BSH Ev Aletleri’nde SAP Zaman Yönetimi Projesi Tamamlandı

Dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden BSH Ev Aletleri, insan kaynakları veri tabanının güçlü bir altyapıyla desteklenmesi ve uygulamalardaki bilgi akışının hızlandırılması için SAP iş çözümlerini kullanmaya başladı.

IstanbulBSH Ev Aletleri Zaman Yönetimi projesine başlamadan önce bir proje ekibi oluşturuldu, mevcut yapı incelendi ve projeye başlandı. SAP Türkiye Profosyonel Hizmetler grubu danışmanlığıyla gerçekleştirilen projede, öncelikle insan kaynakları PA ve PD modüllerinin devreye alınması hedeflendi. PA modülünün devreye alınması için, 2005 yılının Nisan ayında başlayan çalışmalar, Kasım’da tamamlandı. PD modülünün devreye alınması, 2006 yılının Mart ve Eylül ayları arasında bitirildi. Zaman yönetimi modülü için çalışmalara 2006 Mayıs ayında başlandı ve Kasım ayında sistem kullanıma açıldı.

Bu projeden önce iki farklı veritabanı kullanan BSH Ev Aletleri, SAP’nin İK uygulamalarının ardından; tek veritabanı üzerinde entegre bir İK süreci oluşturdu. Bu sistemin üzerine “süreç bazlı yönetim” inşa edildi. Böylece, bilgi altyapısı üzerinden hızlı karar alınarak doğru raporlar elde edilmeye başlandı.

Proje sırasında, BSH Ev Aletleri’nin çalışma sistemindeki farklılıklar dikkate alınarak firmaya özel bir dizayn yapıldı. Örneğin zaman yönetimi modülü, tamamen BSH Ev Aletleri’ne özel olarak hazırlandı. Bu modülün devreye alınması sırasında hem mavi yakalılar için sendikal bir takım uygulamaları, hem de beyaz yakalılar için esnek bir çalışma modelini kapsayan özel bir uygulama gerçekleştirildi. Böylece çalışanların günlük mesaileri, izin bilgileri, fazla çalışma süreleri gibi verilere internet üzerinden günlük olarak ulaşılmaya başlandı.

BSH Ev Aletleri, Avrupa’da pazar lideri, dünyada üçüncü büyük yüzde 100 yabancı sermayeli beyaz eşya üreticisi konumundadır. Türkiye’deki faaliyetler, Çerkezköy’deki fabrikalarda (Soğutucu, çamaşır makinası, fırın ve bulaşık makinası fabrikaları) ve Ümraniye’de genel merkezde devam etmektedir. BSH Ev Aletleri, yaklaşık 2000 mavi yakalı, 1000 beyaz yakalı olmak üzere toplam 3000 çalışanı ile üretim yapmaktadır.

SAP, Kurumsal Kaynak Planlama ve buna bağlı Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ürün Ömür Yönetimi gibi çözümleri içeren kurumsal iş çözümleri alanında dünya lideridir. Günümüzde dünya çapında 120 ülkede; farklı büyüklüklerde yaklaşık 38.000 işletme, SAP iş çözümlerini kullanıyor. SAP çözümleri; tekstil, gıda, metal, inşaat, perakende, finans ve kamu sektörlerinin de aralarında bulunduğu 25 sektörde kurumların iş süreçlerini destekliyor.