ORCİA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMADA SAP’Yİ SEÇTİ

Orcia, yeni yıla SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü ile daha güçlü başlıyor.

IstanbulOrhan Holding ve Faurecia iştiraki olarak kurulan Orcia, otomatik serim, kesim ve dikiş makineleri ile otomobil koltuk kılıfı üretimi yapıyor. Üretim sürecinde gerekli tüm ölçüm ve testleri yaparak kaliteden ödün vermeyen Orcia, Renault Fransa, Oyak Renault, Peugeot, Karsan, Honda, Nissan gibi otomotiv sanayisinin önde gelen üreticilerine hizmet veriyor.

ORCIA yönetimi, yeni fabrikanın faaliyete geçmesinden sonra yeni bir yazılımın arayışına başladı. Yapılan araştırmaların ardından SAP ERP uygulamasında karar kılındı. Çözüm ortağı olarak da otomotiv sektörünün tecribeli ismi MBIS seçildi.

Orcia SAP projesi, 2 faz olarak planlandı ve ilk faza Ekim ayında başlandı. MBIS’in otomotiv sektöründeki SAP projelerinden edindiği tecrübe ile geliştirdiği SAP AutoOne paketinin de yardımıyla 3 ay gibi kısa bir sürede Genel Muhasebe (FI), Karlılık Analizi (CO), Satın Alma (MM), Satış Dağıtım (SD), Üretim Yönetimi (PP) ve İnsan Kaynakları (HR) modüllerinin devreye alınması planlandı. 1 Ocak’da canlıya geçişin hemen ardından 2. faza başlanarak Kalite Yönetimi (QM) ve Depo Yönetimi (WM) modülleri devreye alınırken, Üretim Yönetimi (PP) ve Satınalma (MM) modüllerinde ek süreçler tamamlanacak. Orcia’da SAP ERP çözümünün 2009’un 2. çeyreğinde tam kapasite çalışması planlanıyor.

ORCIA’nın proje sonucunda elde edeceği en önemli fayda, entegre çalışan finansal ve lojistik süreçler sayesinde fiili maliyetlerine en doğru ve en hızlı şekilde ulaşabilmesi olacak.