Dünyanın Debriyajı MAPA’dan

Sektör standartlarını aşan büyüme hızı ve buna bağlı olarak değişen yapısını yönetmek için yeni bir ERP sistemi arayışına giren MAPA, çözümü SAP’de buldu. MAPA’da geçtiğimiz yıl başlayan SAP projesi, planlanan süreden yüzde 30 daha kısa zamanda tamamlandı.

Istanbul1970 yılında İstanbul’da kurulan ve şu an dünyanın önde gelen debriyaj üreticilerinden olan MAPA, Gebze-Kocaeli, TOSB-TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesislerinde, özellikle müşteri odaklı ve pazar ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirip ürettiği debriyajları geniş bir bayilik ağıyla yurtiçinde dağıtıyor ve 46 ülkeye ihraç ediyor.

MAPA’nın Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projesi, firmanın büyümesine paralel olarak oluşan sistem gereksinimlerini karşılamak için başlatıldı. MAPA, konusunda uzman, pazar lideri, esnek, uyarlanabilir ve gelişmelere açık bir ERP çözümü ile iş süreçlerini kontrol etme kararı aldı. MAPA’nın üretim ve stok planlamasını doğru şekilde gerçekleştirmeyi hedefleyen proje ekibi, tüm süreçleri tek bir merkezden yönetebilmeyi amaçlıyordu.

MAPA sektörünün ilk ERP kullanan firması

MAPA’nın 1990 yılında MRP II üretim ve stok yönetim sistemleri kullanmaya başlayarak kendi ölçeğindeki firmalar arasında bir ilki gerçekleştirdiğini ifade eden MAPA Bilgi İşlem Sorumlusu Hayati Sucuoğlu, “Bu çözümü 2006 yılına kadar kullandık. Fakat sürekli gelişen şirket yapımıza artık bu program uyum sağlayamamaya başladı. İhtiyaçlarımızı karşılayacak yeni bir ERP çözümü kullanmaya karar verdik. 2006 yılı başında başlattığımız ERP projesinde, ilk olarak yeni çözümden beklentilerimizin ne olduğunu net bir şekilde belirledik. Merkezi yönetim, bilgiye her noktadan hızlı ve kolay erişim, açık sistem mimarisi, tam entegrasyon, uyarlanabilir yapı ve kesintisiz destek hizmetlerini, yeni ERP çözümünde aradığımız kriterler olarak belirledik. Proje ekibiyle birlikte yaptığımız araştırma sonunda SAP’nin aradığımız nitelikleri karşıladığını gördük. SAP’nin yarattığı katma değerden ve firmamızın gelecekteki ihtiyaçlarını da karşılayabilecek yapısından dolayı SAP’yi tercih ettik” dedi.

SAP projesi planlanan süreden daha erken tamamlandı

Hayati Sucuoğlu; “2006 yılının ilk aylarında başladığımız projenin testlerini Haziran ayında yaptık. Ocak 2007’de de, SAP çözümlerini iş süreçlerimizde kullanmaya başladık. Daha önceden de beraber çalıştığımız, uzmanlığını ve profesyonel danışman kadrosunu yakından tanıdığımız UNITEAM ile beraber verimli bir ekip çalışması gerçekleştirdik. UNITEAM’in projeye verdiği destek ve ekibimizin sergilediği özveri sayesinde projeyi, planlanandan yüzde 30 daha az zamanda tamamladık” dedi.

MAPA, SAP çözümlerini kullanmaya başladıktan sonra; tüm iş süreçlerini tek bir platformdan merkezi olarak yönetmeye, herhangi bir noktadan veri tekrarı yapmadan çalışmaya, ister müşteriye ister depoya üretim yapmaya, malzeme maliyetlerini sipariş bazında üç ayrı para birimi ile takip edebilmeye, etkin masraf yönetimi ve hatasız raporlama yapmaya başladı.

Hayati Sucuoğlu, “SAP çözümleri ile yakın gelecekte, kullanıcıların zamanlarını, veri girişinden ziyade veri analizine ayırmalarını sağlamayı, bilgiye tek bir kaynaktan hızlı ve kolay erişebilmeyi, geleceği planlayabilmeyi, gereksiz dokümantasyondan kurtulmayı, etkin bir üretim denetimi sayesinde maliyetleri düşürebilmeyi, firma kaynaklarını doğru şekilde yönetmeyi hedefliyoruz. SAP gibi sürekli kendini yenileyen ve önümüzdeki yıllarda da rahatlıkla kullanabileceğimiz bir çözümü tercih ettiğimiz için mutluyuz. Önümüzdeki yıllarda MAPA’nın gereksinimleri doğrultusunda SAP’nin diğer çözümlerini de devreye almayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.