SAP wykorzystuje możliwości platformy SAP HANA do stworzenia nowych aplikacji działających w czasie rzeczywistym

Oprogramowanie SAP Smart Meter Analytics i SAP COPA Accelerator pozwoli firmom zmienić sposób ich działania

W odpowiedzi na duże zainteresowanie klientów firma SAP uruchamia stronę internetową Experience SAP HANA — nową społeczność poświęconą tej platformie

Las VegasFirma SAP AG zaprezentowała dwa nowe rozwiązania stworzone w oparciu o platformę SAP HANA. Ta bazująca na technologii In-Memory Computing platforma optymalizuje dostępne aplikacje firmy SAP i oferuje całkiem nową klasę rozwiązań, które zmienią sposób myślenia, pracy, planowania i działania użytkowników. Niniejszą informację opublikowano podczas konferencji SAP TechEd 2011, odbywającej się w dniach 12–16 września w Las Vegas w amerykańskim stanie Nevada.

Oba nowe rozwiązania oparte na platformie SAP HANA — oprogramowanie SAP Smart Meter Analytics i narzędzie SAP COPA Accelerator — zostały opracowane przez zespoły ds. produktów i projektowania firmy SAP w ścisłej współpracy z klientami. Punktem wyjścia przy realizacji projektów były potrzeby użytkowników. Nowe aplikacje zapewniają im m.in. dostęp do wielkich zbiorów danych, co umożliwia wykorzystanie olbrzymich ilości informacji do analiz, planowania, generowania prognoz i przeprowadzania symulacji w bardziej płynny, naturalny sposób, a nie za pomocą tradycyjnych metod, które są sztywne, czasochłonne i mają sekwencyjny charakter.

Nowe rozwiązania stworzone w oparciu o platformę SAP HANA dołączają do aplikacji SAP BusinessObjects Strategic Workforce Planning, którą zaprezentowano pod koniec ubiegłego roku i wprowadzono na rynek kilka miesięcy temu.

Jak wynika z raportu analityków Forrester Research, firma SAP stała się wiodącym dostawcą technologii In-Memory Computing, która stanowi kluczowy filar jej strategii innowacyjności1: „Platforma [SAP] HANA umożliwia firmie SAP opracowywanie nowych, innowacyjnych aplikacji, które są w stanie przetwarzać i analizować olbrzymie ilości danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a zarazem udostępniają ekonomiczną, elastyczną platformę obliczeniową”2.

Nowoczesna platforma umożliwiająca przeprowadzanie analiz i pracę aplikacji w czasie rzeczywistym
Dzięki platformie SAP HANA firmy mogą teraz w ciągu kilku sekund przeprowadzać złożone analizy, takie jak symulacje i rozpoznawanie wzorców, co umożliwia im znaczną optymalizację sposobu prowadzenia przez nie działalności. Rozwiązanie SAP HANA jest dostępne jako urządzenie, można też jednak z niego korzystać za pośrednictwem chmury obliczeniowej. Platforma oferuje następujące podstawowe funkcje:

 • jedna baza danych z wbudowanymi funkcjami wierszowymi i kolumnowymi;
 • zaawansowany, elastyczny mechanizm obliczeniowy dla danych;
 • interfejsy SQL i MDX;
 • spójne środowisko projektowania modeli informacji;
 • repozytorium danych do przechowywania przeglądów informacji biznesowych;
 • funkcje integracji danych umożliwiające dostęp do źródeł danych oferowanych przez SAP (m.in. rozwiązania SAP NetWeaver Business Warehouse i SAP ERP) oraz innych producentów;
 • zintegrowane zarządzanie cyklem eksploatacji

„Wokół nas rozgrywa się proces upraszczania na olbrzymią skalę. Warstwy znikają w niewiarygodnym tempie, a połączenia między ludźmi, firmami, danymi i urządzeniami stają się bardziej bezpośrednie. Ten wirtualny cykl łączności sprawia, że warstwy pośredniczące przestają być potrzebne, co rozszerza możliwości użytkowników i generuje z ich strony potrzebę większego komfortu pracy. To z kolei mobilizuje nas do zapewnienia im jeszcze bliższej łączności” — powiedział dr Vishal Sikka, członek zarządu firmy SAP AG odpowiedzialny za technologie i innowacje. „Prowadzi to do fundamentalnej odnowy i zmiany kształtu branży informatycznej, a platforma SAP HANA pomaga w dokonaniu tych zmian. Rozwiązanie to eliminuje powstałe z biegiem czasu niedoskonałości i warstwy, a w efekcie zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort pracy. Równocześnie otwiera przed nimi nowe horyzonty i upraszcza istniejące warstwy złożoności bez zakłócania pracy infrastruktury. Niesamowita reakcja ze strony klientów to dowód, że platforma SAP HANA oferuje prawdziwą innowacyjność. Zaprezentowane właśnie nowe aplikacje to dopiero początek realizacji naszych zamierzeń w tej dziedzinie”.

Przedsiębiorstwa energetyczne przekształcają wielkie zbiory danych w większą energooszczędność dla konsumentów
Firmy użyteczności publicznej mają dziś do czynienia z gwałtownym wzrostem ilości danych generowanych przez inteligentne liczniki. Oparte na platformie SAP HANA rozwiązanie SAP Smart Meter Analytics ma im pomóc błyskawicznie zmieniać wielkie zbiory danych w zaawansowane analizy, które można wykorzystać, aby opracowywać oferty lepiej dostosowane do potrzeb klientów. Dzięki nowemu rozwiązaniu opartemu na technologii In-Memory Computing przedsiębiorstwa te mogą pomóc klientom wdrożyć bardziej zrównoważone praktyki w dziedzinie zużycia energii. Oprogramowanie pozwoli im bowiem:

 • natychmiast gromadzić i analizować profile zużycia energii przez klientów dla dowolnego wymiaru lub poziomu szczegółowości, takiego jak lokalizacja, wielkość gospodarstwa domowego, typ firmy lub budynku;
 • bardziej precyzyjnie segmentować klientów w oparciu o wzorce zużycia energii, dzięki czemu zakłady energetyczne będą mogły tworzyć lepiej ukierunkowane programy oszczędzania energii, np. plany redukcji emisji dwutlenku węgla;
 • zapewnić klientom bezpośredni dostęp do informacji dotyczących zużycia energii za pośrednictwem portali internetowych i urządzeń mobilnych połączonych z oprogramowaniem poprzez usługi internetowe.

Dzięki dostępowi do danych z inteligentnych liczników w czasie rzeczywistym zakłady energetyczne mogą lepiej wykrywać oszustwa i generować bardziej precyzyjne prognozy, a także tworzyć nowe taryfy odpowiadające wzorcom zużycia energii.

Szybsza i bardziej szczegółowa praca z dużymi zbiorami danych
Oprogramowanie SAP COPA Accelerator ma zwiększyć szybkość i precyzję pracy z dużymi ilościami danych finansowych. Funkcjonalność oprogramowania pozwoli działom finansów w firmach:

 • generować raporty dotyczące rentowności w czasie rzeczywistym dla dużych ilości danych;
 • błyskawicznie przeprowadzać bieżące analizy danych dotyczących rentowności dla każdego poziomu szczegółowości, gromadzenia i wymiaru;
 • dokonywać alokacji kosztów przy znacznie szybszym czasie przetwarzania;
 • rozszerzyć możliwości użytkowników biznesowych, umożliwiając im łatwy, samodzielny dostęp do sprawdzonych informacji dotyczących rentowności.

Oprogramowanie może zostać szybko wdrożone przez dział SAP Consulting lub przez doświadczonego partnera firmy SAP. Pomoże ono firmom szybciej i wydajniej realizować cykle rentowności i procesy zamykania miesiąca. Rozwiązanie ma też umożliwiać wdrożenie razem z szerszą gamą narzędzi do zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa SAP BusinessObjects (EPM), aby ułatwić firmom stworzenie kompletnego przeglądu czynników wpływających na koszty i rentowność.

Nowy portal Experience SAP HANA
Szczegółowe informacje na temat aplikacji opartych na platformie SAP HANA — w tym prezentacje i opisy rozwiązań oraz możliwość współpracy z innymi klientami i ekspertami w dziedzinie produktów — można teraz znaleźć na stronie społeczności SAP HANA pod adresem www.experiencesaphana.com. Serwis został uruchomiony podczas konferencji SAP TechEd 2011 w Las Vegas. Społeczność ta ma umożliwić wymianę wiedzy i opinii, aby jej członkowie mogli wypróbowywać platformę SAP HANA oraz uczyć się jej obsługi i wdrażania. Klienci firmy SAP mogą też nawiązać aktywny kontakt z ekspertami ds. produktów SAP, wymieniać się najlepszymi procedurami i bezpośrednio przekazywać innym użytkownikom wdrażającym platformę SAP HANA własne wskazówki i wytyczne.

Zapraszamy również do śledzenia wpisów SAP w serwisie Twitter (@SAPInMemory).

Informacje, blogi, wideo i inne materiały z serii konferencji SAP TechEd są dostępne na stronie SAP TechEd newsroom.


1Forrester Research, Inc.: „Innovative Technologies Will Drive Enterprise Applications And ERP To A Bright New Future” (Innowacyjne technologie poprowadzą aplikacje biznesowe i systemy ERP w kierunku nowej, wspaniałej przyszłości), 30 czerwca 2011 r.
2Forrester Research, Inc.: „SAP Shows Progress On Its Cloud, Mobile, And In-Memory Innovation Agenda” (Firma SAP robi postępy w realizacji swojego programu innowacji obejmującego chmury obliczeniowe, rozwiązania mobilne oraz technologię In-Memory), 13 lipca 2011 r.

Konferencja SAP TechEd 2011 w Las Vegas, Bangalore, Madrycie i Pekinie
Na konferencji SAP TechEd 2011 spodziewanych jest ponad 19 tys. klientów, partnerów i specjalistów w dziedzinie technologii firmy SAP. To największa organizowana przez SAP seria środowiskowych imprez edukacyjnych. Pozwala ona kierownikom działów informatyki, programistom, administratorom i ekspertom ds. procesów biznesowych wspólnie zajrzeć do wnętrza oprogramowania stymulującego dziś rozwój przedsiębiorstw, w tym m.in. do najnowszych rozwiązań mobilnych i opartych na technologii In-Memory Computing, a także oferowanych przez SAP aplikacji instalowanych lokalnie, dostępnych na żądanie i na urządzeniach przenośnych. Piętnasta edycja konferencji SAP TechEd odbędzie się w czterech miejscach na świecie: w Las Vegas (Nevada, USA) w dniach 12–16 września, Bangalore (Indie) w dniach 19–21 października, Madrycie w dniach 8–10 listopada i Pekinie w dniach 15–17 listopada. Zapraszamy do śledzenia wpisów na temat konferencji SAP TechEd w serwisie Twitter (@SAPTechEd) i do udziału w dyskusjach (#SAPTechEd).

Materiały graficzne i filmowe dla mediów:
Informacje, blogi, wideo i inne materiały z konferencji SAP TechEd 2011 są dostępne na stronie z wiadomościami z imprezy pod adresem www.sapteched.news.sap.com. Aby przejrzeć i pobrać cyfrowe materiały i wysokiej jakości zdjęcia dla prasy, zapraszamy na stronę www.sap.com/photos. Na tej platformie znajdują się także materiały o wysokiej rozdzielczości, które mogą Państwo wykorzystać w swoich kanałach medialnych. Strona www.sap-tv.com pozwala natomiast przeglądać relacje wideo na różne tematy. Dostępne tam filmy użytkownicy mogą zamieszczać na własnych stronach internetowych. Można też przesyłać łącza do filmów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub uruchomić subskrypcję kanałów RSS z SAP TV.

O SAP
Lider na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw, firma SAP (NYSE: SAP) pomaga organizacjom każdej wielkości i z każdej branży, działać lepiej. W biurze, w magazynie, w sklepie, na komputerach stacjonarnych i urządzeniach przenośnych — produkty SAP pozwalają ludziom i firmom coraz wydajniej współpracować oraz efektywniej korzystać z wiedzy biznesowej, aby budować przewagę konkurencyjną. Aplikacje i usługi SAP pomagają 172 tys. klientów (włącznie z klientami przejętej firmy Sybase) zwiększać zyski, szybko reagować na potrzeby rynku i rozwijać się w sposób zrównoważony. Więcej informacji znajduje się na stronie www.sap.com.Wszelkie stwierdzenia zawarte w niniejszym dokumencie, które nie stanowią faktów historycznych, są opiniami wybiegającymi w przyszłość – zgodnie z definicją zawartą w amerykańskiej ustawie Private Securities Litigation Reform Act z roku 1995. Słowa, takie jak: „uznawać”, „szacować”, „oczekiwać”, „przewidywać”, „mieć zamiar”, „móc”, „planować”, „wyrażać wolę”, jak i podobne wyrażenia, które odnoszą się do SAP, są tego typu stwierdzeniami wybiegającymi w przyszłość. SAP nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących publikacji aktualizacji lub sprostowań odnoszących się do informacji wybiegających w przyszłość. Wszystkie stwierdzenia tego typu są niepotwierdzone i obarczone ryzykiem, co może powodować, że późniejsze, rzeczywiste wyniki będą w istotny sposób różnić się od oczekiwań. Czynniki, które mogą wpływać na przyszłe wyniki finansowe SAP, zostały szczegółowo omówione w dokumentach złożonych przez SAP w Amerykańskiej Komisji ds. Giełdy i Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission) – „SEC” – z uwzględnieniem najaktualniejszego Raportu Rocznego SAP sporządzonego na formularzu 20-F, złożonego w SEC. Ostrzega się czytelników przed nadmiernym poleganiem na tychże wybiegających w przyszłość stwierdzeniach, które są aktualne jedynie w okresie ich publikacji.

© 2011 SAP AG. Wszelkie prawa zastrzeżone. SAP, R/3, mySAP, mySAP.com, xApps, xApp, SAP NetWeaver oraz inne produkty i usługi SAP wymienione w niniejszym dokumencie, jak również ich logo, są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy SAP AG w Niemczech oraz innych krajach. Wszystkie pozostałe produkty i usługi są znakami towarowym odpowiednich firm. Dane zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie celom informacyjnym. Specyfikacje wersji krajowych produktu mogą się różnić między sobą.

Kontakt dla mediów:
Samantha Finnegan, +1 (650) 276-9350, samantha.finnegan@sap.com, PDT
SAP Press Office, +49 (6227) 7-46315, CET; +1 (610) 661-3200, EDT; press@sap.com
Dominika Krzyżanowska-Kidała, SAP Polska, +48 22 541 67 34, dominika.krzyzanowska-kidala@sap.com