Enerji Sektörünün İlk SAP Utilities Projesi Zorlu Enerji Grubu’ndan

Zorlu Enerji Grubu’nda uygulanmaya başlanan SAP Utilities (SAP IS-U) projesi, Türkiye enerji sektöründe bir ilk olma özelliği taşıyor.

IstanbulEnerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Zorlu Enerji Grubu, 2005 yılında Trakya ve Gaziantep bölgelerinde doğal gaz dağıtım ihalelerini kazandı ve 30 yıl boyunca dağıtım yapma lisansını elde etti. Grup, gaz dağıtımı için Trakya Bölgesi Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ve Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım A.Ş. şirketlerini kurarak 2006 yılı itibariyle bu bölgelerdeki konut ve sanayi tesislerinin doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere gerekli altyapı faaliyetlerine başladı. Daha önce işletme kaynakları çözümü (ERP) olarak SAP R/3’ü kullanan Zorlu Enerji Grubu, yeni organizasyonun ihtiyaçlarını karşılamak için SAP Utilities (IS-U) ile yoluna devam etme kararı aldı.

SAP’nin dağıtım şirketleri için özel olarak geliştirdiği bu çözüm ile doğalgaz dağıtım ve yönetim süreçlerine odaklı, standart ve entegre yapılarda rekabet unsurları gereksinimlerini karşılayabilen bir bilgi teknolojileri platformunun kurulması hedeflendi. Proje Ocak 2007’de kavramsal tasarım süreciyle başladı. Bu aşamada; abone yönetiminden iç tesisata, tahakkuk ve faturalamadan sözleşme cari hesabı yönetimine kadar tüm süreçler ayrıntılı bir şekilde tasarlandı. Çalışmalar 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı ve proje Mayıs 2007 sonunda aktif kullanıma alındı. Zorlu Grubu Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü’nün yönetiminde gerçekleşen projenin danışmanlığını BTC Ekonum üstlendi. Zorlu Enerji Grubu bu projeyle, tüm gaz dağıtımı süreçlerini SAP üzerinden yönetmeye başladı.