Najnowsza wersja SAP Mobile Platform 3.0 umożliwia bezpieczne i elastyczne tworzenie aplikacji mobilnych w modelu tradycyjnym i w chmurze

Atutem SAP Mobile Platform 3.0 jest otwarta architektura, elastyczność, wydajność i skalowalność. Dzięki temu klienci mogą szybko i ekonomicznie projektować aplikacje mobilne typu B2E, B2B i B2C na dowolne urządzenia przenośne

WarszawaFirma SAP wprowadza na rynek SAP Mobile Platform w wersji 3.0. Nowa mobilna platforma jest dostępna zarówno w tradycyjnym modelu, jak i w chmurze gdzie jako podstawową infrastrukturę wykorzystuje się SAP HANA. Dzięki temu koszty tworzenia i utrzymania mobilnych aplikacji mogą być niższe, a praca – bardziej wydajna. Atutem SAP Mobile Platform jest też szeroki zestaw usług oraz otwarta architektura, która może ułatwić pracę programistom. Coraz więcej pracowników wykonuje służbowe obowiązki na prywatnych urządzeniach m.in. na swoich smartfonach, tabletach lub laptopach. SAP dostosowuje się do tego trendu (BYOT — bring-your-own-tools),umożliwiając integrację z rozwiązaniami oferowanymi przez innych dostawców. Programiści mogą bowiem wykorzystać SAP Mobile Platform 3.0 do tworzenia aplikacji przeznaczonych zarówno dla pracowników i przedsiębiorstw, jak i użytkowników indywidualnych, i to bez konieczności uczenia się obsługi nowych narzędzi i protokołów.

“Jeśli przedsiębiorstwa chcą podnieść swoją konkurencyjność, to powinny oprzeć strategię rozwoju na zintegrowanej, otwartej i mobilnej platformie” — powiedział Anthony Reynolds, wiceprezes ds. globalnej sprzedaży i rozwiązań mobilnych w firmie SAP. “Intensywnie współpracowaliśmy z klientami i partnerami, aby zaprojektować taką platformę, która będzie mogła zaoferować użytkownikom duży komfort pracy, do tego pozwoli obniżyć koszty utrzymania infrastruktury IT oraz koszty projektowania dowolnych aplikacji mobilnych. Pierwsze reakcje użytkowników na SAP Mobile Platform 3.0 są bardzo pozytywne.”

Do końca 2013 r. na urządzenia mobilne zostanie pobranych 102 mld aplikacji mobilnychi. To oznacza nie tylko nowe możliwości, ale też wyzwania.

“Z myślą o stabilnym rozwoju, firmy będą stawiać na zintegrowane platformy, zgodność operacyjną i otwartą architekturę” —- powiedział Chris Marsh, główny analityk w firmie Yankee Group. “Dzięki temu prostszy będzie nie tylko rozwój aplikacji, ale też dostęp do zarządzania interfejsami API. Również zarządzanie różnorodnymi bibliotekami programistycznymi, narzędziami, infrastrukturą oraz koordynacja danymi staną się łatwiejsze”.

SAP, lider w obszarze rozwiązań mobilnych dla małych i średnich firmii, jest w stanie sprostać tego typu wyzwaniom oferując SAP Mobile Platform 3.0., jedną z najbardziej dopracowanych i sprawdzonych platform do tworzenia aplikacji mobilnych.

SAP Mobile Platform w wersji 3.0 umożliwia integrację podstawowych rozwiązań mobilnych (m.in. Sybase Unwired Platform, SAP NetWeaver Gateway, Sybase Mobiliser oraz Syclo Agentry), dzięki czemu może zapewnić kompletne, bardzo elastyczne środowisko, które będzie w stanie spełnić wszelkie wymagania w zakresie projektowania, tworzenia, testowania, wdrażania, skalowania i bezpiecznego optymalizowania aplikacji dla pracowników małych i dużych firm z różnych branż.

“Aplikacje stworzone przez nas przy użyciu platformy SAP Mobile Platform są bardzo pozytywnie oceniane przez użytkowników” — powiedział Peter Matzek, odpowiedzialny za produkty biznesowe w firmie Varian Medical Systems Inc. “W ciągu miesiąca ich liczba wzrosła u nas do 400.”

Szeroka gama usług na platformie

SAP Mobile Platform 3.0. nie wymaga przeprojektowywania procesów, zasobów ani istniejącej infrastruktury. Dzięki temu programiści mogą koncentrować się na tworzeniu atrakcyjnych aplikacji, wykorzystując w tym celu funkcje podstawowe (np. uwierzytelniania, konfigurowania, zarządzania cyklem, logowania i integracji danych), jak i te bardziej wyspecjalizowane (np. wspomagające budowanie lojalności, zarządzanie kuponami rabatowymi i bankowością mobilną oraz umożliwiające geolokalizację).

Docelowo SAP Mobile Platform 3.0 ma również obsługiwać architekturę aplikacji m.in. tradycyjnych, hybrydowych i opartych na metadanych.

Platforma wykorzystująca otwarte standardy

Aby zapewnić programistom komfort pracy bez konieczności uczenia się obsługi nowych narzędzi, nowa mobilna platfroma SAP wykorzystuje otwartą architekturę oraz rozwiązania open source m.in. narzędzia działające w trybie offline i bazujące na standardzie Open Data Protocol (OData), architekturę OSGi ze środowiskami Spring i Equinox, kontener open source Apache Cordova z wtyczkami do platformy, szerokie wykorzystanie standardu HTML5 (zarówno w samym produkcie, jak i w celu tworzenia aplikacji) oraz interfejsy API HTTP REST w wersji lokalnej i dostępnej w chmurze.

Niezwykły wzrost produktywności programistów

Aby skrócić czas projektowania aplikacji oraz obniżyć koszty serwisowania, programiści będą mogli wybrać swoje ulubione narzędzia programistyczne, wzbogacone o pakiety SDK oraz biblioteki do tworzenia aplikacji tradycyjnych i hybrydowych. Środowisko programowania dla aplikacji w standardzie HTML5 jest oparte o model WYSIWYG, Ponadto dostępna jest m.in. obsługa modelu BYOT oraz obsługa trybu offline.

“W firmach coraz częściej używa się prywatnych smartfonów i tabletów.” — powiedział Morris Beton, dyrektor ds. programów dla twórców aplikacji i sojuszy strategicznych w firmie Intel. “To oznacza, że działy IT muszą udostępnić swoim programistom platformę nie tylko mobilną, ale też łatwo skalowalną. I takie jest też nowe rozwiązanie SAP. Liczba jego użytkowników może być bezproblemowo powiększona do tysięcy użytkowników.

Rozwiązanie w chmurze umożliwia szybsze i łatwiejsze wprowadzanie innowacji

Chmurowa wersja SAP Mobile Platform 3.0 bazuje na SAP HANA i jest oferowana w formie usługi Platform-as-a-Service (PaaS). Zarówno klienci, jak i partnerzy SAP mogą tworzyć i wdrażać również niestandardowe aplikacje. Centrum Przetwarzania Danych SAP dedykowane firmom z Polski i Europy mieści się w Walldorf w Niemczech.

SAP Mobile Platform w chmurze umożliwia szybkie wdrożenie równie skalowalnych aplikacji (zarówno tradycyjnych, jak i hybrydowych) dla takich systemów operacyjnych, jak iOS, Android, Windows 8, Windows Phone 8 oraz BlackBerry. Użytkownicy chmurowej wersji SAP Mobile Platform mają ponadto dostęp do innych usług, w tym analiz, integracji, bezpieczeństwa i narzędzi oferowanych przez SAP HANA.

SAP korzysta z platformy SAP Mobile Platform

Pracowniocy SAP wykorzystują SAP Mobile Platform. To skalowalne rozwiązanie obsługuje ponad 55 000 urządzeń i 60 aplikacji mobilnych we wszystkich obszarach firmy, w tym działy sprzedaży, marketingu, usług, programowania i działalności operacyjnej.

“Jesteśmy mobilną organizacją. Dlatego potrzebujemy skalowalnej i elastycznej platformy, która potrafi obsłużyć wszystkie typy urządzeń mobilnych” — powiedział Mike Golz, dyrektor ds. informatycznych w SAP. “SAP Mobile Platform to najlepsze w branży rozwiązanie. Umożliwia nam dynamiczny rozwój. Spodziewamy się, że najnowsza wersja SAP Mobile Platform da programistom, informatykom i użytkownikom wiele korzyści.”

Dostęp do bezpłatnej, 30-dniowej wersji próbnej platformy mobilnej SAP Mobile Platform można uzyskać na stronie SAP Community Network w centrum Developer Center for SAP Mobile Platform. Bezpłatny kurs programowania jest dostępny na platformie openSAP. Firma SAP chce również współpracować z najlepszymi i najbardziej kreatywnymi programistami, aby stworzyć społeczność twórców znakomitych aplikacji mobilnych. Warto zauważyć, że zbliża się konkurs w dziedzinie aplikacji “Mobile Game On“, którego zwycięzca pojedzie na niepowtarzalną wycieczkę w 2014 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sap.com/mobile.

Dodatkowe informacje prasowe oraz więcej wiadomości na temat wydarzeń odbywających się podczas konferencji SAP TechEd w Las Vegas i prezentowanych na niej nowości można znaleźć w serwisie prasowym firmy SAP.

iRaport firmy Gartner “Forecast: Mobile App Stores, Worldwide, 2013 Update” (Prognoza: sklepy z aplikacjami mobilnymi na świecie — aktualizacja na rok 2013). Autorzy: Sandy Shen i Brian Blau. 5 września 2013 r.

iiRaport firmy Gartner “Magic Quadrant for Mobile Application Development Platforms” (Magiczny kwadrant platform programowania aplikacji mobilnych). Autorzy: Ian Finley, Van Baker, Ken Parmelee, David Mitchell Smith, Ray Valdes, Gordon Van Hulzen. 7 sierpnia 2013 r.

SAP TechEd w 2013: Las Vegas, Amsterdam i Bangalore

Na konferencji SAP TechEd w 2013 r., najważniejszej imprezie technologicznej SAP obecni są jej klienci, partnerzy i eksperci. Warsztaty praktyczne, wykłady z licznymi pokazami oraz sesje pytań i odpowiedzi dotyczących najnowszych produktów z takich obszarów jak analizy, platformy mobilne, przetwarzanie w chmurze, bazy danych oraz przetwarzanie in-memory, pozwalają uczestnikom konferencji SAP TechEd rozszerzyć posiadane umiejętności, a przy tym nawiązać cenne kontakty z ludźmi z branży i ekspertami w dziedzinie IT. Najbliższa konferencja SAP TechEd odbywa się w Amsterdamie w dniach 5-7 listopada i Bangalore w Indiach w dniach 11-13 grudnia. Informacje o konferencji SAP TechEd można śledzić w serwisie Twitter w wątku @SAPTechEd. Zapraszamy też do dołączenia do dyskusji na kanale #SAPTechEd.

Materiały graficzne i filmowe dla mediów:

Webcasty, informacje prasowe, protokoły obrad “okrągłego stołu” dla mediów, prezentacje oraz wpisy na blogach dotyczące konferencji SAP TechEd zostaną udostępnione w serwisie prasowym firmy SAP pod adresem www.news-sap.com. Na stronie www.sap.com/photos znajdują się materiały filmowe przeznaczone do emisji oraz cyfrowe zdjęcia prasowe, które można przeglądać i pobierać. Na tej platformie znajdują się także materiały w wysokiej rozdzielczości, które mogą Państwo wykorzystać w swoich kanałach medialnych. Relacje wideo na różne tematy można znaleźć pod adresem www.sap-tv.com. Dostępne tam filmy użytkownicy mogą zamieszczać na własnych stronach internetowych. Można też przesyłać łącza do filmów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub uruchomić subskrypcję kanałów RSS z SAP TV. Informacje o firmie SAP można śledzić w serwisie Twitter: @sapnews.

O SAP

SAP, lider na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw, pomaga uzyskiwać lepsze wyniki przedsiębiorstwom każdej wielkości i z każdej branży. Rozwiązania firmy SAP pozwalają przedsiębiorstwom i ich pracownikom efektywniej współpracować i lepiej wykorzystywać posiadane informacje biznesowe w celu zdobycia przewagi nad konkurencją ― zarówno na zapleczu, jak i na sali spotkań zarządu, w magazynie i w sklepie, z wykorzystaniem komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Aplikacje i usługi SAP umożliwiają ponad 251 tys. klientów prowadzenie działalności w sposób przynoszący zyski, szybkie dostosowywanie się do nowych warunków oraz ciągły rozwój. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.sap.com.

Kontakt dla mediów:
Dominika Krzyżanowska-Kidała, SAP CEE, +48 604 416 989, dominika.krzyzanowska-kidala@sap.com
Dominik Walknowski, Edelman Polska, +48 601 091 888, dominik.walknowski@edelman.com