BİLİM İLAÇ İLERİ TEKNOLOJİYE SAHİP ALTYAPISINI SAP İLE GÜÇLENDİRİYOR

Bilim İlaç’ın üretim, planlama, dağıtım gibi iş süreçlerinin yanı sıra robot teknolojisi kullanılan deposu da SAP çözümleri ile entegre çalışıyor.

IstanbulBilfar Holding’e bağlı Bilim İlaç’ta Ocak 2006 itibariyle SAP sistemine geçildi. SAP sisteminin Satın Alma (MM), Depo Yönetimi (WM), Satış Dağıtım (SD), Genel Muhasebe (FI), Karlılık Analizi (CO) gibi temel modüllerin yanı sıra Üretim Planlama ve Kontrol (PP-PI), Kalite Yönetimi (QM), Proje Yönetimi (PS), Nakit Yönetimi (FM), Doküman Yönetimi (DMS), Veri Ambarı (BW) modüllerinin tümü ilk günden itibaren sistemsel ve yasal gerekliliklerde hiçbir problem yaşanmadan kullanılıyor. SAP’nin Veri Ambarı (BW) 7.0 versiyonu ile üst yönetim raporları alınıyor. R/3’de oluşan tüm operasyonel dataları, üst yönetimin ihtiyaç duyacağı stratejik ve politik hedeflere ulaşmada önemli avantajlar sağlıyor. Veri Ambarı (BW) raporlamaları, yalnızca üst yönetimin değil, şirkette görev alan tüm süreç sahiplerinin iş akışını daha etkin yönetmesine katkıda bulunuyor. Erken kontrol sayesinde, iş ve çalışan performanslarını izleyerek süreç verimlilikleri artırılıyor. Raporlama sisteminin işleyişi ile ilgili bilgi veren Bilim İlaç Bilgi Teknolojileri Müdürü Jale Yiğin, “Günde 4 kez olmak üzere, belirlenmiş saat aralıklarında, güncel verilerden oluşan, finans/satış/pazarlama gruplarına, günlük stok/satış bakiye raporları, ürün bazında, aylık/yıllık satış tahminleri, bütçe/realizasyonu, gider bütçesi/realizasyonu olmak üzere istenen detaylarda karşılaştırmalı raporlar ilgili çalışanlara gönderiliyor” dedi.

Bilim İlaç’ta İlaç Takip Sistemi SAP’yle entegre çalışacak

Sahte kupür basımı ve sahte ilaç üretimi sorunlarının önüne geçmeyi amaçlayan İlaç Takip Sistemi ile ilgili çalışmalar Bilim İlaç’ta başlıyor. İlaç sektöründe kullanımı zorunlu hale getirilen “İlaç Takip Sistemi” uygulamasını başlatmak amacıyla donanım ve yazılım sağlayan çok sayıda yerli ve yabancı firma ile görüşüldüğünü dile getiren Bilim İlaç Bilgi Teknolojileri Müdürü Jale Yiğin, “Sistemleri inceledik, ihtiyaçlarımızı belirledik. 2009 yılının ikinci yarısında, bir faz olarak belirlenen zorunlulukları yerine getirmek üzere üretim hatlarımıza ilave edilecek donanım ve yazılımı, SAP sistemi ile tam entegre ederek uygulamaya alacağız. Bu yönde başlatılan proje ile üretim süreci ile satış ve dağıtım sürecinin her aşamasında ilacın izlenmesi mümkün hale gelecek” dedi. İlaç Takip Sistemi’nde diğer bütün süreçler gibi SAP sisteminin Auto-ID ve Serileştirme (AII ve OER) modülleri aracılığıyla, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğine uygun şekilde üretim ve satış bildirimleri alınacak. Bu bildirimler, sistemsel olarak bakanlığa gönderilecek.

Bilim İlaç’ın deposunu robotlar yönetiyor

Bilim İlaç, Gebze’deki üretim ve depolama tesislerinde yaptığı teknoloji yatırımları ile sektöründe en ileri uygulamaları kullanmaya başladı. İlaç deposunda kullanılan robot teknolojisi ve kullanılan özel yazılımlar ile insansız yönetilen bir depo oluşturuldu. Robotla yönetilen insanın çalışmadığı ilaç deposunda, robot, SAP ve WMS yazılımlarını kullanarak çok katlı depolama, ürün toplama ve sevkiyat aşamaları yönetiliyor. Bu sistemler RFID el terminalleri ile destekleniyor.

SAP sistemindeki proses siparişlerine göre üretilen ürünler, üretim alanlarından konveyörler aracılığıyla deponun kapısında bulunan shuttle car üzerine taşınıyor, shuttle car aracılığıyla da robot tabir edilen Staker crane’lere aktarılan paletler, ilgili raf adresine yerleştiriliyor. Sevkiyatı yapılacak ürünler, SAP sisteminden verilen sevkiyat emirlerine uygun olarak, müşteri siparişlerine ait ürünlerin paletleri ile aynı sistemde dışarıya çıkarılıyor.

Hammadde ve ambalaj malzemelerinin, mal kabul ile başlayan, konveyörler aracılığıyla numune alma odalarına alınarak devam eden kalite süreçleri, üretime malzeme hazırlanması, RF barkod okuyucularıyla entegre edilmiş müşteri sevkiyatlarının faturalanması ve bölgesel olarak kamyonlara yüklenmesini içeren tüm lojistik hareketler, SAP sistemi ile tam entegre olarak işletiliyor. Bu entegrasyon sayesinde, depolama ve sevkiyat süreçleri daha etkin yönetiliyor. Hatasız, insan eli değmeden, hızlı ve optimum verimlilikle gerçekleştiriliyor.

SAP çözümleri diğer sistemlerle uyum içerisinde çalışıyor

SAP sistemi, 2007 yılında Gebze Tesisi’nde inşa edilen ve insansız yönetilen otomatik depoyu yöneten WMS yazılımı (Schaffer Firmasına ait) ile entegre edildi. SAP ve WMS yazılımları çok katlı depolama, ürün toplama ve sevkiyat aşamalarında kullanılmakta olan RF el terminalleri ile desteklendi ve depolama süreçleri kontrollü bir biçimde yönetilmeye başlandı. Doğru verilerle yönetim sayesinde müşteri memnuniyeti arttırıldı.

Honeywell firmasının kurduğu bina yönetim sisteminin yanı sıra, Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) ile SAP Portal sistemi ve SAP HR-PA (Personel Yönetimi) modülü arasında veri iletişimi gerçekleştirildi. Gebze fabrikasında, kapı giriş kartlarıyla turnikelerden giriş yapan personelin, giriş/çıkış saatleri Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) sisteminden SAP İnsan Kaynakları (HR) modülündeki ilgili alanlara aktarıldı.

Şirket içinde dolaştırılarak onay mekanizması yürütülen ve ıslak imza atılan pek çok form, SAP Portal üzerinden yetkilendirme iş akışı ve onay mekanizmaları aracılığıyla kullanılmaya başlandı. Portal üzerinden çalışanlar, tüm izin ve fazla mesai formlarını dolduruyor ve yöneticilerinin onayına gönderiyor. Onay hiyerarşisi tamamlandığında bilgiler ilgili çalışana ait Personel Yönetimi (HR-PA) modülündeki alanlara yerleştiriliyor. SAP Portal, Personel Yönetimi (HR-PA) ve SAP Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) sistemleri arasında sağlanan entegrasyon sayesinde tüm çalışanların kişisel bilgileri, eğitim planları, performans değerlendirmeleri sistemsel olarak tutuluyor ve insan hatalarının önüne geçiliyor. SAP Portal’e yerleştirilen, web tabanlı iş akışı uygulaması (LCWS sistemi) ile SAP entegrasyonu Remote Function Call (RFC) prosedürleri aracılığıyla sağlanıyor.

Bilim İlaç’ın 55 yıldır ilaç pazarına sunduğu solunum sistemi, gastrointestinal sistem, kas ve iskelet sistemi ilaçları, antibiyotikler başta olmak üzere 176 farklı formda 67 çeşit ilaç için alınan müşteri siparişlerinin FTP entegrasyonu sayesinde, sisteme otomatik olarak aktığını belirten Bilim İlaç Bilgi Teknolojileri Müdürü Jale Yiğin, bu sayede sipariş alma ve yaratma, kullanabilirlik kontrolüne göre satış ve üretim planlama süresinin azaldığını ifade etti. Jale Yiğin, “Dış ortamlarla entegre ettiğimiz diğer süreçlerimizden bir kaçını sıralamak gerekirse, 1000’in üzerinde bölge çalışanımızın kullandığı Kuşman Doktor Veri Tabanı yazılımıyla yapılan entegrasyon ile yaptıkları masrafların otomatik olarak SAP Genel Muhasebe (FI) modülüne akması, şirketimizin çalıştığı tüm bankaların sistemlerinden, çek-senet bilgilerinin, çalışanların kredi kartı ekstrelerinin, banka hesap özetlerinin, otomatik ödemelerin vs. SAP sistemine otomatik aktarımlarını sayabiliriz” şeklinde konuştu.

Çok önemli iki farklı sistemle (MES ve WMS) SAP sistemini entegre ederek kullanıma aldıklarının altını çizen Bilim İlaç Bilgi Teknolojileri Müdürü Jale Yiğin, “Zorlanmadığımızı net olarak söyleyebilirim. SAP yazılımında yer alan IDOC veri iletişim formatı ve RFC prosedürlerinin hazır olarak sunuluyor olması entegrasyonu kolaylaştırıyor. Arka planda ayrıca XI entegrasyonlarını kullanarak esnek veri iletişimini ve uygulanabilirliği sağlamak mümkün oluyor” dedi.

Bilim İlaç’ta depo yönetim sistemlerinin entegrasyonunu sorunsuz bir biçimde hayata geçirdikten sonra üretim sistemlerinin otomasyon projesine (MES) başlandı. Şu anda MES ile SAP sistemi arasındaki entegrasyon çalışmaları son aşamasına geldi. Kapsamlı son entegrasyon testleri de yapıldıktan sonra; Nisan 2009 itibariyle üretim, malzeme ve tartım aşamasındaki teknoloji altyapısı da yenilenmiş olacak.