Kumkaya Makina SAP’yi tercih ediyor

Kumkaya Makina, iş süreçlerini SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü ile kontrol ediyor.

IstanbulKumkaya Makina, hamur işleme makinaları, siklotermik döner arabalı ekmek fırınları, siklometrik taş tabanlı katlı fırınlar, spiral hamur yoğurma mikseri gibi ürünleri üretiyor. Sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan Kumkaya Makina, dünya üzerinde 65 ülkeye ihracat yapıyor.

Kumkaya Makina’daki ERP projesinde, çözüm ortağı olarak Çözümevi firması yer aldı. Ağustos 2006’da başlanan proje ile satın alma, satış, stok yönetimi, üretim ve planlama, servis ile kalite kontrol uygulamaları devreye alındı. 2007’de tamamlanan proje ile satın alma, satış, üretim, servis ve kalite kontrol uygulamaları hayata geçirilerek, yapılan işlemler kayıt altına alındı. Firma genelinde raporlama sistemi kuruldu ve gerek stok gerekse üretim alanında verimlilik artışı sağlandı.

Proje çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda stok, satın alma, kalite ve servis hizmetleri SAP sistemi içine alındı. Bu noktada Kumkaya Makina’da yürütülen çalışmalar ile ana veri ve süreçlerde de iyileşme gerçekleştirildi. Stok takibi uygulaması ile birlikte günlük ve anlık stoklara ulaşılmaya başlandı. Böylece malzeme planlamada yaşanan zorluklar giderildi, ayrıca çubuk takibi ve çubuk planlaması yapıldı. SAP ERP sistemi üzerindeki üretim ve planlama fonksiyonları devreye alınarak; satın alma, üretim ve malzeme takibi gibi planlamalar hatasız yapılmaya başlandı. Bu sayede ileriye dönük satın alma bütçesi ve ödeme vadelerinin raporlanması sağlandı.