Polat Makine’nin Tercihi SAP

Polat Makine A.Ş. iş süreçlerini, SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü ile kontrol etme kararı aldı.

IstanbulAydın’da 1978 yılında İbrahim Polat tarafından kurulan Polat Makine A.Ş., çelik konstrüksiyon üretimi alanında faaliyet gösteriyor. Birçok alanda başarılara imza atan Polat Makine, soğuk demircilik, çatı ve farklı çelik konstrüksiyon işleri, çeşitli çırçır fabrikası, yem ve un fabrikalarının otomasyon sistemleri ve prina fabrikası imalatı yapıyor. İlerleyen yıllarda gelişen Polat Makine, kömür zenginleştirme tesisleri, kum ve mıcır yıkama-eleme tesisleri, akaryakıt istasyonları, çatı çelik konstrüksiyon kanepeleri ve yakıt tankları, beton santrali ve ekipmanları gibi özel proje ve konstrüksiyon üretimlerine devam ediyor. 1993 yılında anonim şirket haline gelen Polat Makine A.Ş. aynı yıl zeytin sıkma makinesi üretimine de başladı. 1998 yılında prototip olarak üretilmeye başlanan redüktörler, CNC üretim makinalarına sahip eğitimli teknik kadrosuyla 2000’li yılların başından beri hem Polat Makine’nin hem de değişik sanayi alanındaki üreticilerin redüktör ihtiyacını karşılıyor.

Çözüm ortağı olarak MBIS’in yer aldığı SAP projesi; üretimden satışa, satın almadan mali süreçler ve maliyet muhasebesine kadar tüm iş süreçlerini kapsıyor. Bu projeyle Polat Makine öncelikli olarak üretimini daha etkin şekilde planlamayı, maliyetlerinin izlenebilirliğini arttırmayı hedefliyor. İki aşamada ele alınan projenin ilk fazında; Malzeme Yönetimi, Üretim Planlama, Satış ve Dağıtım, Maliyet Muhasebesi ve Kontrol, Mali Muhasebe ve Duran Varlıklar Muhasebesi modüllerinin devreye alınması amaçlanıyor. İkinci fazda ise Satış Sonrası Servis Hizmetleri, Kalite Yönetimi, Doküman Yönetimi, Bakım Onarım gibi Polat Makine’ye ve müşterilerine artı değerler katacak yeni uygulamaların devreye alınması planlanıyor.

MBIS danışmanlığında Aydın’da yürütülen proje, Haziran ayında proje ekibi eğitimleri ve analizler ile başladı. Projenin ilk fazının 2007 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.