En değerli 100 markadan biri SAP

IstanbulUluslararası ünlü ekonomi dergisi BusinessWeek’de yayınlanan, Interbrand tarafından yapılan araştırmaya göre SAP, dünyanın en değerli 100 marka arasında yer aldı. 2005 yılına oranla marka değerini yüzde 11 artıran SAP’nin listede iki basamak yükselerek 34.’üncü sırada yer alması da dikkat çekiyor. SAP, Araştırma çerçevesinde SAP’nin orta ölçekli işletmelere yönelik hazırladığı çözümlerle bu alandaki faaliyetlerini artırdığının altı çiziliyor.

Marka danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Interbrand, dünyanın en değerli 100 markasını seçerken birçok kriteri de göz önünde bulunduruyor. Listede yer alabilmek için markanın gelirinin üçte birini ülkesi dışından elde ediyor olması, halka açık pazarlama ve finans verilerinin bulunması gerekiyor. Ayrıca, Interbrand aile şirketlerini ve hava yolu şirketlerini değerlendirmeye almıyor.

Interbrand marka değeri hesaplamasında, şirketlerin önce somut varlıkları inceleniyor. Sonra bu şirketlere ait markaların piyasa değerleri hesaplanarak bu değerden sabit kıymetler çıkarılıyor. Sonuçta, soyut kıymet denen marka değeri bulunuyor. Bununla birlikte sıralama yapılırken markaların gücüne, elde edilen kazançların gelecekteki risk profiline dikkat ediliyor. Ayrıca markaların pazar liderliği, istikrarı ve global konumu da markaların listeye girebilmesi için gözetilen kriterlerden biri.