SAP TOSYÖV’ün “AB Yolunda KOBİ’lerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması Seferberliğinde” Kayseri’deydi…

SAP, TOSYÖV’ün “AB Yolunda KOBİ’lerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması Seferberliği” toplantılarından ilki olan Kayseri toplantısında iş ortaklarından BİMSA ile beraberdi.

Istanbulİlk il toplantısı 23 Mayıs’ta Kayseri Hilton Otel’inde düzenlendi.

TOSYÖV’ün Avrupa Birliği yolunda yaptığı çağrıyla, KOBİ’lerin AB seferi Avrupa Birliği ile müzakere masasına oturacağımız 3 Ekim’e doğru geri sayım başladı. Hükümet Baş Müzakereci olarak Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ı seçti. Toplam 34 konudan oluşan müzakerelerin konu başlıklarından biri de “KOBİ’ler”. Yani süreçten karlı çıkmanın yolu KOBİ’leri güçlendirmek. Bu bilinçle harekete geçen TOSYÖV herkesi “AB Yolunda KOBİ’lerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması Seferberliğine” çağırdı.

KOBİ patronları ve yöneticilerini çatısı altında toplayan TOSYÖV “AB Yolunda KOBİ’lerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması” seferberliği başlattı. Hedef, çeşitli illerde düzenlenecek toplantılarla KOBİ’lerin Avrupa Birliği süreci konusunda bilinçlendirilmesi, proje üretim kapasitelerinin geliştirilmesi ve fonlardan yararlanma usullerinin anlatılması. Seferberlik çağrısını ilk kez 23 Mayıs’ta Kayseri Hilton Otel’de düzenlediği toplantıda açıklayan TOSYÖV, şehrin ileri gelenlerinin desteğini de arkasına aldı. Kayseri Sanayi Odası’ndan Genç İşadamları Derneği’ne, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nden Esnaf ve Sanaatkar Odalarına kadar birçok kuruluşun başkanları toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Şekerbank’ın ana sponsorluğunu üstlendiği toplantıya KobiEfor başta olmak üzere yönünü KOBİ’lere çeviren SAP Türkiye, Konrad Adenauer Vakfı, HP Türkiye katkı sağladı.

SAP Satış Direktörü Murat Yılmaz yaptığı sunumda SAP Kobi çözümlerini anlattı:

SAP doğru çözümleri sunuyor
Dünyada Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) pazarının lideri olan SAP’ın müşteri kitlesinin yüzde 58’ini KOBİ’ler oluşturuyor. İşletmelere ölçek büyütmelerine uygun çözümler sunan SAP, 27 farklı sektörel çözüme sahip. Yılda 910 milyon dolar Ar-Ge yatırımıyla liderlik koltuğunu kimseye bırakmaya niyetli görünmüyor. Kuruluşun ülkemizdeki faaliyetlerini özetleyen SAP Türkiye Satış Müdürü Murat Yılmaz, 10 yıldır pazarda olduklarını, 250 yerel ve 150 uluslararası firmayla çalıştıklarını kaydediyor. SAP Türkiye’nin KOBİ müşterileri arasında otomotiv yan sanayi ağırlık basıyor. Değişen pazar koşullarına dikkat çeken Yılmaz, “eskiden olduğu gibi ürünlerinizi satmanız mümkün değil, bunun için küresel rakiplerinizin sahip olduğu teknolojiyle savaşmalısınız” görüşünü savunuyor. SAP’ın All-in-one çözümleri ile müşteriler projenin içeriği, süreci ve maliyeti konusunda önceden bilgi sahibi olabiliyorlar. Murat Yılmaz’ın sunumundan sonra BİMSA İş Geliştirme Yöneticisi Evrim Akpınar, SAP ve iş çözümleri konusunda verdikleri danışmanlık hizmetlerini anlattı.