Ferroli Türkiye SAP projesi ile dünyaya örnek oluyor

Dünya üzerinde 21 ülkede faaliyetlerini sürdüren Ferroli, Türkiye’deki 19. yılında artan iş hacmini daha etkin yönetebileceği, karmaşık iş süreçlerini daha rahat denetleyebileceği bir bilişim altyapısına ihtiyaç duydu ve SAP yatırımı yapmaya karar verdi. Ferroli Türkiye’de Elsys danışmanlığında uygulanan başarılı proje, şirketin İtalya’daki merkezi başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesindeki Ferroli grup şirketleri tarafından da örnek olarak kabul edildi. Isıtma ve iklimlendirme sektörünün öncü ismi Ferroli’nin Fransa, Polonya, İspanya ve Romanya’daki şirketleri de altyapı yatırımlarında Ferroli Türkiye örneğini baz alacak.

IstanbulIsıtma ve iklimlendirme sektörünün küresel oyuncusu Ferroli, 1989’dan bu yana Türkiye pazarında hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılara hizmet veriyor. Kaliteli üretim anlayışının ötesinde satış sonrası hizmetlerini de doğru ve tam olarak yetkili ekipleriyle sunan Ferroli, satış sonrası hizmetleri neredeyse ürün kalitesinin bile önüne geçen bir işlev olarak benimsiyor. Ferroli, yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedeflediği bu yaklaşımını “Ferroli kalitesi” sloganıyla pekiştiriyor.

Türkiye pazarında 19. yılına giren Ferroli, kaliteyi ön planda tutan yaklaşımı sayesinde 2007’nin son çeyreğinde yüzde 100 büyüme kaydetti. Bu büyümeye paralel olarak satış, dağıtım ve servis trafiği de önemli ölçüde artarken, stok yönetimi ayrı bir sistematik gerektirmeye başladı. Bu aşamada tüm iş süreçlerini daha etkin şekilde yönetebileceği bir çözüme ihtiyaç duyan Ferroli Türkiye, giderek artmakta olan iş hacmi nedeniyle şirketle birlikte büyüyebilecek bir çözüme yatırım yapma kararı aldı. Ferroli Türkiye, böylelikle maliyetlerini de denetlenebilir kılmayı hedefledi. Sektörel deneyimi ve güçlü danışman kadrosuna duyduğu güven neticesinde Elsys’in danışmanlık desteğine başvuran şirketin, tüm dünyayla aynı dili konuşabileceği yazılım seçimi de SAP’den yana oldu.

Proje başlangıcında, birinci aşamada satın alma, üretim, finans, lojistik ve insan kaynakları süreçlerinin kısaltılıp kolaylaşması yönündeki ihtiyacın karşılanması için beş modüllük alt yapı inşa edildi. Ferroli’nin gereksinimlerine özgü olarak spesifik uyarlamaların da gerçekleştirildiği proje kapsamında, kesikli üretim modeline uygun bir yöntem izlendi. 10 parça ile 600 çeşit radyatör üretebilen Ferroli’nin bu yapısına özel ekranlar geliştirildi.

Ürün ve bölge bazında anlık stok takibine olanak sağlanırken, üretim planlamasını bilimsel verilere dayandıran ve her bir kalem ürünün çok yönlü maliyet hesabına olanak tanıyan proje, altı ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.