Pınar Bayilerini SAP Dönüşüm Projesi Kapsamında Entegre Etti

Pınar, Türkiye çapında 200’ü aşkın bayisini, Astron tarafından gerçekleştirilen SAP Dönüşüm Projesi ile iş süreçleri kapsamında entegre etti.

IstanbulGeçtiğimiz sene başlayan ve 2007 başı itibariyle 40’ı aşkın bayide canlı kullanıma geçen proje, Pınar bayilerinin hızlı ve doğru bilgi ile daha verimli yönetilmesini sağlamayı amaçlıyor. Ayda 10 bayiyi canlı kullanıma geçirerek hızla yaygınlaştırılan projede şu ana kadar alınan sonuçlar, Pınar açısından tahminlerin üstünde doyurucu oldu.

Başlangıç aşamasında, Pınar, bayilerinin iş süreçlerini destekleyen ve bünyesindeki iş uygulamaları ile entegrasyon sorunlarını çözen ortak bir yazılım platformu oluşturmak üzere kapsamlı bir araştırma başlattı. Sağlayıcı firmalar arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda, Pınar ve bayiler arasında entegrasyon kolaylığı, ortak veri tabanı kullanımı, kolay ana veri bakımı ve konsolide raporlama gibi ek faydalar da göz önüne alınarak SAP’de karar kılındı.

Projenin ana hedefleri: Pınar ile bayileri arasında veri akışının kolaylaştırılması, bayilerin sürat ve verimliliğinin artırılması ve Pınar ve bayi verilerinin konsolidasyonu ile, piyasa hakimiyetinin korunmasına yardımcı olacak hızlı ve esnek karar alma mekanizmalarının oluşturulması olarak belirlendi.

Proje kapsamı çerçevesinde, bayilerin satış, satınalma ve cari işlem süreçleri SAP ortamına taşındı. Pazarlama şirketinin akışlarıyla örtüşen operasyonel süreçler, sıcak satış, ön sipariş, el bilgisayarı entegrasyonu gibi uygulamalarla desteklendi. Bayilerin maliyetlerini izleyebilecekleri masraf çeşitleri yapısı ve fiili veri akışına dayanan karlılık analizleri oluşturuldu. Bu süreçlerden elde edilen veriler için raporlama standartları tanımlandı.

Canlı kullanıma geçen bayilerde el bilgisayarı aktarımları, sıcak satış için gerekli aktarımlar, bayinin geçmiş müşteri cari hareketlerinin aktarımı ve bayi yasal sistemine cari hareketlerin aktarımı sağlanarak veri bütünlüğü korundu.

Proje ile sağlanan faydalar şöyle özetlenebilir:
• Pınar ve bayilerinin aynı iş akışlarını kullanmasından doğan sürat, entegrasyon ve esneklik
• Pınar ve bayilerinin verilerinin aynı BW sisteminden beraber raporlanmasından doğan etkin karar destek sistemi
• Bayilerin Pınar SAP sistemi ile ana veri entegrasyonundan doğan sürat, hatasızlık ve yönetim kolaylığı
• Merkezi bir sunucudan çalışan yapı ile bayide maliyetlerin azalması, işlemlerin sadeleşmesi
• Bayiden kaynaklanabilecek teknik sorunların asgariye indirilmesi, bayilerin iş akışlarını donanım ve lokasyondan bağımsız olarak sürdürebilmesi
• Bayinin network altyapısının stabil ve güvenilir hale gelmesi, donanımlarının iyileşmesi

Proje, hem Pınar hem de bayileri için, önemli bir geri dönüş yarattı.

Türkiyede özel girişimin sembollerinden biri olan Pınar, yolculuğuna 1975 yılında Pınar Süt’le başladı. Pınar, dünya trendlerini yakından takip ederek, en sevilen lezzetleri, en sağlıklı ürünleri; en son teknolojiyi kullanan çağdaş üretim tesislerinde güvenilir koşullarda üretip, en modern ambalajlarda sunuyor. Sütten ete, undan peynire, sudan meyvesuyuna, balıktan mayoneze kadar çok çeşitli ürün kategorisi ile 30 yıldır sektörüne öncülük ediyor. Pınar Süt, Pınar Et ve Un, Pınar Su, Yaşar Birleşik Pazarlama, Pınar Anadolu Gıda, Çamlı Yem Besicilik, Almanya’da bulunan Pınar GMBH şirketleri ile büyümeyi sürdürüyor.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde 38 binden fazla işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.