie tylko dane transakcyjne, ale również uzyskać pełen wgląd w trendy i nastroje, które funkcjonują w nieustrukturyzowanej formie blogów, poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych, a także z dużą pewnością podejmować na tej podstawie zdecydowane działania. Nowa, wieloźródłowa i wielowymiarowa warstwa semantyczna i nowe narzędzia dla autorów treści upraszczają analizy ad-hoc i tworzenie treści, zapewniając użytkownikom szybsze dojście do bardziej holistycznego znaczenia.
  Główne elementy wersji 4.0 zawierają następujące aplikacje:
  • SAP® BusinessObjects™ Data Services – programowanie, które pomaga konsolidować dowolne źródła danych, oceniać ich jakość, profilować oraz ulepszać je, aby następnie udostępniać zintegrowane i ulepszone dane z dowolnym oprogramowaniem BI lub środowiskiem aplikacyjnym. Jest ono również zoptymalizowane pod kątem scenariuszy integracji danych, takich jak migracja, synchronizacja i huby danych.
  • SAP® BusinessObjects™ Information Steward – nowe oprogramowanie, które daje użytkownikom ogromne możliwości analizowania, monitorowania i kategoryzowania źródeł danych pod kątem kompletności, dokładności i spójności, a także współdzielenia kluczowych wskaźników (KPI) w ramach kartach wyników.
  • SAP® BusinessObjects™ Event Insight – nowe oprogramowanie, które pomaga ludziom zrozumieć wzajemny wpływ zdarzeń biznesowych. Np. wahania rynku finansowego i wzorce ruchu sieciowego – takie złożone scenariusze i ogromne ilości danych ze środowiska biznesowego przetwarzane są na treść, która zawiera historyczne trendy i projekcję przyszłych wyników, na podstawie której można podjąć działania.
  • SAP® BusinessObjects™ Business Intelligence – platforma, która w elastyczny sposób zapewnia prosty, samoobsługowy dostęp do wiarygodnej informacji.
 • Najlepsze dopasowanie, natychmiast – Elastyczne opcje zastosowań wersji 4.0, z wykorzystaniem najnowszych technik 64-bitowych, metod wirtualizacji i chmury (cloud), a także intuicyjne monitorowanie, powiadamianie i audytowanie systemu – wszystko to daje szybką skalowalność odpowiednio do potrzeb wielu działów. W ten sposób zmniejsza się całkowity koszt użytkowania (TCO). Analizy mogą być dostarczone pracownikom za pośrednictwem aplikacji BI, uplasowanych w rozwiązanach biznesowych SAP® Business Suite i dostępnych poprzez 26 branżowych aplikacji analitycznych z portfolio SAP® BusinessObjects™.

Nowe wersje ilustrują wizję SAP, aby dostarczać klientowi rozwiązania, które są eleganckie, szybkie i proste w obsłudze. Pozwoli to firmie SAP skuteczniej zrealizować cel dotarcia do 1 miliarda ludzi – użytkowników rozwiązań SAP. W nowych wersjach SAP łączy w sobie najlepsze w swojej klasie rozwiązania analityczne otwarte na wszelkie źródła dnaych z najlepszymi w swojej klasie rozwiązaniami biznesowymi SAP.

„Odkąd Business Objects stało się częścią rodziny SAP, wspólnie pracowaliśmy nad wersją 4.0 rozwiązań BI i EIM” – powiedział dr Vishal Sikka, Członek Zarządu ds. Technologii i Innowacji, SAP AG. „Ten produkt jest doskonałym przykładem tego, o co chodziło w połączeniu obu firm. Połączyliśmy piękno i spójność – razem zebraliśmy piękno korzystania z aplikacji, z czego zawsze znane było SAP BusinessObjects z elegancką prostotą i siłą oprogramowania SAP, z zintegrowanym zarządzaniem tożsamością, serwerem aplikacji SAP NetWeaver i zintegrowanym zarządzaniem cyklem życia produktów. W efekcie otrzymaliśmy cudowny efekt, którym możemy dzielić się z naszymi klientami. A ponato, wraz z oprogramowaniem SAP HANA, dajemy również możliwości analizowania ogromnych zbiorów danych w czasie rzeczywistym. Informacja zwrotna od pierwszych klientów była wspaniała.”

Ekosystem kompetencji dla nowej generacji rozwiązań analitycznych
SAP ściśle współpracuje z takim partnerami, jak Accenture, Atos Origin, Capgemini, cundus AG, Deloitte, HP, Logica, Siemens IT Solutions and Services i Teradata, by rozszerzyć wpływ analityki biznesowej na większą ilość organizacji z różnych sektorów i branż. Dzięki dostępowi do specjalnego systemu szkolenia oraz do narzędzi „know-how”, partnerzy uczestniczący w programie testowym SAP® Ramp-Up dla wersji 4.0 mogą zaoferować swoim klientom płynność wdrożenia i aktualizacji do najnowszej wersji. Aby wstępnie zapoznać się z kompletnym zbiorem narzędzi analityki biznesowej, przygotowanym przez SAP i firmy partnerskie, proszę odwiedzić Business Analytics at SAP® EcoHub. Więcej o tym, co partnerzy, klienci i analitycy branży IT mówią o produkcie, można przeczytać na blogu Steve’a Lucasa, Dyrektora Generalnego Działu Analityki Biznesowej SAP pod linkiem: „4.0 Releases of BI and EIM Solutions Feature Greater Integration.”

Aby bliżej przyjrzeć się wersji 4.0 rozwiązań BI i EIM, zapraszamy na stronę Business Analytics Newsroom. Proszę śledzić nas na Twitterze – brać udział w rozmowie – tagi #BI4 i #SAPRBT oraz dowiadywać się, co nowego w SAP BusinessObjects z pomocą tagu @businessobjects.

O SAP
Lider na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw, firma SAP (NYSE: SAP) pomaga organizacjom każdej wielkości i z każdej branży, uzyskiwać lepsze wyniki. Czy to na zapleczu, czy na sali spotkań zarządu, w magazynie i na witrynie sklepu, na komputerze stacjonarnym czy urządzeniu przeniośnym – SAP umożliwia pracownikom i organizacjom zwiększać efektywność współpracy i lepiej wykorzystywać posiadane informacje biznesowe, aby budować przewagę konkurencyjną. Aplikacje i usługi SAP pomagają ponad 109 000 klientom stale zwiększać zyski, szybko reagować na potrzeby rynku i rozwijać się w sposób zrównoważony. Więcej informacji znajduje się na stronie www.sap.com.

Wszelkie stwierdzenia zawarte w niniejszym dokumencie, które nie stanowią faktów historycznych, są opiniami wybiegającymi w przyszłość – zgodnie z definicją zawartą w amerykańskiej ustawie Private Securities Litigation Reform Act z roku 1995. Słowa, takie jak: „uznawać”, „szacować”, „oczekiwać”, „przewidywać”, „mieć zamiar”, „móc”, „planować”, „wyrażać wolę”, jak i podobne wyrażenia, które odnoszą się do SAP, są tego typu stwierdzeniami wybiegającymi w przyszłość. SAP nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących publikacji aktualizacji lub sprostowań odnoszących się do informacji wybiegających w przyszłość.

Wszystkie stwierdzenia tego typu są niepotwierdzone i obarczone ryzykiem, co może powodować, że późniejsze, rzeczywiste wyniki będą w istotny sposób różnić się od oczekiwań. Czynniki, które mogą wpływać na przyszłe wyniki finansowe SAP, zostały szczegółowo omówione w dokumentach złożonych przez SAP w Amerykańskiej Komisji ds. Giełdy i Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission) – „SEC” – z uwzględnieniem najaktualniejszego Raportu Rocznego SAP sporządzonego na formularzu 20-F, złożonego w SEC. Ostrzega się czytelników przed nadmiernym poleganiem na tychże wybiegających w przyszłość stwierdzeniach, które są aktualne jedynie w okresie ich publikacji.

© 2011 SAP AG. Wszelkie prawa zastrzeżone.
SAP, R/3, mySAP, mySAP.com, xApps, xApp, SAP NetWeaver oraz inne produkty i usługi SAP wymienione w niniejszym dokumencie, jak również ich logo, są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy SAP AG w Niemczech oraz innych krajach. Wszystkie pozostałe produkty i usługi są znakami towarowym odpowiednich firm. Dane zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie celom informacyjnym. Specyfikacje wersji krajowych produktu moga się różnić między sobą.

Materiały graficzne i filmowe dla mediów:
Na stronie www.sap.com/photos znajdują się materiały filmowe przeznaczone do emisji i cyfrowe zdjęcia prasowe, które można przeglądać i pobierać. Na tej platformie znajdują się także materiały o wysokiej rozdzielczości, które mogą Państwo wykorzystać w swoich kanałach medialnych. Filmy wideo o różnej tematyce znajdują się na stronie www.sap-tv.com, skąd mogą Państwo je pobierać i umieszczać na swoich stronach internetowych. Strona ta umożliwia również udostępnianie filmów wideo poprzez przesyłanie odsyłaczy pocztą elektroniczną oraz subskrypcję kanałów RSS z SAP TV.
Bądźcie z nami na Twitterze, tag @sapnews.

Kontakt dla klientów, zainteresowanych produktami SAP:
Global Customer Center: +49 180 534-34-24
United States Only: 1 (800) 872-1SAP (1-800-872-1727)

Kontakt dla mediów:
Scott Behles, SAP, +1 (917) 494-2009, scott.behles@sap.com, EST
Hilmar Schepp, SAP, +49 (6227) 7-46779, hilmar.schepp@sap.com, CET
SAP Press Office, +49 (6227) 7-46315, CET; +1 (610) 661-3200, EST; press@sap.com
Jeff Shadid, Burson-Marsteller, +1 (214) 224-8419, jeff.shadid@bm.com, CST

Dominika Krzyżanowska-Kidała, SAP Polska, +48 22 541 6734, dominika.krzyzanowska-kidala@sap.com