Ekol Lojistik geleceğe iş zekasıyla yön veriyor

2012 yılına kadar B2B’de en bilinen Türk markası olmayı hedefleyen Ekol, teknoloji yatırımlarına SAP İş Zekası uygulaması ile devam ediyor.

IstanbulEkol Lojistik, 17 yılı aşkın süredir aralarında çok sayıda dünya markasının da bulunduğu binlerce firmanın lojistik yönetimini esnek ve yaratıcı çözümlerle gerçekleştiriyor. Karar süreçlerinin desteklenmesinde yönetimsel analizler için güvenilir, hızlı ve kolay erişilebilir bilgiyi hedefleyen Ekol, iş zekası projesini Elsys danışmanlığında hayata geçirdi. Bu doğrultuda SAP İş Zekası (BI) çözümü tercih edildi ve 2 aşamalı bir proje şeklinde planlanarak devreye alındı.

Projenin ilk fazında SAP ERP sisteminde takip edilen Mali Muhasebe, Karlılık Analizi, Maliyet Muhasebesi, Satınalma, İnsan Kaynakları ve Bakım Onarım süreçlerine ilişkin analiz yapıları kısa bir süre içerisinde kullanılmaya başlandı. İkinci fazda SAP ERP sistemi dışında veri depolayan kaynakların BI sistemine entegrasyonu tamamlandı. Bu çalışmalar sonrasında Ekol, “entegre bakış açısı” sağlayan yeni analiz olanaklarıyla süreçlerini bir bütün olarak değerlendirebilme imkanına kavuştu.

Her iki faza paralel yürütülen İş Zekası-Kurumsal Portal entegrasyonu sayesinde tüm analizler web ortamına aktarıldı. Böylelikle daha görsel, kolay yorumlanabilir ve uzaktan ulaşılabilir analizler elde edildi.

Projenin başarıyla tamamlanmasında, yapılan detaylı analizlerle birlikte esnek çözümler sunulması da büyük rol oynadı. Bununla birlikte ihtiyaçların doğru konumlandırılması; proje yönetiminin desteği ve anahtar kullanıcıların projeyi sahiplenmeleri de başarıyı getiren unsurlar arasında yer aldı.