İpragaz’ın tercihi SAP

IstanbulTürkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından İpragaz, SAP Enterprise Portal projesini başlattı. Türkiye’de 2 bini aşkın tüp ve otogaz bayisi bulunan İpragaz, SAP Enterprise Portal projesi sayesinde tüm bayilerini bir portalda buluşturacak. İpragaz bayilerinin mekan bağımsız olarak kullanabilecekleri portal, bilgi akışının ve müşteriye sunulan hizmetin hızlanmasını sağlayacak.

Mayıs ayında başlanan projenin 2 fazda tamamlanması planlanıyor. Projenin 1. fazında İpragaz bayilerine yönelik bilgilendirme, özel günlerde kutlama mesajı gönderme, eğitim dokümalarının yayınlanması, bayi anketleri, ilanların yayınlanması gibi temel portal özelliklerinin yanı sıra İpragaz Bayi Otomasyon Sistemi destek hizmetleri için özel uygulamaların hazırlanması da bulunuyor. Projenin 2. fazında ise İpragaz’ın iş süreçlerine özel yazılımların hazırlanması amaçlanıyor. NetWeaver programlama dili Web Dynpro ile yapılacak bu uygulama sayesinde İpragaz, SAP Enterprise sistemi ile gerçek zamanlı veri alışverişi sağlayabilecek. Ayrıca bayiler bu uygulamalar üzerinden, kendileri ile ilgili finans ve satış bilgilerine erişebilecekler. İpragaz bayi portali, tüm İpragaz bayilerini kapsaması için internet üzerinden http://bayiportal.ipragaz.com.tr adresinden hizmet verecek.

İpragaz, SAP NetWeaver altyapısı üzerinde çalışacak Enterprise Portal sisteminin kurulum, özelleştirme ve yazılım geliştirme faaliyetlerinde Bimsa tarafından yürütülüyor. Çözüm ortağı olarak Bimsa’nın aktif rol oynadığı projede, test ve canlı kullanım ortamlarının donanım ölçeklendirilmesinin yapılması, test ve canlı kullanım ortamlarına portal kurulumu, test ve canlı portal dizayn çalışması, bayiler için özel uygulamaların geliştirilmesi gibi kalemler Bimsa’nın sorumluluğu içerisinde yer alıyor.

İSO 500 araştırmasının 2005 yılı sonuçlarına göre Türkiye’nin en büyük 23. sanayi kuruluşu olan İpragaz A.Ş. 1961’den bu yana faaliyet gösteriyor. Türkiye’de gazyağına ve havagazına alternatif olarak 1962’de ilk LPG tüp dolumunu gerçekleştiren İpragaz, gerçekleştirdiği ilklerle sektörün gelişmesinde büyük rol oynuyor. İpragaz, 1973’te Türkiye’de ilk dökme LPG sistemlerini kuran şirketlerden biri olarak çağdaş, yüksek verimli ve çevre dostu enerjinin sanayimizde kullanılmasına öncülük ediyor.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde yaklaşık 36.200 işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.