Kuyumculuk Sektöründe İlk ERP Uygulaması

Tasarımlarıyla kuyumculuk sektöründe farklı bir noktada yer alan Midas, SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümüyle bir ilke imza atıyor. Kuyumculuk sektöründeki ilk ERP projesi, Midas’ta gerçekleştiriliyor.

IstanbulKuyumculuk sanatıyla yüksek teknolojiyi birleştiren Midas, 24 yıldır modern takılar üretiyor. İstanbul’da 8 bin metrekarelik kapalı alanda ve 450 çalışanıyla üretim yapan Midas, dünyanın dört bir yanındaki pazarlara tasarımlarını sunuyor. Midas ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışındaki pazarlaması Figaro A.Ş. tarafından yapılıyor. Ayrıca Midas Chain, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilerine, New York’taki satış noktasında hizmet veriyor.

Midas, 2006’nın ikinci yarısında büyüme hedefleri doğrultusunda iş süreçlerini kurumsal kaynak planlama yazılımlarıyla kontrol etme kararı aldı. Uygun yazılım çözümü arayışı sonucunda, SAP’nin ERP uygulamalarında karar kılındı. SAP çözümleriyle Midas’da, müşteri isteklerine kısa sürede cevap vermek, bilgiye daha kolay erişmek, üretim kaynaklarını ve iş süreçlerini daha iyi ve etkin yönetmek, maliyetleri kontrol altına almak ve daha güçlü bir veri analizine ulaşmak amaçlandı. Ayrıca, yapılacak bu çalışmalarla kalite anlayışının en üst düzeye çıkarılması ve müşteri memnuniyetinde devamlılık sağlanması hedeflendi.

Midas’ın kurulduğu günden itibaren kapasitesinin sürekli arttığını ifade eden Midas Proje Yöneticisi İzzet Tomzis, “Şirketin faaliyet alanının genişlemesi, ürün çeşidinin artması, üretimin daha uzun süreçlerden oluşması, hizmet verilen pazarların çeşitlenmesi ve kaynakların belirli bir sistem tarafından yönetilmeye ihtiyaç duyması gibi nedenlerden dolayı SAP çözümüne ihtiyaç duyduk” dedi.

Midas’ın ilkleri devam ediyor

Bilgi birikiminden ve sektörün dünya devlerinde gerçekleştirdiği başarılı projelerden dolayı SAP’yi tercih ederken şüphe yaşamadıklarını söyleyen İzzet Tomzis, teknolojik anlamda kuyumculuk sektöründeki birçok ilke imza attıklarını ifade ederek Midas’ın bu proje ile kuyumculuk sektörünün ilk ERP uygulamasını gerçekleştirdiğini vurguladı.

SAP ERP projesiyle bir ilke imza atan Midas, SAP çözümleri ile satış süreçlerini yönetirken, büyüyen yapısı ve artan kapasitesi ile geleceğe yönelik önemli adımlar atıyor. SAP çözümleri ile üretimini daha sistematik şekilde yönetmeyi planlayan Midas, Elsys Danışmanlık’ın çözüm ortaklığında yürütülen SAP projesine 2006 yılının ikinci yarısında başladı. Projenin kavramsal tasarımı geçtiğimiz yıl sonunda tamamlandı. ERP uygulamasının devreye alınması için Midas’ta çalışmalar devam ediyor.

Tüm süreçler uçtan uca SAP’ye taşınacak

Takip eden fazlarla SAP’nin tüm modüllerini kullanmayı hedeflediklerini dile getiren İzzet Tomzis, projede bazı modüllerin çalışmalarını eş zamanlı olarak başlattıklarını belirtti. SAP çözümlerinin kullanılmasından sonra Midas’ın üretim ve yönetim kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanmayı planladıklarını ifade eden İzzet Tomzis, “İş süreçlerimizde sistematik değişiklikler bekliyoruz. Hatasız raporlamaya sahip olmayı, stok maliyetlerini düşürmeyi, artan talepleri daha hızlı karşılamayı, müşterilere daha iyi hizmet sunmayı, izlenebilirliği sağlayarak problemlerin olduğu noktaları daha erken tespit edip, iyileştirici önlemler almayı hedefliyoruz” dedi.