Başarı Öyküsü : Simge Elektrik

SAP bize uydu biz ona değil

IstanbulImperial Tobacco, Polyplex – PolyFilm, İzmir Halkapınar Spor Salonu, Johns Hopkins Hastanesi, Acıbadem Hastanesi, Carrefour, ChampionSA, , Sanovel İlaç Fabrikası, Elif Plastik, Alev İlköğretim Okulu, Kartal Kültür Merkezi gibi birçok bina ve endüstriyel tesisin anahtar teslim elektrik ve taahhüt işlerini yapan Simge Elektrik’le, ERP yazılımları üzerine konuştuk. Simge Elektrik Genel Müdürü Metin Akın, Ticari Müdür Mehmet Yüzbaşıoğlu, Proje Yöneticisi Nuri Ergün ile yaptığımız ilginç söyleşiyi aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

SAP: Simge Elektrik ve faaliyet alanları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Simge Elektrik: Simge Elektrik, 1991 yılında kuruldu. Simge Elektrik hemen hemen tüm sektörlerle çalışıyor. Hastaneler, alışveriş merkezleri, endüstriyel tesisler, akıllı binalar faaliyet alanlarımız içerisinde yer alıyor. Enerji temini, dağıtımı, enerji izleme (SCADA) aydınlatma, yangın ihbar, güvenlik, data, haberleşme ve bina otomasyonu konularında uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.

SAP: Kuruluşunuzdan bugüne yapmış olduğunuz önemli çalışmaları tanımlar mısınız?

Simge Elektrik: 1991 ve 2005 yılı arasındaki dönem Simge Elektrik için çok önemliydi. 1991 yılından itibaren elektrik konusunda çeşitli sektörlerle çalıştık. Belli bir birikim edindik. Bu birikim sermayeden tutun da uzman elemana kadar genişleyen bir yelpazeyi kapsıyor. Sektörümüzde ciddi bir hareketlilik var; biz de bu hareketliliğe paralel olarak büyüyoruz.
Hedeflerimiz, düşünce yapımız da değişti, yurtdışına yönelik çalışmalara başladık, Türkiye’de bu yıl önemli projelere imza attık. Bunlar arasında, Imperial Tobacco, Polyplex – PolyFilm, İzmir Halkapınar Spor Salonu, Johns Hopkins Hastanesi, Acıbadem Hastanesi, İSKİ Genel Müdürlük Binası (Kağıthane), Carrefour, ChampionSA, Sanovel İlaç Fabrikası, Elif Plastik, Alev İlköğretim Okulu, Kartal Kültür Merkezi gibi bir çok önemli endüstriyel tesis ve binayı sayabiliriz. Şu anda ise İstanbul’daki Tekstil Kent (Koza Plaza) Kuleleri’ nin, Bursa’daki Oyak Genel Müdürlük Binası, Çerkezköy’deki Bosch Bulaşık Makinesi fabrikası, Trakya Döküm fabrikası, İsdemir Türbin Modernizasyonu TG, Gebze Excel Depo ve Bursa Acıbadem Hastanesi devam eden bazı projelerimizdir. Yurt dışında da gerçekleştirmekte olduğumuz projeler var. Tataristan’da 200 bin metrekarelik alışveriş merkezi Mega Center ve Kazakistan’daki Çocuk Rehabilitasyon Merkezi projeleri devam eden yurtdışı projelerimizdir.

SAP: Simge Elektrik olarak ERP yazılımları kullanmaya nasıl karar verdiniz?

Simge Elektrik: İçerisinde bulunduğumuz büyüme dönemini sağlam temellere oturtmak ve kalıcı olmasını sağlamak için ERP yazılımları kullanmanın zamanının geldiğini düşündük. Ayrıca hizmet sektöründe yer aldığımız için kalitemizi kontrol etmek ve sürekli kılmamızda gerekiyordu. Kaliteli hizmet için de sıfır hatayla çalışmanız gerekiyor. Bütün bunlar için maliyetlerinizi kontrol edebilmeniz, neyi ne kadara mal ettiğinizi ölçmeniz gerekiyor. Hatalarımızı anında yok edip, gereken tedbirleri alabilecek bir veri tabanına ancak ERP çözümleriyle ulaşacağımıza karar verdik.

SAP: Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları kullanmaya yönelten sorunlar neydi ?

Simge Elektrik: İş süreçlerimizin ölçümünü yapamıyorduk. Maliyet analizini sağlıklı olarak hesaplayamıyorduk. ERP’den önce maliyet analizlerini klasik bir sistemle yapıyorduk.
Kar-Zarar hesaplamalarında sıkıntılarımız oluyordu. Malzeme temini ve sevkini tam olarak takip edemiyorduk. Bu sorunları aşmak için bir ERP yazılımına ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı. SAP’ nin ERP çözümleriyle artık bu sorunlar tamamen ortadan kalkıyor.

SAP: Piyasada var olan diğer yazılımlar arasından SAP’yi seçmenizin nedenlerini paylaşır mısınız ?

Simge Elektrik: SAP’tan önce başka ERP çözümleri sunan şirketlerle de görüştük. Bunların arasında piyasada tanınanlar da, isimleri duyulmamış olanlar da vardı. SAP’yi daha öncesinde de tanıyorduk ama SAP’nin bizim ölçeğimizdeki şirketlere uygun çözümleri olduğunu bilmiyorduk. ERP sağlayıcısı diğer şirketlerle görüşünce, onların çözümlerini dinleyince SAP’nin konusuna daha hakim olduğunu gördük. SAP, bu güne kadar dünya ölçeğinde binbir sorunla karşılaştığı için bunlara özel çözümler üretebilmiş ama yerel yazılımlar, bu kadar çok sorunla karşılaşmadıkları için çözümleri daha sınırlı. Dolayısıyla SAP kullanırsak neyle karşılaşırsak karşılaşalım üstesinden geleceğimizi anladık.

SAP: SAP çözümünün entegrasyonu nasıl yapıldı ? SAP çözümünü iş süreçlerinize entegre etmek düşündüğünüz kadar güç oldu mu ?

Simge Elektrik: SAP’a entegre olma aşamasında, Simge Elektrik içerisinde takımlar kurduk ve proje yöneticisi belirledik. SAP danışmanları ile karşılıklı görüşmeler yaptık. Bizim neler yapmak istediğimizi SAP’ye anlattık. SAP, bizi çok iyi anladı ve gerekenleri bize sağladı. SAP bize uydu, biz ona uymadık. Entegrasyonumuzu 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Daha da kısa sürede SAP’ye geçebilirdik ama bizim kendi içimizde bazı konuları zamanında hazırlıyamadığımızdan dolayı gecikme yaşadık. SAP’ye güvendiğimiz ve er ya da geç bu iş başaracağımıza inandığımız için içimiz rahattı. Düşündüğümüzden de kolay oldu. Bu esnada iş akışımızda sorunlarla karşılaşmadığımız gibi tüm işlerimizi de devam ettirdik.

SAP: SAP kullanmaya başladıktan sonra neler değişti?

Simge Elektrik: Yaşadığımız bir olaydan yola çıkarak sorunuzu yanıtlayayım. Simge Elektrik olarak üzerinde çalıştığımız bir projemiz var. Proje yöneticimizin yaptığı analize göre bu projede çok karda görünüyoruz. Ama SAP verilerine göre karın o boyutlarda olmadığını gördük. Tabi ki doğru olan sonuç SAP’deki, yöneticimiz analiz sırasında bir yerlerde hata yapmış.

SAP’nin ardından iş süreçlerimiz hızlandı, analiz sonuçlarına tek tuşa basarak ulaşabiliyoruz. Klasik yöntemlerle gerçekleştirdiğimiz stok, mal alımı ve muhasebe işlemlerimizi SAP sayesinde hatasız ve çok çabuk gerçekleştirebiliyoruz. Şimdi hangi malı, ne zaman, ne kadara almışız bu bilgilere bile tek tuşla ulaşıyoruz.

SAP: Kurumsal kaynak planlama yazılımları kullanmayı düşünen şirketlere tavsiyeleriniz var mı?

Simge Elektrik: Öncelikle seçtikleri şirkete iş süreçlerini tüm ayrıntılarıyla anlatmaları gerekiyor. İşletmenin her birimindeki iş akışlarının belirlenmiş olması ve yapılan her işin düzenli bir kaydının olması gerekiyor. ISO 9001 Kalite Sertifikası sahibi olmamız, entegrasyon sırasında bize kolaylık sağladı. Bunun dışında şirketlerin muhasebelerini günlük tutmaları SAP’ye uyumlarını kolaylaştırır. Satın almalarını yazılı ve belirli bir sipariş numarası üzerinden yapmalılar. Kayıtlı bir satın alma sistemi bulundurmaları ve bunu da satın alma departmanı üzerinden sağlamaları da işlerini kolaylaştıracaktır. Yavaş olsa dahi her konuda iş süreçlerinin olması gerekiyor. Bunun yanı sıra şirket çalışanlarına SAP’nin önemi ve gerekliliği anlatılmalı.

SAP: SAP çözümlerini kullanmak zor mu?

Simge Elektrik: Bizim için kolay oldu, istediğimiz parametreleri seçerek, neye bakmak, incelemek istiyorsak bir kaç saniye içinde ulaşabiliyoruz. Uygulamaların kullanımındaki zorluk ya da kolaylığı kişinin kendisini SAP’ye ne kadar adapte ettiğine bağlı. Şirket çalışanlarının, SAP eğitimlerini ne oranda takip ettikleri de önemli. Şu ana kadar da “ben bunu kullanmakta zorlanıyorum” diyen kimse olmadı.

SAP: SAP yazılımlarının getirdiği yenilikleri göz önüne aldığınızda, bu konuda yatırım yapma kararınızı akıllıca buluyor musunuz ?

Simge Elektrik: Kesinlikle doğru ve çok akıllıca bir yatırım. Belli bir noktaya geldikten sonra ERP çözümlerini kullanmadan büyümeniz ve rekabet etmeniz mümkün değil. Biz şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla merkez birimlerimizin entegrasyonunu sağladık. Bundan sonra on-line olarak şantiyelerle bağlantı kurmak istiyoruz. Şantiyelerinde entegrasyonuyla kazanımlarımızın, çok çok artacağını düşünüyoruz.