KoçSistem, Türkiye’nin İlk “Powered by Netweaver Sertifikalı Partneri” Oldu

IstanbulKoçSistem, Koç-Yamaha ortaklı motosiklet üreticisi Beldeyama’da gerçekleştirdiği bayi portalı projesi ile Türkiye’nin ilk “Powered by Netweaver Sertifikalı Partneri” oldu.

Kurumsal Kaynak Planlama aracı olarak SAP ile tüm iş süreçlerine otomasyon ve hız katan Beldeyama; bayileri ile olan satış, sevkiyat ve finansal süreçlerini geliştirmek ve bu süreçleri kendi SAP uygulamaları ile entegre hale getirmek için SAP Netweaver platformu teknolojilerinden SAP Enterprise Portal’i seçti.

Projenin birinci fazında, Netweaver platformu üzerinde çalışan bir bayi portali geliştiriliyor. SAP’den çekilen veriler sayesinde bayiler, portal üzerinden, satış temsilcisini aramaksızın sipariş açabiliyor, açtıkları siparişin teyidini alabiliyor, sevkiyat durumunu ve mali kayıtlarını kontrol edebiliyor. Projenin ikinci fazında, portala Java üzerinde geliştirilen self-servis uygulamalar ekleniyor. Bu uygulama ile bayi, satışlarını portal üzerinden yapıp indirim alırken son tüketiciye ait bilgiler portal üzerinden ana sisteme aktarılıyor. Bayilerin anlık satış ve stok seviyeleri raporlanırken, bu bilgiler ışığında üretim planlaması daha sağlıklı yapılıyor. Ayrıca bayilere yönelik kampanyalar düzenleniyor. Bu sayede portal sadece bilgi aktarımı için değil kapsamlı bir uygulama platformu olarak da kullanılıyor. Projenin üçüncü ve son fazında, portalin Paro ile entegrasyonu sağlanıyor. Satışlar sırasında toplanan müşteri verileri incelenerek, bayiler kanalıyla son tüketicilere yönelik kampanyalar ve sadakat programları düzenleniyor.

Beldeyama’nın istek ve ihtiyaçları ile yola çıkan KoçSistem, proje boyunca edindiği Netweaver platform bilgisini, deneyimini ve geliştirdiği sistemi benzer ihtiyaçtaki firmaların da kullanabilmesi amacıyla hazır bir çözüme dönüştürdü. KoçSistem, projenin bitiminde geliştirilen bu portal yapısı ile Netweaver sertifikasına başvurdu. SAP Netweaver sertifikasyon birimi tarafından yapılan testleri başarıyla geçen KoçSistem, Türkiye’de ilk defa Powered by Netweaver sertifikasını almaya hak kazandı.