Bursagaz SAP ile hizmet veriyor

Bursagaz, 2006 yılından itibaren kullandığı SAP ERP sistemi üzerinde SAP’nin enerji dağıtım sektörü için özel çözümü olan SAP IS-U (SAP for Utilities) uygulamasını da hayata geçirerek önemli bir adım attı. SAP IS-U uygulama projesinde; BTC Ekonum, BTC AG ve SAP Türkiye yer aldı. Proje kapsamında uluslararası kabul görmüş SAP süreçlerinin yanı sıra Türkiye mevzuatı ve EPDK kuralları gereğince uygulanması gereken süreçler yerelleştirildi.

IstanbulBursa ve civarına doğalgaz dağıtımı yapan Bursagaz 600, bini aşan abone sayısı ile bugün Türkiye’nin önde gelen dağıtım firmaları arasında yer alıyor. SAP IS-U uygulaması, Bursagaz SAP sistemlerinin SAP ECC 6.0 sürümüne yükseltilmesi sonrası yerelleştirme ve ek geliştirme çalışmalarıyla birlikte 1 yıl gibi sürede tamamlandı. Bu uygulama ile Bursagaz, abonelik işlemleri, iç tesisat sürecinin yönetimi, sayaç takibi, tahakkuk ve faturalama, sözleşme hesabı yönetimi, müşteri hizmetleri merkezi uygulamaları ile abone yönetimi süreçlerini uçtan uca SAP üzerinde yürütmeye başladı.

SAP IS-U projesi kapsamında Sahada Faturalama uygulaması da yerelleştirildi ve kullanıma alındı. Bu uygulama ile Bursagaz’ın tüm abonelerinin sayaç okumalarını sahada yapması ve sonuçların SAP yapısında aktarımı sağlandı. Ayrıca bankalarla ödeme arayüzü uygulaması da yine bu kapsamda geliştirildi ve uygulamaya alındı. Projede ‘İç Tesisat’ süreci, EPDK mevzuatına ve Bursagaz’ın ihtiyaçlarına göre BTC Ekonum tarafından SAP üzerinde geliştirildi, sürecin IS-U sistemi ile entegrasyonu da sağlandı. Ayrıca iç tesisat projesi kapsamında proje girişlerinin ve onaylarının internet ortamından yapılması, internetten randevu verilmesi, internetten kredi kartı ile ödeme gibi uygulama ve arayüzler de tamamlandı

“Mavi bir gökyüzü yeşil bir Bursa” hedefi ile mutlak müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Bursagaz, ileri teknolojileri kullanma ilkesi doğrultusunda uygulamaya aldığı IS-U projesi ile sektörde öncülüğünü bir kez daha gösterdi.