Według badania SAP Benchmarking Report zaawansowane wykorzystanie rozwiązań mobilnych wpływa na lepsze wskaźniki ekonomiczne firm

SAP NEWSBYTEFirma SAP AG opublikowała raport z badania porównawczego efektywności biznesowej (SAP Benchmarking Report), przeprowadzonego wśród klientów SAP. Wyniki pokazują poprawę wskaźników ekonomicznych w firmach wykorzystujących w sposób zaawansowany rozwiązania mobilne, m.in. w zakresie podwojenia marży operacyjnej i trzykrotnie wyższego wzrostu przychodów w porównaniu z przedsiębiorstwami o średnim stopniu stosowania mobilności. Badanie objęło ponad 300 klientów firmy SAP, wśród których znalazły się firmy różnej wielkości z branż takich jak: bankowość, dobra konsumpcyjne, zaawansowane technologie, usługi specjalistyczne, sektor publiczny, telekomunikacja i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Badanie objęło cztery obszary: strategia dotycząca rozwiązań mobilnych, tworzenie aplikacji mobilnych, kontrola urządzeń mobilnych oraz korzystanie z aplikacji mobilnych. Badano poziom zaawansowania w każdym z tych obszarów i stosowane “najlepsze praktyki, a także ich wpływ na wyniki biznesowe uzyskiwane przez firmę.
W zależności od oceny przedsiębiorstwa zostały w każdym z obszarów zaklasyfikowane do jednej z pięciu grup.

Firmy, które znalazły się w czołówce w większości obszarów, cechuje:

  • wdrożenie strategii mobilnej dla wszystkich działów i istotnych procesów, pozyskiwanie danych wejściowych od wszystkich uczestników zewnętrznych i wewnętrznych;
  • ugruntowane standardy w zakresie systemu operacyjnego, wdrożona niezawodna platforma, uwzględnienie wszystkich kwestii związanych z bezpieczeństwem i skalowalnością;
  • solidna, dobrze udokumentowana polityka bezpieczeństwa, centralne monitorowanie i doskonały mechanizm uwierzytelniania urządzeń;
  • włączenie użytkowników w cykl opracowywania i zgłaszanie opinii już na wczesnym etapie, przeprowadzanie szkoleń w dziedzinie nowych aplikacji i zagadnień dotyczących technologii bezprzewodowej, mobilny dostęp do wszystkich aplikacji biznesowych.

Wśród firm, które znalazły się w czołowej grupie, 37,5% użytkowników dysponujących mobilnym dostępem do interdyscyplinarnych aplikacji uzyskuje wydajność lepszą o ponad 43% niż firmy z grupy o najniższych wynikach. Firmy uczestniczące w badaniu odznaczały się największym stopniem zaawansowania w dziedzinie zarządzania aplikacjami mobilnymi i ich kontrolą, mniejszym natomiast w zakresie opracowywania strategii mobilnej.

Wyniki badania pokazują, że z rozwiązań mobilnych korzysta średnio mniej niż 32% pracowników, przy czym 97% firm dysponuje centralnymi działami IT zarządzającymi ich rozwiązaniami mobilnymi. Wiodące firmy odnotowały niemal 28,6-procentowy spadek wydatków na rozwiązania IT, w porównaniu ze spółkami mniej zaawansowanymi w tej dziedzinie. Spośród ponad 25 branż reprezentowanych w badaniu największym poziomem zaawansowania w dziedzinie mobilności cechują się firmy ubezpieczeniowe. Najmniej rozwinięte okazały się natomiast firmy świadczące usługi pocztowe.

“Technologia mobilna jest dziś głównym sposobem komunikacji, nawiązywania kontaktów i przeprowadzania transakcji. Nasze najnowsze badanie porównawcze dowodzi jednak, że rozwiązania mobilne wciąż jeszcze nie są tak popularne w firmach” — powiedział Nick Brown, wiceprezes ds. strategii mobilnej i rozwoju rynku mobilnego w firmie SAP. “Zalety rozwiązań mobilnych są dobrze udokumentowane i znane większości przedsiębiorstw, ich udane wdrożenie wymaga jednak wyraźnej strategii i kompleksowej platformy. Platforma SAP do tworzenia aplikacji mobilnych to jedyne ujednolicone rozwiązanie mobilne, które jest w stanie spełnić wszystkie potrzeby w dziedzinie aplikacji tego typu. Spodziewamy się, że w 2015 r. będą z niej korzystać miliony programistów, którzy będą tworzyć tysiące aplikacji stosowane przez ponad miliard ludzi”.

Przeprowadzane przez SAP porównawcze badanie wydajności biznesowej stanowi forum dla klientów firmy SAP, pozwalające im zapoznać się z obecnymi i kształtującymi się trendami w zakresie technologii i procesów biznesowych, wskazać czynniki wpływające na wydajność i zrozumieć konsekwencje wdrażania najlepszych procedur. Dotychczas w badaniach SAP Benchmarking Study wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników z ponad 3 tysięcy przedsiębiorstw.

Niniejsza informacja prasowa została opublikowana podczas wydarzenia Mobile Connect 2012 w Bostonie. Dodatkowe informacje można też znaleźć w serwisie prasowym firmy SAP. Zapraszamy również do śledzenia wpisów SAP w serwisie Twitter (@sapnews).

Kontakty z mediami:
Amisha Gandhi, SAP, +1 (415) 341-7101, amisha.gandhi@sap.com, czas PDT
Scott Malinowski, SAP, +1 (978) 287-1793, scott.malinowski@sybase.com, czas EDT
Dominika Krzyżanowska-Kidała, +48 22 541 67 34, dominika.krzyzanowska-kidala@sap.com