Kanca SAP ile Hedef Büyütüyor

Otomotiv sektörünün önde gelen firmalarına yan sanayi ürünleri üreten Kanca El Aletleri, Dövme Çelik ve Makine Sanayi A.Ş., kurumsal kaynak planlama sürecini SAP ile güçlendirme kararı aldı. Platform, yazılım-tedarikçi ve ihtiyaç kaynaklı olmak üzere üç alanda da yaşanan sorunları en aza indirmek isteyen Kanca, tüm iş süreçlerini elektronik ortama taşımak amacıyla SAP çözümlerini kullanmaya başladı.

IstanbulElsys’in danışmanlığında gerçekleştirilen SAP projesiyle Kanca, iş gücü ve kapasite verimliliği sağlarken, sipariş karşılama ve stoklara hâkimiyet yeteneklerini de geliştirdi. Proje Kanca’ya ayrıca keşif, standart ve fiili maliyetlerini takip etme ve daha kolay denetleyebilme kolaylığı sağladı.

Projenin ilk aşaması sekiz ayda tamamlandı. İlk aşamada üretim, kalite, satış, satın alma, finans ve maliyet muhasebesi modülleri 50 kullanıcının kullanımına sunuldu. Projenin ikinci aşamasında bakım, ileri derece ambar yönetimi, değişim yönetimi ve duran varlık yönetiminin de devreye alınması ve kullanıcı sayısının 80’e ulaşması planlanıyor.

Uygulanan proje öncesinde, Kanca’da iki ayrı veri tabanı kullanılıyor, yapılan çalışmalarda hatalar söz konusu olabiliyordu. Veri doğrulamak üzere ayrıca çalışma yapılıyor, bu da zaman kaybına yol açıyordu. Müşteri isteklerinin karşılanabilmesi için daha fazla emek harcanması gerekiyordu. Elsys danışmanlığında gerçekleştirilen SAP projesi ile süreçler arasında optimizasyon sağlanarak, başta müşteri isteklerine daha hızlı yanıt verebilmesi, maliyetlerin kontrol altına alınması, bilgiye erişim kolaylığı elde edildi. Ayrıca süreç entegrasyonu sonucu tedarik zinciri verimliliği artarken, üretim fireleri azaldı.

Kanca’ya özel olarak yapılan uyarlama sayesinde kalıp ömürlerinin takibi kolaylaştı. Böylece, var olan kalıplarla kaç bin basım yapılacağı anlık olarak izlenmeye başlandı. Bu uygulama ile Kanca’nın kalıp ihtiyaçlarının planlanması, kalıp stoklarının takip edilmesi ve kalıpların durumlarının izlenmesi sağlanarak önemli ölçüde fayda kazanıldı.

Projenin önemli bir adımı da Kanca’nın tedarik zinciri içerisinde ticari ilişkilerinin otomasyona geçirilmesini ve iş süreçlerinin ortak bir sistem üzerinden yürümesini sağlayan elektronik veri değişimi uygulaması oldu. Bu uygulama ile Kanca’nın mevcut sisteminden veri aktarım hızı yükseldi. Ayrıca sisteme gelecekte eklenebilecek olası yeni uygulamaların da entegrasyonu için şimdiden uygun zemin hazırlandı. Elektronik veri değişimi, Kanca’nın farklı sistemler üzerinde çalışan iş ortaklarıyla veri iletişimini kolaylaştırdı.

Otomotiv sektörünün önde gelen firmalarına yan sanayi ürünleri üreten Kanca El Aletleri, 1965 yılından bu yana faaliyetlerine devam ederek sektöre önemli katkılar sağlıyor. Üretiminin yüzde 80’ini binek otomobilleri, tarım araçları, ticari araçlar ve petrol sanayisine yönelik olan Kanca’nın ürünleri arasında; dişli kutusu parçaları, aksonlar, salıncak kolları, biyel kolları, poryalar, şaftlar, miller, fren pistonları, aks dişlileri ve istavrozları bulunuyor. Ana müşterileri arasında, FIAT, Audi, Ford, Renault, Toyota, Volkswagen, Iveco, Massey Ferguson, New Holland, Lemförder, TRW markaları yer alıyor. Kanca, satışlarının yüzde 45’ini yurtdışına, yüzde 55’ini yurtiçine yapıyor.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde 38 binden fazla işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.