SAP en beğenilen üç yazılım firmasından biri

Amerikan Fortune dergisi 2006 yılı “Amerika’nın En Beğenilen Şirketleri” araştırması sonuçlarını yayınladı.

Istanbul“Amerika’nın En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının yazılım şirketleri kategorisinde ilk üç sırada, Intuit, Adobe Systems ve SAP yer aldı.

Amerika’nın dünyaca ünlü iş dergisi Fortune, 23 yıldır aralıksız sürdürdüğü “Amerika’nın En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının 2006 yılı sonuçlarını 6 Mart 2006 tarihli sayısında açıkladı. Yazılım şirketleri kategorisinde Intuit birinci, Adobe Systems ikinci, SAP üçüncü sırayı aldı.

Fortune dergisi, en beğenilen şirketleri; yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler sunan, yenilikçiliği takip eden, etkili yönetim becerilerine sahip, hissedarlarına kazandıran ve sosyal sorumluluk gösteren firmalar olarak tanımlıyor. Fortune dergisinin “En İtibarlı Şirketleri” sıralaması, 65 sektörden 582 şirketi temsil eden 13.000 yönetici ve analistlerle yapılan görüşmeler sonucunda belirleniyor. Fortune dergisinin genelekselleşen “En Beğenilen Şirketler” araştırması 23 senedir aralıksız yapılıyor. Fortune’un araştırmasında, katılımcıların sekiz kriter üzerinden, kendi sektörlerindeki en beğendikleri şirketleri sıralamaları isteniyor. Bu kriterler; yenilikçilik, çalışan kalitesi, kurumsal kaynakların kullanımı, sosyal sorumluluk, yönetim kalitesi, finansal güvenilirlik, uzun vadeli yatırım ile sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesi olarak sıralanıyor.

SAP, elde etmiş olduğu toplam 7.28’lik puanla, özellikle yenilikçilik, çalışan becerisi, sosyal sorumluluk, sunduğu ürün ve hizmetlerdeki kalite kritelerlerinde diğer şirketleri geride bıraktı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren SAP Başkanı Henning Kagermann, “Fortune dergisinin yaptığı “Amerika’nın En Beğenilen Şirketleri” araştırması sonuçları aslında yatırımcıların, müşterilerimizin, iş ortaklarımızın ve çalışanlarımızın bize olan güvenlerini göstermektedir” dedi. Ayrıca Kagermann, SAP’nin dünyadaki birçok araştırma ve yayın kuruluşlarından ürün mükemmeliği, yüksek kaliteli servis ve müşteri memnuniyeti konularında aldığı ödüller; SAP’nin dünya üzerindeki itibarını da ortaya koymaktadır” dedi.

Dünya üzerindeki diğer bir çok yayıncı kuruluş ve araştırma firması da SAP’yi “En İyi Yazılım Şirketi” ve “Çalışmak İçin En İyi Şirket” olarak gösteriyor. Almanya’nın “Manager” dergisi, “Kurumsal İmaj 2006” çalışmasında, SAP’yi bilgisayar ve yazılım şirketleri arasında en iyi imaja ve itibara sahip şirket olarak nitelendiriyor. Manager dergisi SAP’yi kurumsal itibar bakımından dünyadaki tüm şirketler arasında en iyi 10 şirket arasında gösteriyor. Ayrıca 2006 yılında, SAP, “Capital” dergisi ve “Great Place” çalışma enstitüsü tarafından 5.000’den fazla çalışana sahip şirketler kategorisinde en iyi işveren olarak nitelendiriyor.

“Great Place” çalışma enstitüsü aynı zamanda SAP’yi Latin Amerika’da ve Hindistan’da da en iyi işveren olarak gösterdi. Latin Amerika bölgesinde; SAP Meksika, SAP Şili ve SAP Karayipler çalışmak için en iyi 10 yer seçildi. Bununla beraber enstitü, SAP Hindistan’ı 2006 yılında iş gücü yönetimi ve planlamasında, yenilikçi iş süreçleri kullanan “En İyi İşveren” seçti.

Fortune 2006
Yazılım Sektörünün
En Beğenilen Şirketleri

1.Intuit 7.70

2.Adobe Systems 7.35

3.SAP 7.28

4.Microsoft 7.15

5.Electronic Arts 6.98

6.Symantec 6.55

7.Oracle 5.85

8.Computer Associates 5.48

9.BMC Software 4.70

10.Siebel Systems 4.30