SYNGENTA TEDARİK ZİNCİRİNİ SAP İLE YÖNETİYOR

Syngenta, SAP Tedarik Zinciri Planlama çözümü ile süreçlerini iyileştirmeyi, stok seviyelerini düşürmeyi, maliyetlerini azaltmayı, hizmet seviyesi ve pazar payını artırmayı hedefliyor.

IstanbulSyngenta, yenilikçi araştırma ve teknoloji yoluyla sürdürülebilir tarıma katkıda bulunan şirketler arasında yer alıyor. Dünya bitki koruma pazarında lider olup, yüksek değerli ticari tohum pazarında üçüncü sırada yer alıyor. 2007 satışları yaklaşık 9.2 milyar doları buluyor. Syngenta’nın 90’ı aşkın ülkede yaklaşık 21 bin çalışanı bulunuyor. Syngenta hisseleri İsviçre (SYNN) ve New York (SYT) borsalarında işlem görüyor.

Syngenta, global olarak Tedarik Zinciri Planlama süreçlerini iyileştirmek, stok seviyelerini düşürmek, maliyeti azaltmak, hizmet seviyesi ve pazar payını artırmak amacıyla 2007 yılının başında SAP kullanımını en ileri düzeye çıkarmayı hedefleyen Trillium isimli bir proje başlattı. Programın önemli parçalarından birini de, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya Pasifik’te 50’den fazla ülkede SAP APO’nun kurulması oluşturdu.

Syngenta SAP APO kurulum projesinin kavramsal tasarımı Basel’deki Accenture danışmanları ve Syngenta’da alanında uzman kişiler tarafından tamamlandı. Bu aşamada, baştan sonra planlama ve tahminleme süreçleri tasarlandı. Tasarım ve gerçekleştirme fazlarından sonra, kurulan modelin yukarıda belirtilen bölgelerdeki ülkelere fazlar halinde yayılımı sağlandı. Syngenta Türkiye de, Accenture İstanbul ofisinin de projeye katılımı ile Temmuz 2008’de SAP APO DP ve SNP modüllerinde canlı kullanıma geçti.

Syngenta, yeni iş süreçleri ile, talep belirsizliklerini daha iyi tanımlayabilmeyi, olası talep artış ya da düşüşlerini dikkate alarak talebe daha hızlı bir şekilde cevap verebilmey,i kaynaklarını daha etkin bir şekilde planlayabilmeyi amaçlıyor.