Akpet SAP’yi tercih etti

Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli en büyük akaryakıt dağıtım şirketleri arasında yer alan Akpet, SAP çözümlerini kullanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında MBIS danışmanlığında başlayan SAP projesi, Ocak 2008’de tamamlandı.

IstanbulUzun yıllara dayanan sektör tecrübesiyle 43 yıllık bir geçmişe sahip olan Aytemiz Petrol, 1997 yılında akaryakıt dağıtım lisansı ve imtiyazı aldı. Yurt çapında bayilikler vermeye ve dağıtım faaliyetlerine başlayan Akpet, dağıtım lisansına sahip 50 şirket arasında pazar büyüklüğü bakımından 6., depolama kapasitesi bakımından 3., depo sayısı bakımından da 2. sırada yer alıyor.

Akaryakıt tesislerinin yanı sıra, LPG’nin temini, stoklanması, dolumu ve tüplü gaz, dökme gaz ve oto gaz olarak dağıtımı konularında ulusal çapta faaliyet gösteren Akpet Gaz, sıvılaştırılmış doğal gaz LNG ve sıkıştırılmış doğal gaz CNG faaliyetlerinde en iyiler arasında yer alan Akpet Doğal Gaz tesisleri de SAP projesi kapsamında yer aldı.

MBIS’in danışmanlığında yürütülen Akpet SAP projesi, Akpet tarafında Can Kılıçkaya sponsorluğunda gerçekleştirildi. Projenin hazırlık aşamasında; EPDK yönetmeliklerine ve kurallarına bağlılık, bayi kredi ve risk takibi, bayi özlük bilgilerinin takibi, firmalara bağlı 10’dan fazla bölge, farklı satış kanalları, farklı satış şekilleri, ATS (araç tanıma sistemi) entegrasyonu, kanallara ve satış şekillerine bağlı olarak ÖTV ve benzeri hesapların otomatize edilmesi gibi kritik ve belirleyici faktörler göz önüne alındı. 2007 Mayıs ayında başlanan proje, firma büyüklüğü ve uygulama kapsamı göz önüne alındığında rekor denebilecek bir süre zarfında, 8 ayda tamamlandı.

Proje sonucunda Akpet’te, mali muhasebe (FI), duran varlıklar (FI-AA), nakit yönetimi (TR-CM), masraf yerleri muhasebesi (CO-CCA), kar merkezi muhasebesi (CO-PCA), karlılık analizi (CO-PA), ürün maliyetlendirmesi (CO-PC), satış ve dağıtım (SD), satın alma ve stok yönetimi (MM), insan kaynakları (HR-PA), veri ambarı (BW) modülleri kullanılmaya başlandı.