DİTAŞ OPERASYONEL VERİMLİLİĞİ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Ditaş, SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projesiyle üretim, satış ve finansal süreçlerini düzenliyor.

IstanbulDitaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş. rotbaşı, rotil, rotkolu, salıncak kolu, çeki kolu, stabilizatör kolu ve V çeki kolu gibi elemanları üretiyor. Dört milyon adet üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük rot üreticisi olan Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., özellikle ticari araçların rot üretiminde, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da araç üreticisi firmalara orijinal ürün sağlıyor.

MBIS danışmanlığında Ocak ayında başlanan ve iki faz olarak planlanan projenin ilk fazı Eylül ayında tamamlandı. Ditaş bu proje ile teknolojik olarak açık bir bilgi sistemi altyapısı oluşturmayı ve üretim, satış, finans süreçlerindeki operasyonel verimliliği artırmayı hedefliyor.

Bu proje ile müşteri siparişlerinin EDI ile otomatik olarak alınması ve SAP’ye aktarılması; mühendislik değişiklik yönetimi iş süreçlerinin takibi ve yürütülmesi; üretim maliyetlerinin otomatik oluşturulması; üretimin her aşamada kalite kontrol süreçlerinin takip edilmesi; fabrika bakım onarım faaliyetlerinin iş süreçleriyle bütünleşmiş bir şekilde kontrol edilmesi amaçlanıyor.

SAP Doküman Yönetim sistemi ile tüm dokümanların sistemde etkin bir şekilde takibi; tüm mali kayıtların anlık ve entegre olarak kontrolü; kapsamlı bir maliyet muhasebesi ve karlılık analizi altyapısının oluşturulması; yıllık ve aylık bütçe planlarının sistem üzerinde yapılması, simülasyon ile anlık olarak plan kayıtlarının karşılaştırılması; kapsamlı bir İnsan Kaynakları yönetimi uygulanması isteniyor. Bunların yanı sıra esnek bir raporlama altyapısının oluşturulması hedefleniyor.

Ocak 2009’da ikinci fazı da tamamlanacak olan projenin, raporlama ve bütçe simülasyon süreçleri projelendirildi.