İDO BİLETLERİ SAP PORTAL’DA SATILIYOR

İDO bilet rezervasyon ve satış işlemlerini artık SAP Portal üzerinde yapıyor.

Istanbulİ.B.B. başkanlığı tarafından kurulan İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2005 yılında şehir hatları vapurlarının da işletme sorumluluğunu aldı ve İstanbul’da deniz ulaşımının tek sorumlusu olarak faaliyet göstermeye başladı. Toplam 85 gemi ve 84 iskelesi ile dünyanın en büyük araç ve yolcu deniz taşımacılık şirketi olan İDO, 1 yıldır dünya feribot işletmeleri birliği olan Interferry’nin başkanlığını yürütüyor. İDO, artan talepler doğrultusunda, dünyadaki çağdaş gelişmeleri yakından izliyor. Güncel teknolojileri kullanarak yolcularına hızlı, güvenli ve ileri hizmet imkanları sunuyor. Ayrıca kurum içi süreçlerinde anlık, şeffaf ve tutarlı verilere ulaşıp rahat ve esnek planlamalar yapabilmek için yatırımlarına devam ediyor.

İş süreçlerini, 2006 yılında SAP platformuna taşıyan İDO, 2009 yılbaşı itibariyle “Bilet Satış, Rezervasyon, Müşteri Sadakati ve Seyir Yönetimi” süreçlerini SAP Portal teknolojisiyle yeniledi. Proje, SAP Netweaver Portal 7.0 altyapısı üzerinde BI 7.0 BPS, PI/XI 7.0 Netweaver enstrümanlarını da kullanarak ABH‘nin üstleniciliği, SAP Türkiye proje yönetimi ve FIT Danışmanlık’ın teknik ve geliştirme desteği ile gerçekleştirildi.

Yılda 90 milyon yolcu taşıyan IDO, günlük ortalama 40 bin bileti, 70 kişilik çağrı merkezi, 500 kişilik gişe personeli ve 500 bin üyeli web satış kanalı üzerinden satıyor. Tüm bilet satış ve gişe gün sonu süreçlerini, SAP ERP çözümü ile entegre bir şekilde SAP Portal arayüzü üzerinden yürütüyor. Proje sonunda İDO anlık ve bütünleşik olarak iş süreçlerini takip edebiliyor. Kritik konularda anlık ve güncel bilgiler ile doğru kararlar alabiliyor.