Komunikat SAP i SI-Consulting w sprawie rozwoju rozwiązań SAF-T

SAP, Warszawa, PolskaZgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami firma SAP, we współpracy ze swoim Partnerem: SI-Consulting, kończy przygotowywanie rozwiązania dla wsparcia procesów e-kontroli, umożliwiającego sprawne udostępnianie organom podatkowym informacji w formie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Publikowane na bieżąco przez Ministerstwo Finansów zmiany w tym zakresie, wpływają jednak na opóźnienie powstania ostatecznej wersji produktu, którą firmy chcą jak najszybciej udostępnić swoim klientom. Niezależnie od sytuacji trwają prace nad wersją, która w trybie testowym (rump up) ma zostać udostępniona do 22 lipca.

Wcześniejsze przygotowanie systemu pozwoli na rozpoczęcie prac implementacyjnych z założeniem, że finalne rozwiązanie będzie wymagać aktualizacji zgodnej z wymaganiami Ministerstwa Finansów opublikowanych do końca maja 2016 roku. Takie podejście pozwoli na uruchomienie wersji produkcyjnej przed pierwszym okresem sprawozdawczym.

Informujemy również, że SAP pracuje nad ostateczną wersją cennika dla wspomnianego rozwiązania. Zgodnie z publikowanymi wcześniej informacjami, będzie to odpłatna licencja z listy produktów RCS, objęta opieką serwisową SAP.

Chcielibyśmy podkreślić, że produkt oferowany przez SAP jest certyfikowany przez producenta oprogramowania, zapewniając zgodność z poprzednimi, oraz przyszłymi wersjami SAP ERP. Co ważne – jego zakup będzie możliwy w kraju i za granicą, w ramach transparentnego procesu, który zgodny jest z polityką licencyjną i serwisową firmy. Ponadto zgłaszanie ewentualnych problemów odbywać się będzie poprzez portal serwisowy SAP dotyczący produktów Custom Development.

Rozwój narzędzi SAF-T to reakcja na zmiany w polskim prawie. Zgodnie z modyfikacją ustawy o ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorstwa będą musiały na żądanie przekazywać organom podatkowym wyciągi z ksiąg rachunkowych w postaci JPK – Jednolitego Pliku Kontrolnego.

W przypadku pojawienia się dodatkowych pytań lub zainteresowania wersją testową prosimy o kontakt mailowy z Tomaszem Domagałą na adres tomasz.domagala@sap.com. W bezpośredniej komunikacji postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania i wątpliwości dotyczące powyższych rozwiązań.

Justyna Kędzierska
Integrated Communications Senior Specialist
SAP Polska Sp. z o.o.

E: justyna.kedzierska@sap.com
T: +48 22 541 68 15
M: +48 608 67 56 25

Michał Rydz
Consultant
Linkleaders

E: michal.rydz@linkleaders.pl
M: +48 512 916 988