TEMSA’nın tercihi SAP

IstanbulTemsa, SAP NetWeaver Tedarikçi Portal’ını kullanmaya başladı. Temsa çalışanları ve tedarikçileri artık web tarayıcısı üzerinden SAP uygulamalarına ulaşabiliyor.

SAP’nin NetWeaver platformu bileşenlerinden SAP Enterprise Portal uygulaması, şirketin Adana ve İstanbul çalışanları ile tedarikçilerin mekan bağımsız sisteme dahil olmalarını ve iş akışını kontrol etmelerini sağlıyor. SAP Türkiye çözüm ortağı BİMSA tarafından uygulama aşamları tamamlanan Temsa SAP NetWeaver Tedarikçi Portal projesi, iki fazda gerçekleştirildi. Birinci fazda, şirket kullanıcılarının ortak hizmetlere ve Lotus Domino sunucusu üzerinden elektronik posta hizmetlerine erişimleri sağlandı. Bunu yaparken de her uygulama için ayrı ayrı kimlik denetimini ortadan kaldıran SSO (single signon) stardandı kullanıldı. İkinci aşamada, sisteme erişimleri sağlanan tedarikçilerin, SAP R/3 üzerindeki tedarik zinciri süreçlerinden ve bazı finansal fonksiyonlardan yetkileri dahilinde yararlanmaya başladı. Eskiden faks, telefon ya da elektronik posta yoluyla ulaşılan sipariş veya bakiye bilgilerine artık online ve gerçek zamanlı olarak Temsa kurumsal sisteminden ulaşılabiliyor.

Temsa, otomotiv sektöründeki faaliyetlerine 1984 yılında Japon Mitsubishi Motors Corporation ile imzaladığı teknik lisans ve distribütörlük anlaşmaları ile başladı. 1987 yılında başladığı üretim faaliyetleri ile Adana’daki tesislerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretimini sürdüren Temsa, Türkiye pazarına yönelik olarak Temsa Diamond, Temsa Safir, Temsa Safari şehirlerarası yolcu otobüsü, küçük otobüs Temsa Powerbus, Temsa Prestij Midibüs ve Mitsubishi Fuso Canter hafif kamyon üretimini gerçekleştiriyor. Temsa üretimi otobüs ve midibüsler bugün Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 30’u aşkın ülkede tercih ediliyor. Temsa yıllık otobüs üretiminin yüzde 75’ini ihraç ediyor. Temsa Adana üretim tesisleri yılda 1000 adet otobüs, 2000 adet midibüs ve 7500 adet hafif kamyon üretim kapasitesine sahip.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde yaklaşık 33.200 işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.