SAP oferuje analizy Big Data do skuteczniejszej ochrony zwierząt i roślin

SAP NEWSBYTEFirma SAP SE (NYSE: SAP) poinformowała dziś o inicjatywie, która zakłada wykorzystanie analizy Big Data do skuteczniejszej ochrony zwierząt i roślin na Ziemi. W ramach inicjatywy platforma SAP HANA® posłuży do gromadzenia i analizowania danych, dzięki czemu będzie można na masową skalę identyfikować występujące na Ziemi gatunki.

Inicjatywa, do której przystąpiła firma SAP, realizowana jest w ramach projektu International Barcode of Life (iBOL). SAP we współpracy z innymi instytucjami buduje bazę danych, która będzie zawierać „kody kreskowe” DNA każdego ziemskiego gatunku. Baza danych obecnie przechowuje informacje o ponad 400 000 gatunków. Szacuje się jednak, że liczba wszystkich gatunków na Ziemi wynosi 10-100 milionów. Dlatego iBOL szuka sposobów, które sprawią, że w projekt zaangażuje się więcej osób i szybciej będzie można zidentyfikować pozostałe gatunki.

Taką szansę daje aplikacja LifeScanner, stworzona przez SAP we współpracy z iBOL, która ułatwia gromadzenie i analizę wszystkich informacji o gatunkach. Mechanizm, który to umożliwia, jest prosty i skuteczny. Użytkownik LifeScanner może pobrać i wysłać np. próbkę tkanki do analizy, a za pomocą kodów kreskowych DNA zidentyfikować gatunek z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja wykorzystuje rozwiązania SAP® SQL Anywhere®, które zapewniają integralność oraz przesył danych z miejsc, gdzie nie ma łączności sieciowej. Aplikacja dostępna jest przez iTunes i działa na urządzeniach iPhone.

W analizę danych, które mogą być gromadzone za pomocą LifeScanner, może włączyć się globalna sieć ponad 1500 ośrodków akademickich zrzeszonych w programie SAP University Alliances. Opublikowane kody kreskowe DNA mają zostać udostępnione badaczom i studentom, a dostęp do nich będzie można uzyskać za pośrednictwem m.in. platformy SAP HANA oraz oprogramowania SAP Lumira.

„Przetwarzanie dużych zbiorów danych daje nam możliwość lepszego zrozumienia otaczającego nas życia — powiedział Irfan Khan, wiceprezes i dyrektor generalny SAP odpowiedzialny za pion Database & Technology. —Inteligentne wykorzystanie informacji może nie tylko uchronić wybrane gatunki przed wyginięciem, ale też doprowadzić do nowych odkryć biotechnologicznych oraz poprawić warunki życia na naszej planecie. Taką możliwość daje platforma SAP HANA, która pomaga organizacjom efektywniej przetwarzać duże zbiory danych, wyciągać wnioski, dokonywać analiz i podejmować adekwatne działania w czasie rzeczywistym.”

Więcej o kulturze pracy w SAP można się dowiedzieć z naszych profili społecznościowych: http://facebook.com/LifeatSAP; http://twitter.com/LifeatSAP. Po więcej informacji o SAP zapraszamy na strony SAP Newsroom i zachęcamy do śledzenia SAP na Twitterze: @sapnews oraz SAP Polska na naszych profilach na Facebooku oraz Twitterze @SAPPolska.

Kontakt dla mediów:
Dominika Krzyżanowska-Kidała, SAP Polska, +48 604 416 989, dominika.krzyzanowska-kidala@sap.com
Dominik Walknowski, Edelman Polska, +48 601 091 888, dominik.walknowski@edelman.com