Rozwiązania SAP OpenText usprawnią obieg dokumentów w Sokołów S.A.

Pierwszy w Polsce kontrakt na rozszerzenie funkcjonalności SAP ERP za pomocą pakietu SAP Extended Enterprise Content Management by OpenText oraz SAP Invoice Management by OpenText.

Warszawafirmy SAP Polska i OpenText Polska poinformowały, że koncern Sokołów S.A., wiodący producent mięsa i przetworów mięsnych w Polsce, zdecydował się rozszerzyć funkcjonalność swojej instalacji SAP ERP o rozwiązania wspierające zarządzanie obiegiem dokumentów SAP Extended Enterprise Content Management by OpenText oraz SAP Invoice Management by OpenText. Rozwiązania te pomogą usprawnić zarządzanie dokumentami w firmie oraz zoptymalizować współpracę z kontrahentami. Rozwiązania OpenText posiadają najwyższy status integralności z produktami firmy SAP w obszarze Enterprise Content Management.

SAP Extended Enterprise Content Management by OpenText (SAP xECM) jest narzędziem do zarządzania dokumentacją przedsiębiorstwa w powiązaniu z transakcjami SAP. Z kolei SAP Invoice Management by OpenText (SAP IM) wraz z modułem OCR (Optical Character Recognition) tworzy wyspecjalizowany system elektronicznego obiegu faktur przychodzących. Oba rozwiązania będą wspierać procesy zakupowe oraz zarządzanie kontraktami w Sokołów SA – od zawierania umów do rozliczania faktur.

„Ze względu na rozwój firmy oraz konieczność zapewnienia spójnych procedur we wszystkich oddziałach zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu do elektronicznego obiegu dokumentów” – mówi Bogdan Biłas, dyrektor ds. informatyki, Sokołów SA. „Zależało nam na możliwości tworzenia, gromadzenia i przechowywania dokumentacji biznesowej w powiązaniu z już wdrożonym systemem SAP ERP. Dlatego wybraliśmy rozwiązania OpenText, które pozwalają na kontrolę procesu obiegu faktur, wysyłanie powiadomień do odpowiedzialnych osób, oraz tworzenie adekwatnych raportów. Dodatkowo SAP xECM umożliwia wgląd z poziomu SAP w powiązaną korespondencję e-mailową, zawierającą zamówienie czy podpisaną umowę. Wbudowane procesy wysyłania przypomnień o wygasającym kontrakcie czy innych zadaniach do wykonania poprawiają jakość współpracy między departamentami”.

Bardziej efektywna współpraca z kontrahentami i sprawniejszy obieg faktur
Rozwiązania SAP xECM by OpenText oraz SAP IM by OpenText zwiększają efektywność współpracy z dostawcami, przyspieszają tworzenie i realizację umów, co generuje spore oszczędności i poprawia relacje z kontrahentami. Dzięki narzędziom OCR (Optical Character Recognition – Optyczne Rozpoznawanie Tekstu) skrócony jest czas wprowadzania faktur do systemu ERP, a dzięki wykorzystaniu reguł zatwierdzania dalsze przetwarzanie jest maksymalnie zautomatyzowane. Więcej czasu pozostaje na obróbkę merytoryczną, kontrolę i analizę biznesową.

Sokołów przetwarza ponad sto tysięcy faktur rocznie. Firma jest geograficznie rozproszona, więc wykorzystanie elektronicznego obiegu dokumentów znacznie skróci czas obsługi faktur, a także zapewni pracownikom centrali zdalny dostęp do elektronicznych dokumentów w oddziałach. Wszystkie informacje będą zgromadzone w jednym miejscu i będą dostępne dla właściwych uczestników procesu zajmujących się stroną zakupową, księgową, czy prawną. Do każdej umowy będzie gromadzona pełna dokumentacja, w tym korespondencja i reklamacje. Kontrakty w postaci skanów albo dokumentów PDF będą udostępniane użytkownikom systemu SAP ERP.

„SAP xECM rozszerza funkcjonalność SAP ERP o możliwość elastycznego tworzenia i przetwarzania treści” – wyjaśnia Piotr Jankiewicz, szef sprzedaży OpenText w Europie Centralnej i Wschodniej. „W szczególności w powiązaniu z modułem gospodarki materiałowej SAP ERP rozwiązanie to pozwala kontrolować cały cykl powstawania umów – od tworzenia szablonu, poprzez wymianę uwag i proces akceptacji zmian, po zawarcie ostatecznego kontraktu”.

SAP xECM zapewnia również obsługę zadań związanych z realizacją umowy, czyli gromadzenie potwierdzeń, dokumentowanie wykonywanych czynności, czy przetwarzanie reklamacji. Dzięki integracji z SAP tworzone dokumenty pozostają w ścisłej relacji z obiektami i transakcjami modułu gospodarki magazynowej, co ułatwia ich wyszukiwanie i zwiększa efektywność działu zakupów.

Z kolei SAP IM automatyzuje kolejny etap współpracy z dostawcami, czyli rozliczanie faktur zakupowych. Faktury są skanowane, a dane wczytywane przez OCR do systemu ERP, gdzie po automatycznej weryfikacji mogą być zaksięgowane, a następnie zapłacone i rozliczone.

Po wdrożeniu rozwiązań SAP OpenText w Sokołów S.A. zostanie również stworzone centralne repozytorium dokumentów, dostępne z poziomu SAP ERP i bazujące na Archive Server by OpenText. Przechowywanie dokumentów elektronicznych w repozytorium przyspieszy działanie systemu SAP przy jednoczesnym zachowaniu łatwości dostępu.

Wdrożenie rozwiązań SAP xECM i SAP IM by OpenText zrealizuje firma ECM Consulting, partner OpenText i SAP. Wdrożenie SAP ERP oraz dostawa licencji Open Text for SAP w Sokołów S.A. zostały zrealizowane przez firmę BCC.

Rozwiązania firmy OpenText zwiększają możliwości aplikacji SAP w zakresie nowych funkcjonalności z różnych branż i obszarów biznesowych. Oprogramowanie OpenText znajduje się w ofercie SAP Polska. Więcej informacji o rozszerzeniach funkcjonalności SAP można znaleźć na stronie:
http://www.sap.com/solutions/solutionextensions/index.epx

O SAP
Lider na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw, firma SAP (NYSE: SAP) pomaga organizacjom każdej wielkości i z każdej branży, działać lepiej. W biurze, w magazynie, w sklepie, na komputerach stacjonarnych i urządzeniach przenośnych — produkty SAP pozwalają ludziom i firmom coraz wydajniej współpracować oraz efektywniej korzystać z wiedzy biznesowej, aby budować przewagę konkurencyjną. Aplikacje i usługi SAP pomagają 172 tys. klientów (włącznie z klientami przejętej firmy Sybase) zwiększać zyski, szybko reagować na potrzeby rynku i rozwijać się w sposób zrównoważony. Więcej informacji znajduje się na stronie www.sap.com.

O OpenText
OpenText jest największym na świecie niezależnym dostawcą oprogramowania Enterprise Content Management (ECM). Rozwiązania OpenText służą do zarządzania informacjami we wszystkich obszarach działalności, spełniając oczekiwania największych światowych przedsiębiorstw, agencji rządowych oraz firm świadczących usługi konsultingowe.

Firma OpenText założona została w 1991 roku w Kanadzie. Od 1996 roku notowana jest na giełdach w Toronto i Nowym Jorku. Spółka zatrudnia obecnie ponad 4000 pracowników. Do kluczowych, globalnych partnerów, z którymi OpenText ściśle współpracuje przy tworzeniu oprogramowania należą SAP i Microsoft. Potwierdzeniem udanej współpracy z SAP są przyznawane OpenText nagrody SAP® Pinnacle w latach 2008, 2009, 2010 oraz 2011.

OpenText dostarczył swoje rozwiązania ponad 55 000 firm i instytucji oraz milionom użytkowników w 114 krajach. Przychód w r. 2010 wyniósł 1 miliard USD. Więcej informacji o OpenText dostępnych jest na stronie: www.opentext.com

W Polsce rozwiązania OpenText używane są przez kilkudziesięciu klientów z różnych branż. Należą do nich m.in.: Allianz, Basell Orlen Polyolefins, Cementownia Górażdże, Commercial Union, Ergo Hestia, Kompania Piwowarska, LOT, Mercedes-Benz Polska, Maspex, nkt cables, Polimex-Mostostal, Polsat Cyfrowy, Termoizolacja, Wydawnictwo Murator, Sokołów, Linde Gaz, PCC Rokita, ABB,Unilever.Wszelkie stwierdzenia zawarte w niniejszym dokumencie, które nie stanowią faktów historycznych, są opiniami wybiegającymi w przyszłość – zgodnie z definicją zawartą w amerykańskiej ustawie Private Securities Litigation Reform Act z roku 1995. Słowa, takie jak: „uznawać”, „szacować”, „oczekiwać”, „przewidywać”, „mieć zamiar”, „móc”, „planować”, „wyrażać wolę”, jak i podobne wyrażenia, które odnoszą się do SAP, są tego typu stwierdzeniami wybiegającymi w przyszłość. SAP nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących publikacji aktualizacji lub sprostowań odnoszących się do informacji wybiegających w przyszłość. Wszystkie stwierdzenia tego typu są niepotwierdzone i obarczone ryzykiem, co może powodować, że późniejsze, rzeczywiste wyniki będą w istotny sposób różnić się od oczekiwań. Czynniki, które mogą wpływać na przyszłe wyniki finansowe SAP, zostały szczegółowo omówione w dokumentach złożonych przez SAP w Amerykańskiej Komisji ds. Giełdy i Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission) – „SEC” – z uwzględnieniem najaktualniejszego Raportu Rocznego SAP sporządzonego na formularzu 20-F, złożonego w SEC. Ostrzega się czytelników przed nadmiernym poleganiem na tychże wybiegających w przyszłość stwierdzeniach, które są aktualne jedynie w okresie ich publikacji.

© 2011 SAP AG. Wszelkie prawa zastrzeżone. SAP, R/3, mySAP, mySAP.com, xApps, xApp, SAP NetWeaver oraz inne produkty i usługi SAP wymienione w niniejszym dokumencie, jak również ich logo, są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy SAP AG w Niemczech oraz innych krajach. Wszystkie pozostałe produkty i usługi są znakami towarowym odpowiednich firm. Dane zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie celom informacyjnym. Specyfikacje wersji krajowych produktu mogą się różnić między sobą.

Dodatkowe informacje dla mediów:
Na stronie www.sap.com/photos znajdują się materiały filmowe przeznaczone do emisji i cyfrowe zdjęcia prasowe do pobrania. Na tej platformie znajdują się także materiały o wysokiej rozdzielczości do wykorzystania w kanałach mediowych. Filmy wideo o różnej tematyce znajdują się na stronie www.sap-tv.com, skąd można je umieszczać na stronach internetowych, przesyłać odsyłacze do nich e-mailem a także subskrybować kanały RSS z SAP TV.

Kontakt dla mediów:
Dominika Krzyżanowska-Kidała, SAP Polska, +48 22 541 67 34, dominika.krzyzanowska-kidala@sap.com
Piotr Jankiewicz, OpenText, +48 602 121 631, piotr.jankiewicz@opentext.com