Temsa SAP ile yola devam ediyor

IstanbulTürkiye’nin büyük otomotiv şirketlerinden Temsa, iş süreçlerinde SAP kullanmayı sürdürüyor. Temsa’nın SAP NetWeaver Tedarikçi Portal projesinin ardından, SAP – CAD projesi de tamamlandı.

SAP – CAD projesi çerçevesinde Temsa’nın SAP R/3 sistemi ile tasarım süreci entegre edildi. Temsa’ya doküman yönetimi açısından önemli yararlar sağlayan proje ile dokümanlara bir merkezden ulaşılmaya başlandı. Dokümanlar üzerindeki değişimler anında tedarik ve üretim gibi operasyonlar tarafından fark edilerek iş süreçlerinin hızlanması sağlandı. Proje kapsamında, çoğunluğunu Catia ve Autocad dokümanlarının oluşturduğu çizimler, SAP PLM (Product Lifecycle Management) sistemine aktarıldı. Çizim ve onaylama süreci revize edildi. SAP PLM sistemi ve çizim yazılımları arasında entegrasyon kurularak çizimlerin ve ilgili ürünlerin, SAP R/3 sistemine ve tedarikçilere manuel aktarımı ortadan kaldırıldı. Temsa SAP – CAD projesi ile tasarımcı, üretim uzmanı ve tedarikçilerinin, aynı doküman üzerindeki farklı ihtiyaçları karşılanarak verimli bir çalışma ortamı kazandı. Çözüm ortağı olarak Bimsa’nın yer aldığı proje sonucunda, tüm tasarımların SAP PLM çözümü içerisinde saklanması ve doküman tutarlılığı sağlandı. Böylece herhangi bir dokümanın oluşturulması ve kullanılması merkezileştirilerek etkin bir doküman yönetimi yapıldı. Bunun yanı sıra hazırlanan doküman için tekrar veri oluşturma zorunluluğu ortadan kalktı. İş süreçlerinin hızlanmasını sağlayan bu proje ile birlikte tasarım dokümanlarındaki değişikliklerin üretime doğru ve tutarlı bir şekilde yansıması sağlandı. Ayrıca üreticiler ve tasarımcılar, web tarayıcısı aracılığıyla, tasarımların 3 boyutlu görüntülenmesi gibi birçok fonksiyonu kullanarak doküman üzerinde inceleme yapabilme şansı kazandılar.

Temsa, otomotiv sektöründeki faaliyetlerine 1984 yılında Japon Mitsubishi Motors Corporation ile imzaladığı teknik lisans ve distribütörlük anlaşmaları ile başladı. 1987 yılında başladığı üretim faaliyetleri ile Adana’daki tesislerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretimini sürdüren Temsa, Türkiye pazarına yönelik olarak Temsa Diamond, Temsa Safir, Temsa Safari şehirlerarası yolcu otobüsü, küçük otobüs Temsa Powerbus, Temsa Prestij Midibüs ve Mitsubishi Fuso Canter hafif kamyon üretimini gerçekleştiriyor. Temsa üretimi otobüs ve midibüsler bugün Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 30’u aşkın ülkede tercih ediliyor. Temsa yıllık otobüs üretiminin yüzde 75’ini ihraç ediyor. Temsa Adana üretim tesisleri yılda 1000 adet otobüs, 2000 adet midibüs ve 7500 adet hafif kamyon üretim kapasitesine sahip.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde yaklaşık 36.200 işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.