B’IOTA Laboratuvarları SAP ile gelişiyor

Türkiye Kozmetik sektörünün en hızlı büyüyen kuruluşlarından B’IOTA Laboratuvarları global büyüme vizyonuna uygun sekilde tüm iş süreçlerini SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümleri ile yönetmeye karar verdi.

IstanbulB’IOTA Laboratuvarları, 2002 yılından bu yana yüzde yüz Türk sermayesi ile doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretimi, tanıtımı, dağıtımı ve satışı konularında faaliyet gösteriyor. Kuruluşundan beri geçen 5 yıl içerisinde, ürün skalasındaki Bioder ve Bioxcin markaları ile Türkiye’de kozmetik sektöründeki yerini sağlamlaştıran B’IOTA Laboratuvarları, aynı zamanda bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor.

Dünya pazarlarında kısa zamanda kendisine kalıcı yer edinmeyi hedefleyen B’IOTA Laboratuvarları, hızlı büyümesi sonucunda karmaşıklaşan ve yönetimi zorlaşan iş süreçlerini daha etkin ve verimli hale getirmeye ve ihracata yönelik mevcut büyüme stratejisi göz önüne alındığında gelecekteki iş ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak başlattığı ERP arayışı sonucunda SAP çözümlerini tercih ederken danışmanlık tarafında IDS SCHEER Türkiye ile çalışma kararı aldı. Bu tercihinde SAP’nin sunduğu ve tüm dünyada kabul görmüş sektörel en iyi uygulamaların yanında, IDS Scheer’in SAP’nin global iş ortağı olarak kozmetik sektöründeki uluslararası tecrübesi önemli rol oynadı.

Dört ay gibi kısa bir sürede tamamlanması hedeflenen projede; SAP’nin temel lojistik modülleri olan malzeme yönetimi (MM), üretim planlama (PP), kalite yönetimi (QM) ve satış dağıtım (SD) modülleri yer alacak. Lojistik modüllerle entegre olarak çalışan finansal muhasebe (FI), duran varlıklar (AA), nakit akış (TR), masraf yeri muhasebesi (CO), ürün maliyetlendirme (CO- PC), karlılık analizi (CO-PA) gibi modüllerinin yanında SAP’nin özlük hakları ve bordro çözümü olan HR-PA modülünün de devreye alınması ile tüm yasal ve yönetimsel muhasebe ihtiyaçları karşılanacak.

Proje IDS Scheer’in süreç bazlı yerleştirmeye yönelik AVE metodolojisi izlenerek yürütülecek. Yerleştirmesi yapılacak tüm lojistik ve finansal süreçlerin tasarımında hem üst hem de detay seviyelerde IDS SCHEER’in sektöre özel geliştirdiği süreç, şablon ve çözümlerden faydalanılacak. Bu yöntem sayesinde proje ekibinin projenin başından itibaren tüm süreçlere entegre olması sağlanacak.

Kozmetik sektörüne özel en iyi uygulamalar izlenerek hazırlanan proje sonunda; tedarikçi ve dış müşterilerin karşılıklı yürüttükleri süreçlerin eş zamanlı ve otomasyona dayalı entegrasyonunun kurulması hedefleniyor.