Usługi chmurowe w służbie startupów

Według Bain&Company wartość globalnego rynku chmurowego osiągnie do 2020 roku 390 mld dolarów. Jak dodaje IDC, wydatki na ten cel rosną 4,5 razy szybciej, niż cała branża IT. Model cloud wzmacnia wszystkie firmy, które chcą szybko reagować na zmiany rynkowe i sprawnie modyfikować swoją ofertę. Przede wszystkim – dzięki elastyczności i niskim kosztom wdrożeń – daje dostęp do zaawansowanych technologii mniejszym graczom rynkowym: startupom i młodym firmom. Otwierają się przed nimi nowe możliwości: rywalizacji z dużym biznesem i współpracy z rynkowymi liderami.

Chmura obliczeniowa to model korzystania z innowacji technologicznych, w którym firma rezygnuje z zakupu wewnętrznych serwerów czy np. pudełkowych wersji oprogramowania. Wszystkie te elementy dostarczane są ich użytkownikom przez usługodawców z zewnątrz. Płacimy więc za użytkowanie określonej usługi, co pozwala dostosowywać wykorzystywane technologie do potrzeb konkretnej firmy. Drogę do sukcesu modelowi chmurowemu toruje w ostatnich latach znaczący przyrost szybkości przesyłu danych oraz danych przetwarzanych przez biznes. Trudno więc się dziwić, że wdrożenia usług cloud deklaruje aż 48 spośród firm listy Fortune Global 50.

Rewolucja związana z chmurą ma jednak największe znaczenie dla firm z sektora MŚP oraz startupów. Dlaczego? Według badań firmy Rackspace, już kilka lat temu ponad połowa startupów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przyznawała, że w momencie startu nie było ich stać na zakup kosztownego oprogramowania i sprzętu IT. Wzrost rynku rozwiązań chmurowych w ostatnich latach zmienił jednak układ sił, umożliwiając korzystanie z tańszych i bardziej elastycznych narzędzi cyfrowych.

Młode firmy mogą sobie pozwolić m.in. na rezygnację z zakupu własnych serwerów oraz wybór oprogramowania dokładnie dopasowanego do własnych potrzeb. Dzięki temu mają szansę rywalizować z rynkowymi gigantami o najciekawsze projekty, a także skutecznie współpracować z silnymi podmiotami rynku. To ważne szczególnie w obliczu tegorocznych badań przeprowadzonych przez organizację Startup Poland. Zgodnie z ustaleniami badaczy aż 76% startupów w Polsce działa w modelu B2B, sprzedając usługi innym firmom. Dzięki produktom chmurowym otwierają się przed nimi szanse pracy z gigantami – komentuje Jerzy Grandys, CEE Senior Channel Recruiter w SAP Polska.

Sytuacja ta sprawia, że na rynku IT pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania wykorzystujące potencjał chmury – dostępne dla szerokiego grona potencjalnych użytkowników. Przykładem są działania firmy SAP. Tylko w 2016 roku poziom jej przychodów z usług chmurowych sięgnął 3 mld dolarów, a korzystało z nich aż 110 mln subskrybentów na całym świecie. Jednym z jej najnowszych projektów jest SAP Cloud Platform.

– To wirtualne środowisko IT umożliwiające szybkie i sprawne tworzenie aplikacji w modelu cloud. Jego użytkownicy mogą samodzielnie rozwijać różnorodne produkty, ale także korzystać z ponad 1000 gotowych aplikacji udostępnianych przez partnerów SAP. W ten sposób nawet mniejsze podmioty na rynku mogą szybko reagować na nowe trendy czy pilne potrzeby modyfikacji produktów technologicznych, a tym samym rywalizować z międzynarodowymi firmami – tłumaczy Jerzy Grandys.

Z platformy skorzystali dotychczas m.in. takie organizacje, jak Siemens, Walmart czy Jaguar Land Rover. Model chmurowy otwiera jednak możliwości korzystania z SAP Cloud Platform także dla startupów, dostosowując zakres i koszty korzystania z platformy do ich potrzeb. Przykładem udanego wykorzystania SAP Cloud Platform przez młody biznes jest przypadek niemieckiej firmy OPAL. Wspiera ona duże sieci sklepów spożywczych, dostarczając im narzędzia analityczne umożliwiające lepszą organizację produkcji żywności. Między innymi dzięki wdrożeniu rozwiązań SAP i wzmocnieniu za ich pomocą rozwiązań OPAL, klienci firmy osiągają średnio dodatkowy wzrost sprzedaży o 5% rok do roku.

W SAP Cloud Platform wyposażone zostały także m.in. młode firmy z Polski, uczestniczące w konkursie InnovMatch – rywalizacji na innowacje między startupami z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To dobry przykład możliwości współpracy, jakie chmura otwiera przed innowacyjnymi małymi biznesami i rynkowymi gigantami. Zadaniem uczestników jest bowiem zaproponować technologiczne rozwiązanie jednego z czterech realnych biznesowych wyzwań, przedstawionych przez partnerów SAP. Polskę wśród partnerów SAP reprezentuje Eurocash – lider na rynku hurtowej dystrybucji produktów FMCG. Zadanie od firmy polega na stworzeniu tzw. dashboardu – czyli kokpitu menedżerskiego, umożliwiającego sprawne zarządzanie biznesem za pomocą interaktywnych wykresów i raportów.

– Konkurs jest dla nas szansą otwarcia się na współpracę z firmami, z którymi prawdopodobnie nie spotkalibyśmy się w innych okolicznościach. Dla obu stron otwiera się okazja do wejścia na nowe obszary rynku. Dotychczas sięgaliśmy po technologie głównie w projektach handlowych, stawiając na rozwiązania ułatwiające życie naszych klientów. Tym razem, chcemy wraz z uczestnikami zbudować narzędzie dla naszych pracowników, które z jednej strony pozwoli uporządkować pracę w ramach kilkunastu działów biznesowych Grupy Eurocash, a z drugiej znacząco ułatwi analizowanie danych i wyciąganie wniosków na podstawie przejrzystych raportów – mówi Krzysztof Grabowski, Senior IT Manager w Eurocash.

Rewolucja modeli biznesowych zapoczątkowana przez młode firmy i globalny wzrost usług chmurowych idą w parze, napędzając relacje startupów z dużymi przedsiębiorstwami. Według raportu INSEAD w 2016 roku aż 68% firm z listy Forbes Global 100 współpracowało ze startupami. Co więcej, 6 na 10 jednorożców, czyli młodych firm wycenianych na co najmniej 1 mld dolarów, budowało swój kapitał m.in. dzięki środkom od korporacji – nie licząc banków i funduszy inwestycyjnych. Te i inne statystyki dotyczące współpracy startupów i biznesu powinny w najbliższych latach rosnąć, napędzane m.in. przez rosnący dostęp do oprogramowania w chmurze.