Kayserigaz SAP’ye güveniyor

Türkiye’nin EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından özelleştirilen ilk doğalgaz dağıtım firması Kayserigaz, iş süreçlerini SAP çözümleri ile kontrol ediyor.

IstanbulDoğalgaz şehiriçi dağıtım ihaleleri kapsamında, Kayseri ilinin doğalgaz dağıtım ve işletim hakkını alan Çalık Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kayserigaz, genç, dinamik kadrosu ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile teknoloji yatırımlarına ağırlık veriyor. Doğalgaz dağıtım faaliyetlerini yürüten Kayserigaz, teknolojinin imkanlarından faydalanarak sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefliyor.

Kayserigaz SAP projesi, SAP Türkiye, Çalık Holding Bilgi Teknolojileri ve BTC Ekonum Danışmanlık tarafından ortaklaşa yürütülüyor. IS-U modülü SAP Türkiye; FI (Genel Muhasebe), TR (Nakit Yönetimi), CO (Masraf Yeri Muhasebesi), AA (Sabit Kıymetler), SD (Satış Dağıtım), PM (Bakım Onarım), MM (Malzeme Yönetimi), QM (Kalite Yönetimi), HR (İnsan Kaynakları) modülleri Çalık Holding Bilgi Teknolojileri ERP ekibi; PS, FI/CA modülleri ise BTC Ekonum Danışmanlık firması tarafından devreye alınıyor.

Kayserigaz SAP projesinin üç fazda tamamlanması planlanıyor. Ocak 2008’de devreye alınan birinci fazda FI (Genel Muhasebe), AA (Sabit Kıymetler), TR (Nakit Yönetimi), CO (Masraf Yeri Muhasebesi), HR (İnsan Kaynakları), MM (Malzeme Yönetimi), PM (Bakım Onarım) PS (Proje Yönetimi) QM (Kalite Yönetimi) ve SD (Satış Dağıtım) modülleri yer alıyor. IS-U ve FI-CA modüllerini içeren ikinci fazın 2008 yılının 2. çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. 2008 yılının ikinci yarısında devreye alınacak üçüncü fazda ise BW (Veri Ambarı), EP (Portal), SEM-BPS (Bütçe Simülasyon) ve SEM-CPM (Kurumsal Performans Yönetimi) gibi uygulamalar bulunuyor.

Kayserigaz Bilgi Sistemleri Müdürü Mehmet Ensari, “Kayserigaz olarak büyük hedeflerimiz var, bunları gerçekleştirebilmek için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümünde pazar lideri olan SAP ile çalışmaya karar verdik. Çalık Holding’in yıllardır SAP kullanması ve holdinge entegrasyonumuz sırasında süreçlerimizde problem yaşamamak adına SAP projesine başladık. Proje IS-U ve FI-CA modülleri ile beraber hedeflenen sürede tamamlandığında önemli bir başarıya imza atacağız” dedi. Kayserigaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola da; “Proje Kayseri’de uygulamaya geçmiş ilk SAP çalışması olması açısından çok önemlidir. Kayserigaz, hedeflerine ve faaliyet gösterdiği her alanda yazdığı başarı öykülerine, SAP başarı öyküsünü de ekleyerek daha ileriye sağlam ve kararlı adımlarla ilerleyecektir” dedi.

SAP çözümleriyle birlikte, Kayserigaz’da verimliliğin artması, tüm süreçlerin ve kaynakların kontrol altına alınması, etkin raporlama yapılması, holdinge entegrasyonun sağlanması, karar alma süreçlerinin verimli kullanılması amaçlanıyor.