B’IOTA’da büyümeye SAP yön veriyor

Türkiye kozmetik sektörünün en hızlı büyüyen kuruluşlarından olan “B’IOTA Laboratuvarları” global büyüme vizyonu çerçevesinde operasyonel iş süreçlerini SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü üzerine taşıdı.

Istanbul2002 yılında yüzde yüz Türk sermayesi ile kurulan, doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretimi, tanıtımı, dağıtımı ve satışı konularında faaliyet gösteren şirket, kuruluşundan bu yana geçen 5 yıl içerisinde, ürün skalasındaki Bioder ve Bioxcin markaları ile Türkiye’de kozmetik sektöründeki yerini sağlamlaştırırken, aynı zamanda dünya markası yaratma yolunda hızlı adımlar atıyor.

Dünya pazarlarında kısa zamanda kendisine kalıcı yer edinmeyi hedefleyen “B’IOTA Laboratuvarları” hızlı büyümesi sonucunda karmaşıklaşan ve yönetimi zorlaşan iş süreçlerini daha etkin ve verimli hale getirmeye, ihracattaki mevcut büyüme stratejisi göz önüne alındığında gelecekteki iş ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak başlattığı SAP ERP yerleştirme projesini, SAP’nin global iş ortağı olarak kozmetik sektöründe uluslararası tecrübeye sahip IDS Scheer Türkiye’nin danışmanlığında 5 ay gibi kısa bir sürede başarıyla tamamladı ve 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle SAP’nin ERP çözümünü kullanmaya başladı.

Projede SAP’nin temel lojistik modülleri olan Malzeme Yönetimi (MM), Üretim Planlama (PP), Kalite Yönetimi (QM) ve Satış Dağıtım (SD) modülleri kozmetik sektörüne özel ‘en iyi uygulamalar’ izlenerek yerleştirildi. Lojistik modüllerle entegre olarak çalışan Finansal Muhasebe (FI), Duran Varlık Muhasebesi (AA), Nakit Akış (TR), Masraf Yeri Muhasebesi (CO), Ürün Maliyetlendirme (CO-PC), Karlılık Analizi (CO-PA) gibi modüllerinin yanı sıra SAP‘nin insan kaynakları yönetim sistemi modüllerinden Personel Yönetimi (HR-PA) ve Bordro’nun da (HR-PY) devreye alınması ile organizasyonun tüm yasal ve yönetimsel muhasebe ihtiyaçları karşılandı.

IDS Scheer’in süreç bazlı yerleştirmeye yönelik AVE metodolojisi izlenerek yürütülen projede yerleştirilen tüm lojistik ve finansal süreçlerin tasarımında hem üst hem de detay seviyelerde IDS Scheer’in sektöre özel geliştirdiği süreç, şablon ve çözümlerden faydalanıldı. Bu yöntem sayesinde tüm proje ekibinin projenin başından itibaren tüm süreçlere dahil olması ve projenin her aşamasına bakabilmesi sağlandı.

SAP ve IDS Scheer ile çıktıkları yolculuktan çok memnun olduklarını belirten “B’IOTA Laboratuvarları” Proje Yöneticisi Aylin Yılmaz, “Şu anda temel süreçlerin canlı kullanımına geçiyoruz. Bu süreçlerin oturması ile beraber vakit kaybetmeden projenin 2. fazı için düşündüğümüz saha otomasyonu ve müşteri ilişkileri yönetimine yönelik CRM, ürün geliştirme ve AR-GE süreçlerine yönelik olarak PLM, bütçeleme ve analitik raporlamalara yönelik olarak da SAP BW&BW-IP çözümlerinin planlamasına ve proje hazırlıklarına başladık. Hedefimiz 2009 yılı sonuna kadar katma değeri yüksek bu SAP çözümlerinin yerleştirmelerini de tamamlayarak uçtan uca tüm süreçlerimizin bütünleşik bir yapıya dönüştürmektir.“ dedi.