SAP Polska wśród najbardziej angażujących pracodawców

52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, o 14% mniej niż w całej Europie – to wyniki najnowszych badań firmy Aon Hewitt. Organizowany przez nią konkurs Aon Najlepsi Pracodawcy (Aon Best Employers) wyróżnia organizacje, które w czasach silnej rywalizacji o pracownika potrafią budować angażujące miejsca pracy. Najlepszym pracodawcą w tegorocznej edycji nagrody został SAP Polska.

Aon Best Employers to międzynarodowy program, który od ponad 15 lat wyłania firmy tworzące najbardziej angażujące miejsca pracy. To wyjątkowy ranking, bo tytuł zostaje przyznany wyłącznie w oparciu o wyniki ankiety przeprowadzanej wśród pracowników, mierzącej między innymi poziom ich zaangażowania. Dodatkowo, firmy uczestniczące w badaniu są poddawane wnikliwemu audytowi procesów i procedur związanych z ludźmi. Badani pracownicy zachowują anonimowość, przejrzystość całego procesu kontrolują zewnętrzni badacze. W ramach polskiej odsłony konkursu przebadanych zostało już ponad 1000 firm, zatrudniających łącznie blisko pół miliona pracowników.

W tegorocznej edycji do wąskiego grona laureatów rywalizacji dołączył SAP Polska. Działania firmy w ostatnich latach to przykład skutecznego rozwoju zespołu i jego tożsamości w obliczu znaczących zmian całej organizacji.

W badania zaangażowało się aż 81% pracowników SAP Polska. Udział w tego typu programach to ważny test dla działów HR. Dowiadujemy się, jak zespół postrzega naszą organizację pod kątem zarządzania zasobami ludzkimi, dbania o ich rozwój czy pozytywną atmosferę pracy. W 2013 roku znacząco zwiększyliśmy skalę zatrudnienia, włączając do swoich struktur centrum badawczo-rozwojowe firmy Hybris w Gliwicach. Zespół – dotychczas mocno sprzedażowy i doradczy, zmienił swój charakter. Znalazło się w nim wielu programistów i innych specjalistów IT. Dziś w Gliwicach zatrudniamy ponad 300 specjalistów, którzy tworzą rozwiązania SAP Hybris – wdrażane na całym świecie. Połączyliśmy dwie skrajnie różne kultury organizacyjne. Dbamy o to, by nasz zespół wzajemnie się inspirował i uczył nowych możliwości. Inwestujemy w rozwój gliwickiego centrum, stale rekrutujemy kolejne osoby – komentuje Katarzyna Rusek, Menedżer HR w SAP Polska.

Znaczenie różnorodnej, a zarazem spójnej kultury organizacyjnej rośnie wraz z nasilaniem się tzw. rynku pracownika. Według międzynarodowych badań Deloitte „Rewriting the rules for the digital age” 88% liderów HR uważa, że kluczowym wyzwaniem dla ich firm jest nowoczesna organizaca pracy w obliczu zmian na rynku. 8 na 10 badanych za priorytet uważa przyciąganie talentów i budowanie pozytywnych doświadczeń pracowników. Te tendencje obserwowane są obecnie także w Polsce, gdzie szczególnie duże wyzwanie stanowi branża IT i m.in. usługi konsultingowe.

Branża IT daje dziś ogromne możliwości wzrostu, ale mierzy się także z wojną o talenty. Według rynkowych szacunków w Polsce brakuje 50 tysięcy specjalistów IT, a prognozy Komisji Europejskiej mówią, że do 2020 roku w UE będzie to 800 tysięcy. Równie duża rywalizacja toczy się o zdolnych sprzedawców, konsultantów i menedżerów. W ciągu kilkunastu lat obecności w branży informatycznej w Polsce widziałam przykłady różnych modeli biznesowych. Część firm nadążała za potrzebami rynku, inne traciły swoją pozycję. W centrum zarówno tych dobrych, jak i złych zmian byli ludzie. Bez ich zaangażowania nie ma mowy o wysokich wynikach biznesu. Cieszy mnie, że promowana w SAP kultura współpracy, różnorodności, otwartości i innowacyjności została dostrzeżona i doceniona przede wszystkim przez samych pracowników. Wyróżnienie w konkursie Aon to dla sygnał, że idziemy w dobrym kierunku. Odbieramy to z dumą, ale też świadomością potrzeby dalszej pracy i poprawy obecnych rozwiązań – mówi Kinga Piecuch, Prezes Zarządu SAP Polska.

Nagrody „Aon Best Employers” dla najbardziej angażujących polskich pracodawców zostały przyznane 25 października 2017 roku. To już 12. edycja konkursu. Pełna lista laureatów oraz szczegółowe wyniki badań z ostatnich lat dostępne są na stronie http://najlepsipracodawcy.pl/.