EKOL Lojistik’in tercihi SAP

IstanbulEKOL Lojistik, Beymen, Boyner, Mark & Spencer, 3M gibi markaların ürünlerini bu firmalar adına ithal ya da ihraç ediyor. Depoloma, stok takibi ve dağıtım işlerinin yanı sıra operasyonel işler de yürüten EKOL, kurum içi süreçlerinin yönetilmesinde SAP’nin Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümünü kullanma kararı aldı.

Kara, deniz, demiryolu, hava taşımacılığı, fuar lojistiği, tedarik zinciri yönetimi, depolama gibi birçok alanda hizmet veren EKOL Lojistik, tedarikten muhasebeye, dağıtımdan yönetime kadar tüm iş süreçlerini SAP’nin ERP çözümüyle kontrol edecek. SAP ve EKOL Lojistik iş ortaklığı kapsamında başlanan ERP projesi iki aşamada tamamlanacak. Projenin birinci aşamasında mali ve yönetim muhasebesi, satınalma, insan kaynakları, bakım-onarım ve analitik raporlama uygulamaları hayata geçirilecek. İkinci aşamada ise personel gelişimi, bütçeleme simülasyonu ve kurumsal performans yönetimi uygulamaları devreye alınacak. ERP projesi tamamlandıktan sonra EKOL Lojistik’in yurtdışı operasyonlarının yönetim muhasebesi de tek bir merkezden izlenebilecek.

Lojistik sektörünün en büyük firmalarından biri olan EKOL, aralarında dünya markalarının da bulunduğu iki bine yakın firmanın lojistik takibini gerçekleştiriyor. EKOL Lojistik; 1990 yılından bu yana, başta tekstil, ilaç, perakende ve otomotiv olmak üzere farklı sektörlere dağılmış müşterilerine, uluslararası taşımacılık, gümrükleme, depo yönetimi, dış ticaret, sigortalama, dağıtım ve tedarik zinciri yönetimi gibi birçok alanda hizmet veriyor. Hadımköy, Sultanbeyli, Samandıra, Güneşli, Gebze başta olmak üzere ülkenin birçok noktasında en yeni teknoloji ile donatılmış depoları ve genç filosuyla, yeni ekonominin gereksinim duyduğu her türlü hizmeti bütünleşik bir yapıyla müşterileriyle paylaşıyor. EKOL Lojistik halen; 3M, Braun, Metro Group, Adidas, Marks&Spencer, Farma Lojistik, ZF Trading, ABB, Pfizer, Beymen, Benetton gibi önemli markalara 4. Boyut Lojistik yaklaşımı ile tedarik zinciri çözümleri sunuyor.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde yaklaşık 36.200 işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.