TÜPRAŞ PORTAL UYGULAMALARINDA SAP’I TERCİH ETTİ

Tüpraş, yıllık 28,1 milyon tonluk rafinaj ve 50 bin tonluk petrokimya kapasitesinin yanı sıra yüzde 40 paya sahip olduğu Opet ve yüzde 79,98 paya sahip olduğu DİTAŞ ortaklıklarıyla yarattığı katma değer ve cirosuyla ülkemizin en büyük sanayi şirketidir.

IstanbulTüpraş, ilk olarak 2007 yılında başlattığı müşteri portali ile müşterilerin ihtiyaçları olan raporları, Netweaver geliştirme araçları ile hazırlayarak kullanıma sundu. Koç Sistem ve FIT Danışmanlık ile yapılan projede, ilk etapta cari, fatura, satış ve kredi raporları ile duyuru, döviz bilgileri, öneri ve istek ekranları gerçekleştirildi. İkinci etapta, faks ve telefon kullanımından tasarruf amaçlı, müşteriler için aylık veya yıllık olmak üzere ürün tahsis giriş formu kullanıma açıldı.

2008 yılı sonunda kurumsal portal çalışmalarına başlayan Tüpraş, yönetici raporlama aracı olarak kullandığı ve KoçSistem tarafından danışmanlığı verilen BI sisteminin raporlarını ve malzeme rezervasyon ve satınalma talep formlarının web tabanlı olarak yapılabilmesi için bu uygulamaları portal üzerine taşıdı. Yönetim birimlerinin ihtiyaçı olan (satış, stok, masraf, yatırım, karlılık gibi) raporlar da sayısal ve grafiksel gösterimleri olacak şekilde Netweaver teknolojileri ile oluşturuldu.

Kullanılan başlıca Netweaver teknolojileri arasında BI 7.0, Webdynpro for Java, Internet Graphical Server (IGS), Adobe Interactive Forms, J2EE-JSP, Visual Composer, Portal Applications yer alıyor.