FARBA SAP İle Aydınlatıyor

Otomotiv endüstrisinin önde gelen markalarına hizmet veren Farba, iş süreçlerinde yaşanan aksaklıkları SAP çözümleriyle aştı.

IstanbulOtomotiv sektöründe faaliyet gösteren Farba Otomotiv Aydınlatma ve Plastik Fabrikaları A.Ş., 1979 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Bayraktar Holding tarafından kuruldu. Toyota, Renault, Ford, Daimler Chrysler gibi markalarının da aralarında olduğu otomotiv ana sanayi için dış aydınlatma ürünleri üreten Farba, 450 kişilik kadrosuyla hizmet veriyor. Farba, aynı zamanda Valeo ve Koito gibi aydınlatma sektörünün önde gelen firmalarının lisansı ile Türkiye’de aydınlatma ürünlerinin üretim ve tasarımını yapıyor. Ayrıca Co-Design firması olarak çalışmalarına devam ediyor.

Otomotiv ana sanayinin sürekli artan kalite, maliyet ve teslimat beklentilerini karşılamayı amaçlayan ve “sürekli gelişimi” yaşam tarzı olarak benimseyen Farba’da, kullanılan ERP çözümlerinin yetersiz kalması sonucu, yeni bir arayış içine girildi. İş süreçlerinde yaşanan sıkıntıları aşmak için eksiklerini belirleyen Farba, seçilen kriterler doğrultusunda SAP’nin bilgi birikiminden ve çözümlerinden yararlanma kararı aldı. Çözüm ortağı olarak MBIS’in seçildiği SAP projesinde öncelikle gerekli altyapı çalışmaları yapıldı. Oluşturulan proje ekibi, Farba’nın iş süreçlerini inceledi. İş akışı ve raporlama sistemi gözden geçirildi, süreçlerde yaşanan aksaklıklar belirlendi. Ortaya çıkan sonuçlara göre Farba’nın iş akış süreçleri SAP çözümleri üzerine taşındı. SAP projesinin sorunsuz şekilde uygulanmasında MBIS’in uzmanlığı, üst düzey yönetimin projeye olan desteği ve proje ekibinin çalışma disiplini önemli rol oynadı.

Kavramsal tasarımının ardından SAP projesi, iki faz olarak planlandı. İlk fazda günlük operasyonları yürütmek için gereken Malzeme Yönetimi ve Satınalma, Üretim Planlama, Satış Dağıtım, Mali Muhasebe, Fon Yönetimi, Maliyet Muhasebesi ve Kontrol modülleri, 6 ay gibi kısa bir sürede devreye alındı. SAP projesinin ikinci fazı, kalite, bakım, depo yönetimi ve insan kaynakları modülleri ile devam edilecek.

SAP öncesinde yaşanan şüpheler sona erdi

Farba’da SAP öncesinde yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi veren Farba Otomotiv Planlama ve Lojistik Müdürü Gülnur Levent, “Müşteri siparişlerini otomatik olarak alamıyorduk. Ayrıca iş sonuçlarımızdan da şüphe duyuyorduk” dedi.

SAP’nin merkezden yönetilen bütünleşik bir yapı sunduğuna dikkat çeken Gülnur Levent, “SAP çözümleriyle, satın alma stratejilerimizi doğru belirliyor, mali tablolarımızı sorunsuz oluşturuyoruz. Gereksiz süreçleri kaldırarak, iş akışımızı hızlandırdık. Veri akışının hatasız bir şekilde yapılmasını sağladık. SAP çözümlerini kullanarak geleceğe yatırım yaptığımızı düşünüyorum. Çünkü SAP çözümleri durağan değil, sürekli gelişim içerisinde. Hem bizim sektörümüzdeki gelişmeleri takip ediyor hem de kendi çözümlerini yeniliyor. Bu yüzden ileride ihtiyaç duyacağımız herşeyi SAP’de bulacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. Önceden malzeme ihtiyacının planlanamadığı için stokta gereksiz mal tutulduğunu dile getiren Gülnur Levent, iş süreçlerinin SAP’ye taşınmasından sonra stokların ve maliyetlerin azaldığını da sözlerine ekledi.