UZEL tedarik zincirini SAP ile yönetiyor

UZEL’de tedarik zinciri süreçlerini güçlendirmek üzere SAP Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM) çözümüne yatırım yapma kararı alındı. SAP Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM) projesi başlatıldı ve program kapsamında UZEL’de SAP SCM modülü devreye alındı. UZEL’deki projede çözüm ortağı olarak Accenture Danışmanlık yer aldı. Proje kapsamında talep planlama, sipariş yönetimi ve üretim planlama süreçlerinin maliyetleri azaltılırken diğer yandan da verimlilik optimize edilecek şekilde yeniden tasarlandı. Bu proje, Türkiye’deki otomotiv sektöründeki ilk ve en kapsamlı SAP SCM kurulumu olma özelliği taşıyor.

IstanbulProje kapsamında öncelikle SAP SCM Talep Planlama modülü devreye alındı. Onun ardından Tedarik Ağı Planlaması ve Üretim Planlama ve Ayrıntılı Çizelgeleme modülleri canlı kullanıma geçti. UZEL’de kurulmuş olan tedarik ve üretim planlama modeli, otomotiv sektörüne özgü tedarik planlama ihtiyaçlarına cevap veriyor ve UZEL’de yürütülmekte olan yalın üretim çalışmalarını destekliyor. Bunların yanı sıra, SCM’de mevcut olan Uyarı İzleme fonksiyonu ile tedarikte yaşanabilecek problemler önceden tespit ediliyor. Bu proje sonucunda UZEL’in tedarik ve üretim planlama süreçleri iyileştirildi, pazardaki konumunu daha üst seviyelere taşıyacak bir sistem kuruldu.

Dünyanın en büyük 10 traktör üreticisi firmasından biri olan UZEL Group, otomotiv sistemleri, dizel motor distribütörlüğü, komponent pazarlama, jeneratör pazarlama, satışı yanında savunma ve havacılık alanlarındaki faaliyet gösteriyor. UZEL Group’un yıllık iş hacmi 650 milyon ABD dolarına yaklaşıyor. Tüm dünyada gelişmeye açık pazarlardaki fırsatları araştıran ve bu alanlara yatırım yapan UZEL Group’un 9 ülkede iştirakleri, 20 ayrı ülkede birçok tedarikçi ve distribütör ile iş birliği bulunuyor. UZEL Group bugün dünyanın çeşitli bölgelerinde 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren, ulusal ve uluslararası pazarların saygın ve etkili oyuncularından biridir. Aynı zamanda tarım makinaları sektöründe Almanya, Türkiye, Polonya ve Hindistan’da bulunan dört fabrikasında üretim yapıyor. Bunun yanı sıra UZEL, Türkiye genelinde 594 noktaya dağıtılmış satış, servis ve parça bayisi ve UZEL Müşteri Hattı ile Türkiye’deki çiftçilere ulaşıyor. 2006 yılı pazar lideri olan UZEL, müşterilerinin talepleri doğrultusunda ürün gamını genişleterek Türkiye ve dünyada daha fazla çiftçinin ihtiyaçlarını karşılıyor.