Efes Bira Grubu SAP ile ilerliyor

Efes Bira Grubu satın alma operasyonlarını SAP SRM (Tedarik İlişkileri Yönetimi) ile güçlendirdi.

IstanbulAnadolu Grubu içerisinde faaliyetlerini sürdüren Efes Bira Grubu, yurtiçindeki beş bira, iki malt fabrikası ve bir adet şerbetçiotu işleme tesisi ile Türkiye’de yüzde 82 pazar payına sahip ve sektör lideri. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Moldova, Sırbistan ve Kazakistan’da yatırımları bulunan Efes Bira Grubu, faaliyetlerini toplam beş ülkedeki 15 bira, altı malt fabrikası ve bir adet şerbetçiotu işleme tesisi ile sürdürüyor. Mevcut durumda Avrupa’nın en büyük altıncı bira üreticisi olan Efes Bira Grubu’nun markaları dünya genelinde 50’den fazla ülkede tüketiciye sunuluyor.

Efes Bira Grubu’nda satın alma süreçlerini iyileştirmek ve tedarikçi ilişkilerini güçlendirmek üzere Satın Alma Dönüşüm Programı başlatıldı. Program kapsamında Efes’te SAP SRM modülü uygulamaya alındı. Efes’teki projede çözüm ortağı olarak Accenture Danışmanlık destek verdi. Hızlı tüketim malları sektöründe Türkiye’nin ilk SAP SRM modülünü iş süreçlerinde devreye alan Efes’te, daha sonra SAP EP kullanılarak bir Satın Alma Portalı da kuruldu. Ayrıca, sadece satınalmaya yönelik SAP BI ile gerçekleştirilen raporlama sistemi de devreye alındı.

SAP SRM modülünün devreye alınması ile birlikte Grup Satın Alma ve Lojistik Departmanı, tüm ülkelerdeki stratejik satın alma faaliyetlerini, ortak bir sistem altında topladı. Özellikle satın alma sözleşmelerinin yönetimi ve onay mekanizmalarının işletilmesi SRM’in sağladığı fonksiyonlar ile yerine getiriliyor. SAP BI, tüm satın alma aktivitelerinin ve KPI’ların ülke bazında konsolide edilerek raporlanmasını sağlıyor. SAP Enterprise Portal ile SRM ve BI’ın sağladığı fonksiyonalitelere Single-Sign-On teknolojisi ile giriş yapılabiliyor. Satın alma ve lojistik ile ilgili şirket içi dokümanlar ve şablonlar paylaşıma açılabiliyor. Böylelikle tüm satın alma sistemlerine tek bir noktadan ulaşılabiliyor.