LOTUS Enerji iş süreçlerinde sınırları kaldırıyor

Enerji ve Taahhüt, sektöründe hizmet veren LOTUS Enerji, SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü ile Türkmenistan’da bulunan şantiyelerini, Ankara merkezde bulunan SAP sistemine bağlayarak iş süreçlerini online olarak takip ediyor.

IstanbulLOTUS Enerji, mühendislik, tasarım, inşaat ve enerji konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteriyor. Merkezi Ankara’da bulunan LOTUS, fizibilite analizleri, anahtar teslim projeler, parça tedariği ve tesis işletme konularında hizmetler veriyor.

LOTUS’ta SAP projesi, Çözümevi’nin SAP onaylı Business All-in-One çözümü “Solution Project”in uygulanması ile gerçekleştiriliyor. Şubat ayında başlanan projenin mali muhasebe, proje takibi, satın alma ve maliyet modüllerinde uygulama süresini kısaltan “Solution Project” çözümü sayesinde Mayıs ayında devreye alınması planlanıyor. Proje kapsamında; Ankara merkez ve Türkmenistan’da bulunan şantiyelerde yapılan stok, mali muhasebe, maliyet muhasebesi, satın alma ve bordro fonksiyonları devreye alınıyor. Bu noktada, LOTUS’un kendi içinde yürüttüğü çalışmalar ile iş süreçlerinde de iyileştirme sağlanıyor.

Türkmenistan’da bulunan şantiyeler; internet üzerinden Ankara merkezde bulunan SAP ERP sistemine bağlanarak günlük mal giriş, mal çıkış ve satın alma işlemlerini online olarak yapacak. Bu sayede; şantiyelerdeki stoklar merkezden online izlenecek ve stok maliyetleri aşağıya çekilecek.

Projenin bu aşamasında SAP NetWeaver ile e-posta sisteminin entegre edilmesi suretiyle tüm satın alma onay süreçleri SAP sistemine aktarıldı ve satın alma siparişlerine onay verme sürecinin tamamen online olması sağlandı. Böylece merkez dışında bulunan bir şirket yetkilisinin dahi bulunduğu yerden siparişleri görmesi ve onaylaması mümkün kılındı. Bu da satın alma işlemlerinin beklemeye gerek kalmadan sürdürülmesini sağladı ve bu sayede projelerde yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırdı.

Çözümevi’nin uzman ekiplerince yürütülen projede, SAP çözümlerinin devreye alınması ile LOTUS standartları çerçevesinde, raporlamaların sağlıklı bir mali kayıt sistemi ile yürütülmesi ve hem firma hem de grup genelinde şeffaf bir raporlama sisteminin oluşturulması amaçlanıyor. Stok maliyetlerinin düşürülmesi, merkezi satın alma sistemi ile satın alma birim fiyatlarında iyileşme sağlanması öngörülüyor. Sağlanacak tüm bu faydalarla proje bedelinin yaklaşık 3 yıl içinde kendini amorte etmesi bekleniyor.