GÜRİŞ HOLDİNG YATIRIMLARINI SAP İLE YÖNETECEK

İnşaat ve taahhüt sektörünün en önemli kuruluşlarından Güriş Holding, yurtdışındaki çimento yatırımları için SAP’yi ve sektördeki tecrübesinden dolayı Çözümevi Danışmanlık’ı seçti.

IstanbulSon teknolojilerin kullanılması hedeflenen çimento fabrikalarında gerçekleştirilecek SAP projesi, entegrasyonlarıyla dikkat çekecek. Çimento üretiminden satışına tam hizmet verecek fabrikalarda SAP ile full otomasyonun sağlanacağı projede; kantar entegrasyonu haricinde elektrik sayaç entegrasyonu ile üretimde kullanılan elektrik sarfiyatının –manuel işleme gerek kalmadan- sayaçlar üzerinden otomatik olarak alınarak ilgili ürünün üretim maliyetlerine yansıtılması sağlanacak ve ton başına elektrik sarfiyatı (kwh/ton), ürün maliyetlerindeki elektrik giderlerinin payı & yüzdesi vb. raporlamalar yapılacak.

Scada programı ve üretim entegrasyonu ile reçete bilgilerinin ve yapılan değişikliklerin, kullanılan malzeme miktarlarının, üretim zamanlarının, duruşların aktarılması gerçekleştirilecek. Bu sayede tüm üretim faaliyetleri –manuel işleme gerek kalmadan- otomatik olarak SAP’ye yansıtılacak ve istenen periyodlarda (gün/hafta/ay vb.) üretim miktarlarının, çalışma sürelerini, iş gücü planlamasının, malzeme sarfiyatlarının ve fire oranlarının, duruş sıklıkları ve nedenlerinin raporlamalar aracılığıyla analiz edilmesi sağlanacak.

Araçlarda barkod etiketi veya RF-ID (chipli tanıtma) kullanılarak kantara çıkan aracın otomatik olarak sistem tarafından tanınması ve araç tanıtma programı ile şirket araçların yanında, hem nakliyeci araçlarının hem de sözleşmeli müşterilere ait araçların sistem üzerinde tanıtılması, kapasite, istihab haddi ve şoför gibi bilgilerinin takip edilmesi SAP ERP teslimat, mal girişi ve maliyet takibi uygulamaları ile entegre çalışması sağlanacak.

İki fazda gerçekleştirilecek Güriş Çimento SAP projesi kapsamında ilk fazda üretim planlama ve kontrolü (PP), satınalma ve stok yönetimi (MM), satış ve sevkiyat (SD), mali muhasebe (FI) ve maliyet muhasebesi (CO) modülleri ile ikinci fazda insan kaynakları, bordro (HR) ve PDKS entegrasyonu, bakım onarım (PM), kalite yönetimi (QM) modülleri devreye alınacak.

Tüm lisans ve danışmanlık hizmetlerinin Çözümevi tarafından sağlandığı projenin üçer aylık iki fazda toplam altı ay sürmesi bekleniyor.